در ملاقات ظریف و وزیر خارجه ترکیه چه گذشت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 327154
تاریخ انتشار: 1 فروردین 1395 - 22:36
دکتر ظریف وزیر امور خارجه که در دیداری از ترکیه در استانبول بسر می برد در ملاقات با چاوش اوغلو همتای ترکیه ای خود در خصوص روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای گفتگو و رایزنی کرد.

اتاق خبر - وزیر خارجه ترکیه با خوشامد به دکتر ظریف و اشاره به سفر موفقیت آمیز اخیر نخست وزیر ترکیه به تهران این سفرها را موجب گسترش همکاری های دو کشور دانست.

وی خواهان تقویت همکاری های اقتصادی جهت وصول به هدف گیری 30 میلیارد دلاری برای مبادلات دو کشور شد و ابراز امیدواری کرد اجلاس آینده کمیسیون مشترک دو کشور با موفقیت برگزار شود. وی همچنین خواهان تقویت روابط گردشگری شد و از علاقمندی شهروندان ترکیه برای سفر به ایران سخن گفت. چاوش اوغلو تروریسم را تهدید مشترک دو کشور دانست که می بایست مبنای گسترش همکاری ایران و ترکیه قرار گیرد.

دکتر ظریف نیز با تاکید بر اهمیت بسیار بالای روابط با ترکیه بعنوان همسایه خوب برای ایران، گفت مایلیم در دوران گشایش همچون گذشته یکی از بهترین روابط را با ترکیه داشته باشیم که در دوران سختی در کنار ما ایستاده است. ظریف 30 میلیارد حجم مبادلات را هدف گیری رهبران دو کشور دانست و گفت در سفر بسیار خوب نخست وزیر ترکیه به تهران، گفتگوهای خوبی میان دو کشور درباره مسائل دو جانبه و منطقه ای انجام شد و در این سفر ادامه خواهد یافت.

دکتر ظریف با تاکید بر وجود توافق بین دو كشور در خصوص ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه، تقویت همکاری های کنسولی و قضایی و گسترش روابط بانکی، همکاری در زمینه انرژی (نیرو و نفت و گاز)، برگزاری هر چه سریعتر کمیسیون مشترک حمل و نقل را موارد دیگری دانست که موضوع گسترش همکاری ها و منافع مشترک دو کشور است.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید