خسارت حاكمیت شوروی بر لتونی 185 میلیارد دلار اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 334831
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 03:31
كمیسیون ویژه تحقیق در مورد ارزیابی زیان های لتونی در دوره حاكمیت شوروی سابق اعلام كرد كه در دوره كمونیستی اقتصاد این جمهوری بالتیك معادل 185 میلیارد دلار خسارت متحمل شده است.

اتاق خبر - «روتا پازدر» رئیس كمیسیون ویژه تحقیق در مورد خسارات لتونی در دوره شوروی سابق امروز (دوشنبه) اعلام كرد: اشغالگری شوروی به اقتصاد لتونی معادل 185 یورو خسارت وارد كرده است و افزون بر آن، زیان های جمعیتی نیز به دهها میلیارد دلار می رسد و به همین اندازه هم به محیط زیست خسارت وارد شده است.
به نوشته خبرگزاری روسیا سگودنیا، «روتا پازدر» در مراسم رونمایی كتاب های «صنایع لتونی پیش و پس از استقلال»، «سیاست استعماری شوروی و استعمار در سال های 1940 تا 1990» و «خسارات وارده توسط شوروی به كشورهای منطقه بالتیك» گفت: اشغال این كشورها (لتونی، لیتوانی و استونی) توسط شوروی سابق زیان های سنگین اقتصادی داشته است.
«ینس بایدر» یك نماینده پارلمان اروپا از لتونی هم در این مراسم گفت كه بدون مطالعه گذشته آینده موفقی نخواهیم داشت زیرا بدون تحقیقات در باره دوره گذشته، خطر تكرار اشتباهات گذشته وجود دارد.
از سوی دیگر بر خلاف اطلاعات انتشار یافته در لتونی، لیتوانی و استونی، گزارش رسانه های روسی نشان می دهد كه این كشورها در دوره شوروی سابق از سطح زندگی بالایی نسبت به بقیه جمهوری های حكومت زوال رفته برخوردار بودند و گفته می شود مسكو آن زمان تسهیلات اقتصادی ویژه به این جمهوری ها ارائه می كرده است.
روس ها با اشاره به این موضوع، ادعای خسارت از سوی جمهوری های بالتیك را كه در گذشته نیز تكرار شده و از روسیه به عنوان جانشین شوروی خواستار پرداخت غرامت می شوند رد كرده و آن را بی اساس می دانند.
روابط روسیه و لتونی، لیتوانی و استونی سه كشور عضو ناتو و اتحادیه اروپا در دوره پس از فروپاشی شوروی تیره و پرتنش بوده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید