افزایش نرخ موالید در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 335628
تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 1395 - 18:25
وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت گام های موثری در حوزه سلامت برداشته است ، افزود: به یکی از هدف گذاری های خود یعنی کاهش هزینه های مردم در حوزه سلامت دست یافته ایم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، دکتر سید حسن هاشمی در دومین روز سفر به استان قم با حضور در بیت آیت الله مکارم شیرازی، با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت و همچنین ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، گفت: در دوره جدید، دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی حوزه سلامت افزایش یافته چرا که تا کنون بیش از۱۰ هزار متخصص در کشور  با توجه ویژه به ۱۰ استان مرزی توزیع شده اند.

وی از ارائه خدمات بهداشتی به ۱۱ میلیون نفر از حاشیه نشینان خبر داد و گفت: به ازای هر ۳ هزار نفر از مردم مناطق حاشیه ای، یک مراقب سلامت مامور تشکیل پرونده سلامت و ثبت علائم بیماری های مختلف است اما در گذشته هیچ توجهی به مردم ساکن در حاشیه شهرها نشده بود.

هاشمی به راه اندازی بیش از ۲ هزار و۵۰۰ مرکز بهداشتی در کشور در دوره جدید اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته هر سال حدود یک هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور افزوده می شد اما ما تا پایان چهار  سال ۲۰ هزار تخت بیمارستانی را ایجاد می کنیم . در هر هفته در نقاط مختلف کشور بیمارستان هایی را افتتاح می کنیم.

وی از انجام اقدامات لازم برای بیش از ۸ میلیون نفر از دانش آموزان در جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به عنوان یکی از اقدامات ارزنده حوزه بهداشت یاد کرد.

هاشمی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی را مبارزه با دیابت و اضافه وزن عنوان کرد و گفت: متاسفانه تحرک مردم کاهش یافته و از سوی دیگر نیز ۳۵ درصد از تغذیه روزانه، اضافه است و با وجود زندگی ماشینی و آپارتمانی، حدود۴۰ درصد از مردم کشور اضافه وزن دارند که این خود منبع بسیاری از بیماری ها است و از شما تقاضا دارم در کرسی ها و سخنرانی هایتان بر امر پیشگیری از عوامل خطر برای بروز به دیابت و چاقی تاکید کنید چرا که در آینده در تامین هزینه های درمانی آن ناتوان خواهیم بود.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: بیماری دیابت در نهایت باعث گرفتگی رگ های بدن می شود و شایع ترین علت کوری نیز دیابت است در حالی که اگر چشم گرفتار شود مشخص است که این فرد از ۱۰ سال پیش به این بیماری مبتلا شده و پیشگیری صورت نگرفته است.

هاشمی اضافه کرد: برای دیالیز بیماران کلیوی که یکی از عوارض دیابت است ظرف ۱۰ سال آینده  باید ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم که ضرورت پیشگیری از دیابت را به خوبی نشان می دهد.

وی از ایران به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرد که بیشترین میزان قطع عضو به خاطر دیابت را دارد و گفت: سلامتی نعمت بسیار بزرگی است که خدا به انسان عطا کرده است پس باید مراقب آن باشیم.

هاشمی در ادامه با اشاره به گسترش تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی در دوره جدید، اظهار داشت: با وجود ابزارهای ارتباطی و رسانه ها، مردم نسبت به گذشته اطلاعات بیشتری پیدا کرده اند اما به همان نسبت، تهدیدات نیز افزایش یافته و نسل جوان ضمن توجه بیشتر به رعایت سلامتی می توانند در پیشرفت کشور مفید باشند چرا که پیشرفت و توسعه بدون داشتن انسان های سالم امکان پذیر نیست.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: برجام چیزی جز وحدت و اخلاق مداری نبود و لازم است تا در جهت رونق اقتصاد و معیشت مردم و تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از فرصت پیش روی کشور حرکت کنیم که لازمه آن وحدت قوا  و هوشیاری برای حفظ دستاوردهای آن است.

وی، توافق هسته ای را برای کشور ضروری دانست و ابزار اجرای آن را آرامش داخلی و پیام آرامش ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی و رونق گرفتن چرخ اقتصاد، تامین مالیات و گسترش خدمات در کشور عنوان کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برجام در حوزه سلامت اثرات مناسبی داشته است، افزود: موانع برای ورود بخشی از مواد غذایی و سموم کشاورزی استاندارد و با کیفیت به کشور برداشته شد در حالی که در گذشته،  یک کشاورز باید بیشترین میزان سم را استفاده می کرد تا بتواند برداشت بیشتری کند.

وی یادآور شد: در حوزه دارو نیز با وجود اینکه اعلام می کردند که تحریم نیستیم اما در عمل و به دلیل عدم ارتباط بانک ها، تحریم بودیم اما در حال حاضر وضعیت بهبود یافته و بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی برای یک تولید مشترک با توجه به ثبات ایران در منطقه و وجود بازار۴۰۰ میلیون نفری، به ایران وارد شده اند.

وزیر بهداشت همچنین به ارائه گزارشی از میزان موالید در سال ۹۴ نسبت به سال۹۳ پرداخت و گفت: در سال ۹۴ حدود ۴۰ هزار نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته و میزان فوتی ها نیز۳۰ هزار مورد کاهش یافته ضمن اینکه میزان طلاق نیز در همین مدت ۳ هزار مورد کاهش یافته بنابراین شاهد افزایش باروری در کشور بوده ایم.

هاشمی، نرخ باروری در سال ۹۳ را طبق اعلام مرکز آمار ایران ۱.۷ درصد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این میزان ۱.۹ درصد است اما ایده آل ما رسیدن این میزان به ۲.۱ درصد است.

وزیر بهداشت با اشاره به ارائه گزارشی در شورای انقلاب فرهنگی در حوزه باروری و موالید، گفت: در تولید نسل کمترین نقش را وزارت بهداشت بر عهده دارد اما طبق آن گزارش، ما را موفق ترین دستگاه اجرایی در خصوص افزایش موالید معرفی کردند چرا که در جهت اصلاح آیین نامه ها و توجه به باروری حرکت کردیم.

هاشمی در پایان ضمن ابراز رضایت از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: در کل استان قم پوشش خدمات بهداشتی تکمیل می شود و ظرف ۵ سال آینده مشکلات سلامت حل خواهد شد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید