اجرای پزشک خانواده در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر | اتاق خبر
کد خبر: 335457
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 20:52
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از برنامه ریزی برای اجرای طرح پزشک خانواده در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، محمدجواد کبیر در نشست خبری با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت برای هفته سلامت افزود: براساس تصویب هیات وزیران، سازمان بیمه سلامت موظف است تمامی جمعیت کشور که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند را بیمه کند که بر این اساس تاکنون ۱۱ میلیون نفر از خدمات بیمه سلامت بهره مند شده اند.

وی ادامه داد: در طرح تحول سلامت پرداخت از جیب مردم در مناطق شهری ۶ درصد و در مناطق روستایی ۳ درصد شده است. همچنین برای ۲۳ میلیون بیمه شده روستایی در قالب تفاهمی با وزارت بهداشت، سرانه‌ها را افزایش دادیم؛ به گونه‌ای که سرانه بیمه روستایی از ۲۱ هزار و ۵۳۲ تومان به ۹۶ هزار و ۵۲۰ تومان رسید و از رشد ۴۶۰ درصدی برخوردار شد.

کبیر تاکید کرد: اضافه شدن ۲۲۰۰ پزشک و ۴۵۰ ماما به مراکز بهداشت روستایی، تعمیر اساسی ۱۹۰۰ مرکز بهداشت، افزایش پوشش بیمه اقلام دارویی از ۲۵۰ به ۴۰۶ قلم و همچنین افزایش پوشش بیمه‌ای اقلام آزمایشگاهی از ۲۱ به ۳۸ قلم از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شد. همچنین تا پایان سال ۹۳ بیش از ۲۰۰۰ مرکز بهداشتی تجهیز کردیم و مداخله ما در حوزه روستایی باعث شد رضایتمندی از این بیمه افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: همچنین لازم است در این راستا برای کنترل تقاضا و اصلاح رفتار مردم و نظام ارائه خدمت، معماری صورت پذیرد و چارچوبی برای آن مشخص شود، زیرا بیمه سلامت ۸۵ درصد از منابعش از محل منابع و درآمدهای عمومی کشور تامین می‌شود و به همین خاطر در سال ۹۴ به علت مشکلات اقتصادی کشور، نتوانستیم مطالبات خود را به صورت کامل به مراکز طرف قرارداد بپردازیم.

کبیر با بیان اینکه تاکنون مطالبات داروخانه‌ها تا شهریور سال گذشته، مطالبات بخش خصوصی و پزشکان مطب‌دار تا شهریورماه سال گذشته و مطالبات بیمارستان‌های دولتی تا خرداد و تیرماه پرداخت شده است، گفت: امروز هم جلسه‌ای با معاون اول رییس جمهور داشته‌ایم و در حال تلاش هستیم با تامین منابع لازم، دیرکردها را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته از محل هدفمندی یارانه‌ها ۵۵۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار می‌گرفت، افزود: این منابع در شرف تخصیص است و امیدواریم بتوانیم آن را برای بیمه شدگان جدید هزینه کنیم. برای برون رفت از مشکلات سلامت، راهی نداریم به جز آنکه خدمات اولیه سلامت را توسعه دهیم و برنامه پزشک خانواده را در ترکیب ارائه خدمات قرار دهیم. به همین خاطر است که امسال توسعه و تقویت پزشک خانواده در دستور کار ماست.

وی در خصوص اینکه وزیر بهداشت همواره از عملکرد بیمه‌ها اعلام نارضایتی می‌کند، گفت: این موضوع که بیمه‌ها همراهی لازم را در اجرای طرح تحول نداشته‌اند، صحت ندارد و ما با طرح تحول نهایت همکاری را داشته‌ایم و تا به امروز دستوری از شورای عالی بیمه نیامده است که ما با آن همراهی نکرده باشیم.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید