آشفته شدن خواب نتانیاهو؛مقاومت همچنان گزینه اصلی است | اتاق خبر
کد خبر: 335531
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 23:22
گزارش خبری/
انفجار یک اتوبوس که روز گذشته در قدس اشغالی رخ داد همه محاسبات نتانیاهو را بر هم زد و نشان داد که انتفاضه زنده است و مقاومت فلسطینی ها حرف اول را می زند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، تاریخ فلسطین سرشار از آوارگی و کشتار و مصائب و بی مهری رژیم های سازشکار عربی است اما ملت فلسطین هرگز از آرمان خود دست برنداشته است و تحرکات ددمنشانه صهیونیستها و اقدامات سازشکارانه سبب نشده است که فلسطینی ها به انتفاضه و مقاومت دست نزنند.

اولین انتفاضه مردم فلسطین در نهم دسامبر ۱۹۸۷ با عنوان انتفاضه آغاز شد. انتفاضه ای که نماد مبارزه نابرابر مردم فلسطین با رژیم صهیونیستی و علیه اشغالگری این رژیم بر احقاق حقوق مسلم و قطعی آنها است. این انقلاب پس از این شروع شد که یک کامیون اسرائیلی خودروی چند فلسطینی از شهر جبالیه را زیر گرفت و چهار نفر از ایشان را به شهادت رساند.

انتفاضه دوم فلسطین نیز در سال ۲۰۰۰ شکل گرفت.در روز ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۰ و در پی ورود «آریل شارون» نخست وزیر وقت رژیم اشغالگر قدس به مسجد مبارک الاقصی به همراه تعداد زیادی از نظامیان ارتش صهیونیستی، انتفاضه دوم فلسطین موسوم به انتفاضه الاقصی شعله ور شد. این اقدام شارون باعث تحریک احساسات فلسطینیان و بروز درگیری میان نمازگزاران مسلمان و نظامیان صهیونیستی شد و در پی این درگیری ها ۷ فلسطینی شهید و بیش از ۲۵۰ نفر دیگر زخمی شدند و در عین حال ۱۳ نظامی صهیونیست هم مجروح شدند. در آن زمان درگیری های شدیدی در شهر اشغالی قدس درگرفت که منجر به زخمی شدن ده ها فلسطینی شد و این درگیری ها خیلی زود به تمامی شهرهای کرانه باختری و باریکه غزه نیز سرایت پیدا کرد و نام "انتفاضه الاقصی" به خود گرفت.

اما انتفاضه سوم فلسطین یا انتفاضه قدس که به انتفاضه چاقو نیز شهرت دارد در اویل اکتبر سال ۲۰۱۵ شروع شد که شاخصه آن عملیات شهادت طلبانه ای بود که فلسطینی ها به طور مکرر با سلاح سرد علیه صهیونیست ها عملیات انجام می دادند و شهرک نشینان صهیونیست نیست فلسطینی ها را مورد یورش قرار می دادند.

همزمان با این انتفاضه سوم، صهیونیستها حملات ددمنشانه هوایی به غزه انجام دادند.ریشه های انتفاضه سوم را سوزندان منزل خانواده الدوابشه در ۳۱ جولای ۲۰۱۵، به شهادت رساندن محمد ابوخضیر و تحرکات اسرائیل ضد مسجد الاقصی در ماه سپتامبر همین سال جستجو کرد.البته بن بست و بی اعتمادی که بر مذاکرات سازش حکمفرما شده بود و سیاست های سرکوبگرانه تل آویو و تداوم شهرک سازی نیز بر فضای حاکم تاثیر گذار بود.

این انتفاضه همانند دیگر اقدامات ملت فلسطین به نفع غرب و سازشکاران نبود و از همین رو تشکیلات خودگردان به همکاری گسترده با صهیونیستها برای ممانعت از اقدامات ضد صهیونیستی دست زد.

اما انفجاری که روز گذشته در بیت المقدس رخ داد همه محاسبات بنیامین نتانیاهو و سازشکاران تشکیلات خودگردان و تلاش های رژیم های همسو با این رژیم را بر هم ریخت.

همه وعده های نتانیاهو برای ایجاد امنیت برای صهیونیستها در سرزمین اشغالی فلسطین با عملیات های شهادت طلبانه بر باد رفته است و نه پاترویت برای صهیونیستها امنیت به دنبال داشته است و نه کشتار و سرکوب ملت فلسطین.

فلسطینی ها با گذشت زمان به این نتیجه رسیده اند که گزینه مقاومت بهترین گزینه است به ویژه که مردم فلسطین از رویارویی با رژیم صهیونیستی ابایی ندارند.این انفجار نشان داد که انتفاضه همچنان زنده است.این انفجار چهره های نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل و ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان و دیگر دشمنان آرمان فلسطین را برافروخته کرد و پوشالی بودن وعده های بنیامین نتانیاهو را آشکار ساخت.حالا صهیونیستها هم در داخل اراضی اشغالی امنیت ندارند و هم در نزدیکی غزه از اقدامات مبارزان مقاومت فلسطین در امان نیستند.اگر تهدیدات حزب الله لبنان برای این رژیم را هم به تهدیدهای مذکور اضافه کنیم آنگاه می توانیم آثار هراس را در نگاه صهیونیستها به وضوح بیشتری مشاهده کنیم.

در واقع پس از چند هفته آرامشی که در اراضی اشغالی وجود داشت انفجار روز گذشته مجددا خواب نتانیاهو را بر هم زد.این عملیات در واقع انتفاضه قدس را وارد مرحله جدیدی کرد و نشان داد که فلسطینی ها هر لحظه می توانند شوک سنگینی به صهیونیستها وارد کنند و بیت المقدس را مکانی نا امن برای نتانیاهو و نظامیان و شهرک نشنیان تبدیل کنند.

این نوع عملیات ها همواره بیشترین هراس را در میان صهیونیستها ایجاد کرده است زیرا چون این قبیل عملیات ها شهروندان عادی را هدف قرار می دهد این سبب می شود که فشار مضاعفی به رژیم اشغالگر وارد شود.اگر این قبیل عملیات ها ادامه یابد کابوس سختی برای رژیم صهیونیستی خواهد بود.

این عملیات نشان داد که مقاومت همچنان گزینه استراتژیک ملت فلسطین است و آنها قادرند که آمال فلسطینی ها را با مقاومت برآورده سازند.اما بدون شک همانطور که گفته شد این عملیات برای تشکیلات خودگردان خوشایند نیست و با تمام قوا برای ممانعت آن در دیگر مناطق تلاش خواهد کرد.

بازگشت رعب و وحشت میان صهیونیستها

در همین راستا پایگاه رای الیوم نوشت: رعب مجدد به قلوب اسرائیلی ها بازگشت و آنها را پریشان کرد.

این رسانه بیان کرد: نه عملیات 'گلوله مذاب' ، نه عملیات 'صخره سخت' و نه تبانی تشكیلات 'محمود عباس' و هماهنگی امنیتی هیچ كدام نتوانست امنیت را برای شهرك نشینان به ارمغان بیاورد؛ حتی در قلب شهر بیت المقدس كه آن را به عنوان پایتخت رژیم اشغالگرشان می خواهند و آن را خارج از هر گونه مذاكره ای به شمار می آوردند.

رای الیوم می افزاید: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل كه تا روز گذشته به قدرت خود در مهار انتفاضه با اعدام های میدانی جوانان فلسطینی می بالید، ناگهان غافلگیر شد و دید كه مشت آهنین اش، كاغذی است و رویای تحقق امنیت برای شهرك نشینانش دروغی بیش نیست وبا این انفجار بیدار شد، همانطور كه پیش از آن تونلی كه گردان های 'عزالدین قسام' شاخه نظامی حماس زیر پاهایش ساخته و از نوار غزه تا شهرك یهودی نشین نزدیك به گذرگاه 'كرم ابوسالم' در مرزهای مصر و فلسطین كشیده شده بود وی را از رویای دروغین بیرون آورد ؛تونلی كه هدف از آن ربودن شهرك نشینان اسرائیلی همانند عملیات به اسارت گرفتن سرباز اسرائیلی 'گلعاد شالیط' بود.

این رسانه می نویسد: سامی ابوزهری سخنگوی جنبش 'حماس' گفت كه این تونل قطره ای از دریاست و تونل های دیگری هم وجود دارند.عملیات قدس یك واكنش طبیعی نسبت به جنایت های اسرائیل به ویژه اعدام های میدانی و اهانت به مسجد الاقصی است.

رای الیوم نوشت: برخی می گویند حرف های ابو زهری تكراری است ورویكرد حماس تغییری نكرده است و شاخه نظامی آن به فرماندهی 'محمد ضیف' به كار خود روی بر روی زمین و زیر زمین ادامه می دهد؛ اما 'رونین برگمن' تحلیلگر امور اسرائیل ونزدیك به نهادهای امنیتی اسرائیل در مقاله ای در روزنامه 'یدیعوت آحارنوت' جنبه دیگری از موضوع را بررسی كرد.برگمن بر خلاف عادت همیشگی از این دو عملیات نفوذی امنیتی خشمگین بود وتاكید نمود كه اسرائیل در حال از دست دادن قدرت بازدارندگی خود است. وی افزود: فلسطینی ها نمی ترسند.

رای الیوم بیان کرد: این كشف! برگمن و دیگر ژنرال ها و تحلیلگران استراتژیك اسرائیلی چه آنها كه هنوز فعالند و چه آنهایی كه بازنشسته شده اند جای تعجب دارد، فلسطینی ها چه زمانی از اشغالگر ، نیروها و سركوبش ترسیده بودند؟ آیا آنها فكر می كنند كه فلسطینی ها فقط همان ساكنان شهر رام الله هستند؟ اگر آنها بر این باورند كه فلسطینی ها پرچم تسلیم را بالا بردند ، سخت در اشتباهند، این ملت كه هزاران شهید تقدیم كردند و بیش از هفت هزار اسیر در زندان های اشغالگر دارند هیچ ارتباطی با حباب تشكیلات خودگردان در رام الله ندارند. و جوانانش چه دختر و چه پسر این را ثابت كرده اند از وقتی كه انتفاضه چاقو را در اكتبر گذشته آغاز نمودند ودر این عملیات ۲۰۰ شهید تقدیم كردند و ۲۸ اسرائیلی را از پای درآوردند.

این رسانه در ادامه می نویسد: عملیات قدس هم حاكمان و هم شهرك نشینان اسرائیلی را وحشت انداخت زیرا آنها را به یاد انتفاضه مسلحانه دوم انداخت . آن انتفاضه باعث شد هزاران شهرك نشین از فلسطین اشغالی با اولین هواپیما به همراه ده ها میلیارد دلار سرمایه فرار كنند و اقتصاد اسرائیل به ویژه بخش در بخش گردشگری به طور كامل فلج شود وبسیاری از تیم های ورزشی جهان از ترس جان بازیكنان خود حاضر به بازی كردن در ورزشگاه های اسرائیلی نشوند.

این رسانه نوشت: نتانیاهو روند مسالمت آمیز و راه حل تشكیل دو كشور را از بین برد . شهرك نشینان كودكان فلسطینی را با به آتش كشیدند و سربازان اسرائیلی جوانان انتفاضه سوم را كه مسالمت آمیز اغاز شده بود به شیوه میدانی اعدام كردند. به بهانه دفاع از خود به شهرك نشینان اجازه حمل سلاح دادند وهمین ها باعث شدند این انتفاضه به انتفاضه چاقو تبدیل شود .

رای الیوم می افزاید: محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان كه نیروهایش را برای تفتیش كیف های دانش آموزان در مدارس بسیج كرد وبا افتخار جلوی دوربین تلویزیون های اسرائیلی از كشف هفتاد چاقو خبر داد؛ احتمالا اكنون به دلیل شكست در كمك به اسرائیلی ها و تبدیل انتفاضه كنونی به عملیات انفجار در قلب قدس اشغالی ،غمگین و افسرده است؛ چون قول داده بود كه جلوی آن را بگیرد حتی اگر به قیمت جانش تمام شود .

نتانیاهو مسئول همه این اقدامات انفجاری است زیرا سیاست هایش از جمله وعده های انتخابات اخیر مبنی بر منع برپایی دولت فلسطینی و ادامه شهرك سازی موجب ایجاد حالت سرخوردگی در فلسطینی ها شد و باعث گردید برخی از فرزندانش به انفجارها روی بیاورند.

این رسانه در پایان نوشت: ملت فلسطین نمرده و تسلیم نشده است و هرگز از حقوق مشروعش دست بر نمی دارد و به مقاومت در شكل های مختلف ادامه می دهد زیرا مقاومت حق مشروعی است كه همه ملت ها برای آزادی از اشغالگری و بازپس گیری خاك و كرامت خود از آن استفاده می كنند، ملت فلسطین چیزی برای از دست دادن ندارند. این ملت بخشی از امت اسلامی و عربی است و میراث پر افتخاری در انقلاب علیه ظلم و ذلت و به نام امت اسلامی و عربی مقاومت می كند و پرچم اسلام را بالا می برد و همانطور كه ملت های دیگر پیروز شدند فلسطینی ها هم پیروز خواهند شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید