نباید از مرکز مبادلات ارزی انتظار معجزه داشت | اتاق خبر
کد خبر: 33261
تاریخ انتشار: 27 آبان 1391 - 14:34

 

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد مثبت مرکز مبادلات ارزی طی ماه های اخیر، گفت: به نظر می رسد که تاکنون عملکرد مرکز مبادلات ارزی تا حدودی مثبت بوده، اما نباید از این مرکز انتظار معجزه داشت.

کاظم جلالی در گفت و گو با خانه ملت، افزود: با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از راه اندازی مرکز مبادلات ارزی نمی گذرد، اما تاکنون روند فعالیت های این مرکز مثبت بوده و تا حدودی نیز تأثیر بسزایی در تعادل نرخ ارز در بازار آزاد داشته است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اینکه عملکرد اتاق مبادلات ارزی تاکنون مثبت بوده، اما نمی توان از این مرکز انتظار معجزه داشت، بلکه سازمان ها و نهادهای مرتبط با بازار ارز نیز می توانند در جهت کاهش و یا تعادل قیمت ارز در بازار آزاد تلاش های لازم را انجام دهند.

وی اظهارداشت: تعیین نرخ ارز در بودجه سنواتی اقدامی بسیار منطقی تر از عدم تعیین نرخ ارز در بودجه و مبنا قرار دادن نرخ بازار در آن برای نرخ ارز است چرا که بهتر می توانیم روند درآمدهای کشور را پیگیری کنیم.

این نماینده مجلس نهم در ادامه در مورد باز پرداخت تسهیلات ارزی به نرخ مبادله ای گفت: متاسفانه بارها مشاهده شده است که بخش خصوصی با ارز دولتی کالا وارد کرده و به نرخ آزاد آن را به بازار داخل عرضه کرده است و در شرایط بحران با بخش دولتی هماهنگ نشده است.

جلالی شاخص اصلی مقابله با تحریم‌ها را توجه همه‌جانبه به موضوع تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی دانست وگفت: همان‌طور که  مقام رهبری معظم فرمودند تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ادامه راه جهاد اقتصادی است که ملت نشان داده‌ است در جهاد اقتصادی تهدید تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده است.

وی درادامه درباره ممنوعیت صادرات برخی  کالای صادراتی اظهارداشت: ممنوعیت صادرات کالاها چنانچه به منظور تنظیم بازارو رفع نیاز داخل کشور باشد به عنوان یک سیاست اقتصادی مورد توجه است و یک عمل مثبت تلقی می شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پایان یادآور شد: با توجه به گزارش هایی که تاکنون از عملکرد مرکز مبادلات ارزی به مرکز پژوهش ها ارسال شده، این مرکز توانسته تأثیر بسزایی در تنظیم بازار ارز داشته و تا حدودی نیز دست واسطه ها از این بازار کوتاه شود.

 

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید