روند پیگیری فاجعه منا ضعیف است | اتاق خبر
کد خبر: 334011
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 19:52
رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس، با انتقاد از روند پیگیری ضعیف فاجعه منا، خواستار طرح شکایت از سوی دولت ایران در محاکم بین المللی شد.

اتاق خبر: حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی با اشاره به وضعیت امسال حج با توجه به اتفاقات ناگوار سال گذشته در مناسک حج تمتع، اظهار داشت: مسئله حج و برگزاری آن به چند مقوله بستگی دارد که باید میان آنها هماهنگی برقرار شود.

وی توضیح داد: نکته اول در رابطه با حج، نوع مواضع عربستان سعودی است؛ مواضع رژیم آل‌سعود نسبت به ایران مزدورانه است و از خودشان اراده‌ای ندارند و تحت تعلیم استکبار جهانی هستند، بنابراین با چنین افرادی به راحتی نمی‌توان صحبت کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: دومین نکته در رابطه با برگزاری حج، مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی است که بر این اساس، جمهوری اسلامی زیر بار ذلت نمی‌رود و همواره از موضع عزت وارد مسائل می‌شود و از آن خارج می‌شود؛ دلیلی ندارد که ما ذلیل یک نوع رفتار مزورانه و مزدورانه از جانب دیگران باشیم.

وی افزود: مسئله سوم در رابطه با حج، عبادی بودن آن است؛ سعودی‌ها نمی‌توانند مانع از اجرای یک عمل عبادی شوند و اگر این کار را بکنند در مقابل احکام دین خدا ایستاده‌اند و این مسئله در جهان اسلام انعکاس وسیعی دارد که باید بر روی آن کار شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حل مجموعه مسائل مربوط به حج به گونه‌ای است که بازگشت نگاه عربستان به سمت و سوی آمریکا و استکبار جهانی است و تا آنها اشاره نکنند، رژیم عربستان این مسائل را حل نمی‌کند.

سالک با بیان اینکه سازمان حج و زیارت با تصمیم مسئولان نظام برای حل مسائل حج پیشقدم شده است، گفت: در نقطه مقابل سعودی‌ها از در تعامل وارد نشده‌اند و بهانه‌های مختلفی برای حل مسئله می‌آورند و علت آن نیز تاثیرپذیری آنها از جای دیگر است.

وی با اشاره به مبهم ماندن سرنوشت پرونده منا و فرودگاه جده، بر لزوم پیگیری دقیق‌تر این دو پرونده از سوی دولت تاکید و خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی باید حقوق اتباع خود را در این زمینه استیفا کند و راه‌حل آن نیز این است که بابت فاجعه منا به مراجع ذیربط بین‌المللی شکایت کند و پای آن نیز بایستد.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس با بیان اینکه بر اساس اطلاعات ما اسناد و مدارکی در رابطه با فاجعه منا از سوی مسئولان جمع‌آوری شده است، گفت: اما متاسفانه پیگیری‌ها ضعیف است و جدیت کافی در آن مشاهده نمی‌شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید