Performancing Metrics

26 فروردین موعدقانونی ارائه اولین گزارش وزارت خارجه ازاجرای برجام | اتاق خبر
کد خبر: 331066
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 06:55
عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: اولین سه ماهه ای که باید وزارت خارجه گزارشی از نحوه اجرای برجام تقدیم کمیسیون امنیت ملی کند، 26 فروردین است.

اتاق خبر:سید حسین نقوی حسینی در برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفتگو با ابراز نارضایتی از عدم اجرای تعهدات پس از اجرای برجام گفت: بعد از توافق برجام و اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران مطابق آنچه که در پیوست  ۵ برجام آورده شده بود، ما عملا یازده تعهد را متعهد شده بودیم انجام دهیم و آنها را قبول کردیم به طوریکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای این تعهدات را راستی آزمایی کردند و در گزارش خود به شورای حکام و شورای امنیت بیان کرده که جمهوری اسلامی ایران نه تنها به تعهدات خودش عمل کرده بلکه فراتر از تعهداتش همکاری داشته اما شاهد کارشکنی ها، عهد شکنی ها و بد اخلاقی های آمریکایی ها در جریان اجرای برجام هستیم.

نماینده مردم ورامین در مجلس در رابطه با کارشکنی های غرب و آمریکا در خصوص برجام اظهار داشت: از یکسو مانع اجرای تعهداتی می شوند که ۱+۵ در قبال جمهوری اسلامی ایران دارد و جایی هم که روی کاغذ به قول آقای عراقچی تعهدی عمل می شود اما این تعهد در میدان عمل انجام نمی شود یعنی فقط روی  کاغذ انجام می شود.  برای مثال تحریم های سوئیفت برداشته شده اما عملا آمریکایی ها نمی گذارند تا بانک ها با ما کار کنند و همکاری داشته باشند یا وقتی دارایی های ما از بلوکه خارج می شود  دادگاه های آمریکا ما را به جرائمی محکوم می کنند که اصلا ملت ایران مستحق این جرائم نیست و می خواهند این دارایی ها را به نحوی برداشت کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اظهار به اینکه مجلس نسبت به عدم اجرای تعهدات برجام دغدغه دارد، بیان داشت: در مصوبه مجلس شورای اسلامی آمده که وزارت امور خارجه باید هر سه ماه یکبار از روند اجرای برجام گزارشی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند وکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعنوان کمیسیون تخصصی باید نظارت بر اجرای برجام را از طرف مجلس انجام دهد.

وی افزود: در این صورت کمیسیون امنیت باید هر شش ماه یکبار گزارشی را به صحن علنی مجلس بدهد. اولین سه ماهه ای که  باید وزارت خارجه گزارشی را تقدیم این کمیسیون کند، ۲۶ فروردین است و هنوز این وزارتخانه فرصت دارد تا گزارش خودش را از نحوه ارجاع برجام به کمیسیون امنیت ملی بدهد.

حسینی با اشاره به جلسه ای که عراقچی با نمایندگان مجلس در کمیسیون امنیت ملی داشته است، گفت: تا کنون آقای عراقچی یکبار به این کمیسیون آمده اند و مفصلا در رابطه با نحوه اجرای تعهدات بحث شده است،اما کمیسیون قانع نشده اند و این نگرانی در مجلس وجود دارد که ما یک طرفه تعهدات خودمان را عملا انجام داده ایم، فردو را محدود کرده ایم و قلب راکتور اراک را خارج کرده ایم، اورانیوم غنی شده را از کشور خارج کرده ایم، نطنز را محدود مکرده ایم وتحقیقات را مطابق برجام کم کرده ایم اماغربی ها و به ویژه آمریکا یی ها مانع از اجرای تعهدات ۱+۵ می شوند و هر روز بهانه جدیدی را درست می کنند و اخیرا هم توسعه سیستم موشکی کشو را بهانه کرده اند و ما نگران هستیم.

وی تاکید کرد: وقتی کمیسیون امنیت ملی از روند اجرا قانع نمی شود به این معنا است که در آن خللی وجود دارد  و هیئت نظارت بر برجام باید فکری کند و به مجلس پاسخگو باشد.

وی در خصوص عملکرد مجلس در رابطه با تذکر به دولت گفت: ما در ابتدا بعنوان نماینده ملت در مجلس شورای اسلامی و مشاهده ای که از روند اجرای برجام داریم و نگرانی هایی که از عهد شکنی ها وجود دارد به رئیس جمهور تذکر دادیم تا هیئت را ملزم به نظارت دقیق تر و ارائه گزارش دقیق تر کند تا ۲۶ فروردین اولین گزارش وزارت خارجه بیاید و ببینیم روند اجرا چگونه بوده و بتوانیم بر اساس آن تصمیم گیری کنیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید