شركت ایتالیایی پیمانكار نفتی در صدد امضای تفاهمنامه جدید با ایران | اتاق خبر
کد خبر: 332183
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 08:52
در آستانه سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران اعلام شد:
مدیر عامل شركت پیمانكار نفتی «سایپم» در حاشیه نشستی درباره انرژی میان ایتالیا و نروژ گفت، شركتش در سفر رسمی متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به تهران، كه سه شنبه (پس فردا) آغاز می شود، تفاهمنامه ای جدید با طرف ایرانی امضا خواهد كرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «استفانو مائو» مدیر عامل سایپم نوشت: ما با ادامه گفت و گوهای آغاز شده در باره تفاهمنامه قبلی، یك تفاهمنامه دیگر به مناسبت این سفر در ایران امضا خواهیم كرد. در ایران فرصت های زیادی در زمینه نفت و خدمات، از آپ استریم تا استخراج و حفاری وجود دارد كه البته باید ابتدا آنها را شناسایی و سپس از توان خود استفاده كنیم.

شركت نفت 'آنی'، مالك 43٪ درصد از سهام شركت سایپم (Saipem) است كه در پروژه‌های بزرگ خطوط لوله، مشاركت دارد و خطوط لوله نفت و گاز زیادی طراحی و احداث كرده ‌است.

از مجموع این پروژه‌ها، می ‌توان به خطوط لوله بلو استریم، گرین استریم، نورد استریم و ساوت استریم اشاره كرد

شركت سایپم در بهمن ماه گذشته در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایتالیا، یك تفاهمنامه برای همكاری در پروژه های بزرگ نفت و گاز در ایران، امضا كرد. این شركت ایتالیایی اعلام كرده است كه این توافق را با شركت توسعه نفت و گاز پارسیان، در رابطه با نوسازی و ارتقای پالایشگاه های پارس شیراز و تبریز امضا كرده است.

ایتالیا در دوران اعمال تحریم های غرب علیه ایران هرگز روابط تجاری و اقتصادی خود را با ایران كاملا قطع نكرد و اكنون در دوران پساتحریم در تكاپو برای دستیابی مجدد به حجم تجارت خود با ایران در پیش از اعمال تحریم هاست كه به سقف هفت میلیارد دلار نیز رسیده بود.

در این راستا سفر رسمی دو روزه نخست وزیر ایتالیا به دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، به تهران از سه شنبه 24 فروردین در راس یك هیات بزرگ 250 نفری آغاز می شود.

ایران و ایتالیا در جریان سفر تاریخی روحانی به رم در بهمن ماه گذشته، 17 توافقنامه از جمله 10 توافق تجاری به ارزش 17 میلیارد یورو به امضا رساندند و رنتزی در یك كنفرانس مطبوعاتی مشترك با تاكید بر اینكه این تنها آغاز راه است، به ایجاد فرصت های مختلف برای شركت های كوچك و متوسط ایتالیایی از انرژی تا بهداشت از رهگذر این توافقنامه ها اشاره كرد و افزود ایتالیا می تواند كار بیشتری انجام دهد.

نخست وزیر ایتالیا همچنین بر اراده جدی كشورش برای توسعه روابط با ایران در تمامی زمینه ها تاكید كرده گفت: ایتالیا مصمم است با بهره گیری از فرصت به وجود آمده، گام های جدید و بلندی در تحكیم روابط دوستانه با ایران بردارد و در این راستا احیای جاده ابریشم می تواند سرآغازی در روابط جدید دو كشور باشد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید