تبعیض جنسیتی و نژادی هالیوود به روایت گاردین | اتاق خبر
کد خبر: 331378
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 00:43
روزنامه گاردین گزارش داده است بازیگران لاتین و آسیایی تنها سهمی چهار درصدی از پرده سینما دارند، علی‌رغم اینکه لاتین‌ها جمعیت در کالیفرنیا هستند.

به گزارش اتاق خبر، روزنامه گاردین در گزارشی به فضای تبعیض‌آمیز جنسیتی و نژادی در هالیوود پرداخته است. طبق این گزارش با استناد به پنجمین ویراست «گزارش درباره وضعیت زنان و دختران در کالیفرنیا» در سال 2016، زنان تقریباً سه برابر بیشتر از نقش مقابل مرد خود در صحنه‌های برهنگی فیلم‌های هالیوود ظاهر می‌شوند.

گزارش سالانه وضعیت زنان و دختران در کالیفرنیا دریافته است 26 درصد از شخصیت‌های مونث در 100 فیلم موفق در گیشه سال 2014 آمریکا به شکل برهنه یا نیمه برهنه در فیلم ظاهر شده‌اند که در مقابل تنها 9درصد از مردان وضعیتی مشابه داشته‌اند. زنان تنها در 12 درصد از فیلم‌ها نقش اصلی را داشته و تنها 23 درصد از شغلهای مطرح در سینما از آن زن بوده است. این در حالی است 46 درصد نیروی کار در آمریکارا زنان تشکیل می دهند.

گزارش دانشگاه مونت سنت مری در لس‌آنجلس اشاره می‌کند بیشتر زنان مشغول به کار در پشت دوربین بودند. در 15 سال گذشه، کمتر از یک پنجم این زنان نقش کارگردان، نویسنده یا تهیه‌کننده در یک پروژه سینمایی بزرگ داشتند.

براساس مطالعات پیشین، گزارش تاکید می‌کند زمانی که زنی در استخدام فیلمی قرار می گیرد، هالیوود نسبت به کارمندان زن به مراتب روی خوش نشان می‌دهد. نویسنده مطالعه ادعا می‌کند «زمانی که مردان به تنهایی در نقش کارگردان و نویسنده مشغول هستند، هفت تا 15 درصد پروژه‌ها دارای نویسندگان، تدوینگران و کارگردان زن هستند. در مقایسه، زمانی که یک یا چند زن در چنین نقش‌هایی مشغول هسند، 52 درصد کارگردانان، نویسندگان زن استخدام می کنند و 35 درصد نیز از تدوینگران زن بهره می‌برند. در فیلم‌هایی با تهیه‌کنندگی زنان، بیش از 20 درصد پروژه نویسندگان، کارگردانان و تهیه‌کنندگان زن دارد.»

مطابق این مطالعه سینما در قیاس تلویزیون به تنازع با تنوع ادامه داده است. در فیلم‌ها، 30 درصد شخصیت‌های واجد دیالوگ زن هستند، در حالی که در صفحه کوچک‌تر تلویزیون این رقم به 42 درصد می‌رسد.

هر دو فرم رسانه سطح نازلی از تنوع نژادی را حفظ کرده‌اند و 74 درصد شخصیت‌ها چه در سینما و چه در تلویزیون سفیدپوست بوده‌اند. زنان سیاه پوست تنها 15 درصد از نقش‌ها را بازی کرده‌اند؛ در حالی که بازیگران آسیایی و لاتین تبار تنها چهار درصد از شخصیت‌ها را به تصویر کشیده‌اند. علی‌رغم اینکه لاتین‌ها در سال 2014 بزرگترین جمعیت نژادی در ایالت کالیفرنیا - که لس ‌آنجلس و هالیوود بخشی از آن هستند - را تشکیل می‌دهند.

«گزارش درباره وضعیت زنان و دختران در کالیفرنیا» توسط دانشگاه مونت سنت مری شهر لس‌آنجلس منتشر شده است که طبق سرفصل‌های آن به وضعیت آموزش، فقر، سیاست، تجارت و ... با موضوعیت زنان پرداخته است.

پیشتر بازیگران مشهور هالیوود از جمله مریل استریپ و اسپایک لی از تبعیض جنسیتی و نژادی در فضای هالیوود سخن گفته بودند.

منبع:تسنيم

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید