مجمع کاری ایران و ترکیه در قونیه برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 331811
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 10:31
در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ترکیه مجمع کاری دو کشور به میزبانی اتاق صنایع قونیه و با حضور نمایندگان ویژه روسای جمهوری ایران و ترکیه و نمایندگان نهادها و موسسات مهم صنعتی و بازرگانی دو کشور، در شهر قونیه ترکیه شروع به کار کرد.

اتاق خبر - محمود واعظی و جودت یلماز روسای مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و ترکیه در سومین روز از بیست و پنجمین دور نشست کمیسیون مشترک در قونیه ضمن شرکت در مجمع کاری ایران و ترکیه، یادداشت تفاهم مربوط به کمیسیون را در این شهر به امضا خواهند رساند.

در این مجمع نمایندگانی از نهادهای اقتصادی استانهای مرزی ایران و ترکیه، کارآفرینان ایرانی و ترک، نمایندگان مجلس و مقامات استانی شرکت کرده‌اند.

بیلگون آیگول رئیس طرف ترک شورای بازرگانان ایران و ترکیه در این نشست با بیان سخنانی ضمن تاکید بر مشترکات فراوان و ارزشمند بین ایران و ترکیه گفت: متاسفانه به رغم این مشترکات و ظرفیت‌های بزرگ همکاری، هنوز نتوانسته‌ایم حجم مبادلات اقتصادی و تجاری‌مان را به سطح مطلوب برسانیم.

رئیس طرف ترک شورای بازرگانان ایران و ترکیه با اشاره به عواملی که باعث کاهش حجم مبادلات بازرگانی و باز ماندن از هدف 30 میلیارد دلاری تعیین شده از سوی روسای جمهوری دو کشور شده است، گفت: در دوران پساتحریم فضای بسیار خوبی برای همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف فراهم شده است ولی نتوانستیم از فرصت فراهم آمده استفاده مطلوب را داشته باشیم.

وی افزود: حضور و مشارکت فعال کارآفرینان و مقامات دولتی بلندپایه دو کشور در این نشست گویای این است که برای استفاده از فرصت و رسیدن به اهداف، ما خواهان تحقق چشم‌انداز مطلوب در روابط اقتصادی میان دو کشور هستیم.

حسین پیرموذن رئیس کمیسیون مشترک کاری ایران و ترکیه، خزانه‌دار اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی اردبیل نیز در این نشست طی سخنانی خاطرنشان کرد: سیاست اقتصادی ایران امروز حول محور اقتصاد مقاومتی در حال شکل‌گیری است و دو محور این رویکرد نگاه به توان داخلی و تولید برای بازار خارجی است.

وی افزود: برنامه این سفر نیز در راستای توسعه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی دو کشور است و اتاق بازرگانی ایران برای کمک به دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را خواهد نمود تا به حجم تجاری 30 میلیاردی تعیین‌شده از سوی روسای جمهوری دو کشور دست یابیم و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه را ارتقا دهیم.

رضا کامی رئیس طرف ایرانی شورای بازرگانان ایران و ترکیه هم طی سخنانی گفت: روابط اقتصادی ایران و ترکیه در سخت‌ترین دوران تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، در ابعاد مختلف گسترش یافته است. اکنون که با تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران تحریم‌های ظالمانه برداشته شده باید به سرعت و با تلاش شبانه‌روزی موانع سر راه توسعه و تعمیق مناسبات دو کشور برداشته شود.

آلتون یالدیز نماینده مردم قونیه از حزب حاکم عدالت و توسعه در مجلس ترکیه نیز در این همایش با اشاره به زیبایی‌های وصف‌ناپذیر اصفهان اظهار کرد: می‌دانم که اصفهان نصف جهان است. در این صورت قونیه هم نصف دیگر جهان است و بیایید دو شهر را وصل کنیم و دنیای زیبایی از همکاری بین دو کشور برادر ایجاد کنیم.

وی افزود: بازسازی و مدرنیزه‌سازی مرزهای دو کشور را هم از نظر روابط دو کشور و هم از نظر ترانزیت و همکاری‌های منطقه‌ای حائز اهمیت می‌دانیم ولی جای تاسف است که به رغم همه تلاش‌ها هنوز کاستی‌هایی جدی در پایانه‌های مرزی دو کشور مشاهده می‌شود. مرز رازی و راه 17 کیلومتری آن با خوی از این جهت برای توسعه مناسبات اصلاح و توسعه زیرساخت‌ها ضروری است و ما خواستار اقدام سریع برای حل مشکل در مرزها و راه‌های مواصلاتی آن هستیم.

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید