سال خروج از رکود با الزام به اجرای اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 329972
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1395 - 08:44
حامد واحدی
سید حامد واحدی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در یادداشتی بر ضرورت حرکت در مسیر توسعه تاکید کرده است.

اتاق خبر- اقتصاد ایران طی دو سال گذشته تلاشی سخت برای خروج از رکود اقتصادی را آغاز کرده و تا امروز در این مسیر به سختی پیش رفته است. فعالان اقتصادی نه تنها طی دو سال گذشته که در واقع در مدت 12 سال به سختی تلاش کرده اند تا اقتصاد ایران را به مسیر توسعه ای هدایت کنند.

البته که اتفاقاتی مانند تحریم ها یا برخی تصمیم گیری های نامطلوب داخلی موجب شد تا فرآیند توسعه اقتصاد ایران با تاخیر مواجه شود. آنچه امروز به عنوان توسعه از آن یاد می کنیم، شرایطی است که باید در پایان دهه 80 به آن دست پیدا می کردیم. در تمام سال های که اقتصاد ایران از این ریل خارج شد، رقبای منطقه ای و جهانی ما در جهت تسخیر بازارها حرکت کردند و برهمین اساس اقتصاد ایران حتی بازارهای سنتی خود که در آنها سرآمد بود، را نیز در خطر می بیند. اما امروز در دوران پساتحریم و اجرای برجام می توانیم همچنان امیدوار به اصلاح روندها و حرکت در مسیر درست باشیم.

خوشبختانه مقام معظم رهبری با نامگذاری دقیق سال 95 با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» دورنمایی مشخص برای برنامه ریزی های اقتصادی کشور تعیین کردند. آنچه طی سال های گذشته موجب افسوس شد، عدم پایبندی به برنامه های دقیقی مانند اقتصاد مقاومتی است. این برنامه تلاش می کند با در نظر گرفتن شرایط کنونی کشور، تنگناها و مزیت های واقعی، مسیر توسعه را در مقابل اقتصاد ایران قرار دهد. دولت در سال 95 با اجرای این برنامه و همچنین توجه به پتانسیل های واقعی بخش خصوصی می تواند، تمامی حسرت های گذشته را به کامیابی و موفقیت تبدیل کند. اگر اقتصاد ایران امروز در رکود مطلق قرار گرفته، یک دلیل مشخص آن بی توجهی به بخش خصوصی بوده است. صاحبان کسب و کار در جریان ده سال تحریم ظالمانه علیه ایران، اثبات کردند که با تعهد می توانند چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورند.

از سوی دیگر مسولان کشور نیز تاکنون بارها تاکید کرده اند که اعتماد کافی به بخش خصوصی را دارند. همچنین باید در نظر داشت که سرمایه گذاران خارجی در صورت علاقه مندی به حضور در ایران، ترحیج می دهند همکاری از بخش خصوصی کشور داشته باشند. برهمین اساس یک چاره مشخص امروز کشور برای رهایی از رکود توجه به دو مولفه است. اول آنکه اجرای برنامه های اقتصادی مقاومتی می تواند به تقویت بنیه اقتصادی کشور کمک کند و دوم هم آنکه بخش خصوصی کشور امروز علاقه مند به حضور جدی در عرصه اقتصاد است و نیاز همکاری بیشتر با سرمایه گذاران خارجی نیز این الزام را بیشتر می کند. راه رهایی اقتصاد ایران از رکود تنها از مسیر باور به بخش خصوصی و اجرای برنامه های توسعه ای و اقتصادی می گذرد.

*عضو هیات رئیسه اتاق تهران

منبع: اتاق بازرگانی تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید