برگزاری همایش تجاری مشترک با شرکت‌های ایتالیایی در ادریبهشت ماه | اتاق خبر
کد خبر: 332975
تاریخ انتشار: 25 فروردین 1395 - 09:30
در ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران مطرح شد
همایش تجاری مشترک با شرکت‌های ایتالیایی اواخر اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود. این مطلب در نخستین گردهمایی روسای کمیته‌های تخصصی ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران در سال جدید اعلام شد.

اتاق خبر- همایش تجاری مشترک با شرکت‌های ایتالیایی اواخر اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود. این مطلب در نخستین گردهمایی روسای کمیته‌های تخصصی ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران در سال جدید اعلام شد.

در این نشست مهدی جهانگیری نایب رئیس اتاق تهران که ریاست این ستاد را برعهده دارد با مروری بر شرایط کشور پس از حصول توافق و شکل‌گیری سند برجام گفت: «در ماه‌های گذشته، اظهارنظرهای بسیاری صورت گرفت و هیات‌های تجاری بسیاری راهی ایران شدند و اکنون موضوع سرمایه‌گذاری به بحث روز تبدیل شده است.» او ادامه داد: «اگر  قرار است بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد حدود 5 درصدی تحقق یابد، لازم است 35 تا 40 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود.»
جهانگیری همچنین با اشاره به نامگذاری سال 1395 به عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی رهبر انقلاب گفت: «مقام معظم رهبری در سال جدید نیز اقتصاد را موضوعی حائز اهمیت دانستند و به اقتصاد مقاومتی عملیاتی‌تر نگریسته‌اند. دولت هم مجری سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی است و بر این اساس باید برای ایجاد رونق در تولید و به طور کلی رونق اقتصادی از این سیاست‌ها بهره بگیرد.» او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که ستاد اقتصادی پساتحریم باید از غوطه‌ور شدن در بروکراسی مرسوم اداری پرهیز کند، افزود: «باید اقداماتی صورت پذیرد که منتج به سرمایه‌گذاری در کشور شود. و بر این اساس لازم است پیشنهادات عملیاتی برای ایجاد تحرک در تولید، تسهیل تجارت، رونق بازار سرمایه و اصلاح نظام پولی ارائه کنیم.» وی با تاکید بر شناخت بازارهای هدف و اتخاذ تدابیری برای ورود به آن گفت: « کمیته بین‌الملل ستاد باید به صورت تخصصی، مزیت‌های کشور را برای شراکت با دیگر کشورها مورد بررسی قرار دهد و در این فرآیند شرکتهای صاحب صلاحیت در زمینه های مختلف را برای توسعه همکاری‌ با این کشورها معرفی کند.»
برگزاری همایش مشترک ایران و ایتالیا در ماه آینده
در ادامه این نشست، محمدرضا بختیاری، رییس کمیته بین‌الملل این ستاد گزارشی از تصمیمات و اقدامات کمیته متبوع خود ارائه کرد و گفت: «توافقات ما با گروه اقتصادی امبروزتی از ایتالیا، برای برگزاری یک همایش اقتصادی در 27 اردیبهشت ماه در حال نهایی شدن است. این همایش قرار است با حضور بیش از50  تن از روسای شرکت‌های بزرگ ایتالیایی برگزار شود و برای آن پانل‌هایی تخصصی با موضوعات انرژی، معدن، فولاد، حمل‌و‌نقل، بیمه و مسایل مالی، فرهنگی و گردشگری پیش‌بینی شده است.» او سپس گفت: «برای پیشبرد اهداف کمیته، اولویت‌بندی حوزه‌هایی چون نفت، معدن، حمل‌و‌نقل و گردشگری برای جذب تکنولوژی و سرمایه به عنوان اقدامات فوری در دستور کار این کمیته قرار گرفته است .» وی افزود: «پذیرش خبرنگاران خارجی، استفاده از ظرفیت دیپلماسی کشور، همراهی بخش خصوصی در سفرهای دیپلماتیک و سیاسی، برگزاری نشست‌های دوره‌ای با سفرای داخلی و خارجی از جمله اقدامات پیش‌بینی شده است. اما در افق بلندمدت، اقدامات زیرساختی از قبیل بازنگری در مقررات و ضوابط سرمایه‌گذاری، ایجاد هماهنگی بیشتر میان دولت و بخش خصوصی، عضویت در سازمان جهانی تجارت، توجه بیشتر به بنگاه‌های کوچک و متوسط و دسته‌بندی شرکت‌های عضو اتاق برای ارتباط با شرکت‌های همگن در سایر کشورها مدنظر قرار گرفته است.» او همچنین با اشاره به اینکه دوره پساتحریم دوره‌ای کوتاه خواهد بود، گفت: «شناسایی کشورهای سرمایه‌فرست، استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، بهره‌گیری از خدمات فنی و مهندسی خارج از ایران از دیگر مواردی است که در این دوره مورد توجه قرار می گیرد.»
مشکل اقتصاد ایران چیست؟
در ادامه این نشست، بهروز علیشیری، رییس سابق سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، گفت: «مساله‌ای که در شرایط کنونی بسیار مهم به نظر می‌رسد، این است که بدانیم مشکل اقتصاد ایران کجاست. او افزود: «اتاق تهران می‌تواند در این مقطع سه اقدام مهم را به انجام برساند؛ اولاً اتاق می‌تواند نقش مکمل در بخش زیربنایی و زیرساخت‌ها داشته باشد؛ اقدام دیگر این است که از وضعیت اقتصاد ایران تصویرسازی کند. چرا که تصویرسازی بخش خصوصی اثر گذارتر از تصویری خواهد بود که دولت ارائه می‌کند. و اقدام سوم این است که اتاق فعالیت‌های خود را هدف‌محور تعیین کند. برای مثال 20 الی 30 شرکت را در ایران شناسایی کرده و شرکت‌های همگن آنها را در کشورهای هدف نیز مورد شناسایی قرار دهد و با برگزاری مذاکرات مستقیم میان آنها به شکل‌گیری قراردادهای تجاری کمک کند.»
برگزاری 5 کارگاه آموزشی در نیمه اول سال جدید
ناصر عندلیب، مسئول کمیته آموزش ستاد اقتصادی پساتحریم نیز با اعلام برنامه ریزی برای برگزاری شش کارگاه آموزشی برای فعالان اقتصادی گفت :  سال گذشته، یکی از این کارگاه‌های آموزشی برگزار شد و مقرر شده است که در نیمه نخست سال جدید نیز 5 کارگاه دیگر برگزار شود؛ به این صورت که هر ماه یک کارگاه آموزشی دایر کنیم.» او افزود: «طبق توافقی که با یک گروه اتریشی صورت گرفته مقرر شده است آنها کارگاهی آموزشی با موضوع مدیریت صادرات برای اتاق تهران برگزار کنند.»
حسن فروزان‌فرد، مسئول کمیته رتبه‌بندی شرکت‌ها نیز گفت: «اگر اتاق تهران بتواند نقش تسهیل‌گری خود را به گونه‌ای ایفا کند که شرکت های صاحب صلاحیت را انتخاب کرده و با شرکت‌های خارجی ارتباط دهد و در نتیجه این ارتباطات، قراردادهای همکاری شکل گیرد، در عملکرد خود موثر واقع شده است.»
در پایان این نشست مقرر شد، کمیته بین‌الملل ستاد اقتصادی پساتحریم گزارش نهایی از نحوه برگزاری همایش 27 اردیبهست ماه را در جلسه آتی ستاد ارائه کند.

منبع: اتاق بازرگانی تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید