هیجانات منفی در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 334896
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 16:27
یک کارشناس بورس دلایل کاهش شاخص بورس را بررسی کرد
رشد حبابی بورس که به واسطه خوشبینی های اجرای برجام به وجود آمد و بسیاری از سرمایه گذاران بعد از آن متضرر شدند.

یک کارشناس بازار بورس در مورد علت کاهش شاخص و نوسانات بازار بورس در هفته اخیر را تغییر نکردن برخی از متغیرهای تاثیر گذار در بازار بورس دانست.

علیرضا کدیور از کارشناسان بازار بورس در گفت و گویی که با اتاق خبر با تاکید بر نقش قیمت مواد خام و خودرو بر بازار بورس ادامه داد: نکته ای ای که در این میان وجود دارد رشد غیر منطقی و احساسی بازار بورس در آخرین هفته های سال گذشته بود. در حقیقت دلیل این افت شاخص در هفته های اخیر را افزایش احساسی شاخص بورس دانست.

کدیور ادامه داد: این کاهش شاخص بورس باید زودتر از این ها اتفاق می افتاد و متاسفانه با  افزایش احساسی شاخص های بورس و کاهش آن باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران در این بازار با ضرر و زیان مواجه شوند.

این کارشناس بورس با تاکید بر نقش مواد معدنی در تغییر شاخص های بورس افزود: با توجه به حضور بالای شرکت های مرتبط با مواد معدنی در بورس، افزایش قیمت این مواد باعث افزایش شاخص های بورس و تا حدودی مانع از افت آن خواهد شد. با این حال قیمت مواد خام وابسته به قیمت این مواد در بازار جهانی است. با توجه به وضعیت اقتصادی کشورهای بزرگ مانند چین و آمریکا افزایش قیمت مواد خام معدنی در دنیا تا حد زیادی دور از انتظار است.

کدیور با بیان اینکه انتظار می رود شاخص های بورس بیش از پیش سقوط کنند گفت: این افت شاخص به صورت ممتد و پیوسته نخواهد بود و این کاهش به صورت دراز مدت است. در این میان برخی افزایش شاخص در بورس اتفاق خواهد افتاد اما این افزایش شاخص قادر به جلوگیری از کاهش شاخص های بورس در دراز مدت نخواهد شد.

این کارشناس بورس با اشاره به رشد سال گذشته بورس این رشد را حبابی توصیف کرد و افزود: سال گذشته مردم به واسطه خوشبینی هایی که بعد از اجرایی شدن برجام به وجود آمد سرمایه های خود را به بازار بورس آوردند که نتیجه آن افزایش مقطعی شاخص های بورس بود. این درحالی بود که در سطح اقتصاد ایران اتفاق خاصی رخ نداده بود و این رشد براساس مسائل احساسی برجام اتفاق افتاده بود.

کدیور ادامه داد:  در صورتی که قرار باشد که رشدی در بازار بورس کشور رخ دهد باید منطبق با واقعیات اقتصاد کشور باشد در غیر این صورت این رشد نمی تواند ادامه دار باشد.

این کارشناس بورس به افرادی که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند توصیه کرد که در صورتی که از دانش کافی برای این کار برخوردار نیستند از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام به خرید سهام کنند.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید