توریسم ترکیه و اشتباهات چهارگانه سیاسی | اتاق خبر
کد خبر: 335904
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 14:18
زهره احدی

اتاق خبر - زهره احدی : اقتصاد کشور ترکیه بر پایه صنعت توریسم بنا شده است بنابراین با در نظر گرفتن این حقیقت سیاست دولتمردان آن نیز همواره در راستای پیشبرد این صنعت به کار گرفته می شده است. همگامی سیاست و توریسم ترکیه تا جایی پیشرفت که در سال 2014 بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری این کشور توانست رتبه ششم را در جذب گردشگران بین‌المللی و رتبه دوازدهم را از لحاظ میزان درآمد حاصل از این بخش در میان کشورهای جهان به دست آورد اما در کمتر از دو سال شاهد بحرانی در صنعت توریسم این کشور هستیم. کانون این بحران نه در توریسم بلکه در سیاست است. دولت کنونی ترکیه در سال های اخیر اشتباهات متعددی مرتکب شده است که در حال حاضر صنعت توریسم این کشور تاوانش را می پردازد این اشتباهات را می توان در 4 دسته کلی طبقه بندی کرد:

  1. ورود به بحران سوریه: بزرگ ترین اشتباه دولت ترکیه این بود که وارد مسائل داخلی سوریه شد چرا که تنها نتیجه این دخالت2 میلیون و 700 هزار پناهجوی سوری بودند که به سمت این کشور سرازیر شدند. این پناهجویان خود به دو دسته تقسیم می شدند دسته نخست که نه پول و نه کار داشتند بنابراین در شهرهای بزرگ و توریستی مانند استانبول و آنکارا به تکدی گری روی آوردند که این امر تبعات و پیامدهای منفی اجتماعی از جمله تحت الشعاع قرار دادن ظاهر شهرها را بدنبال داشته است. دسته ی دوم این مردم که پول داشتند با قاچاقچیان انسان زد و بند می کردند تا از دریا راهی اروپا شوند. سال گدشته دریای اژه پر از کشتی های قاچاق انسان بود. دولت ترکیه نیز عمدا با این موضوع مقابله نکرد چرا که دولت نیز علاقه چندانی به این آوارگان نداشت. نتیجه این سیاست تنها این بود که سال گذشته ساحل زیبای اژه تبدیل به سنبل مرگ کودک سوری قرمزپوش شد. کدام گردشگری حاضر است در چنین ساحلی و با چنین پیشینه ای قدم بزند و حمام آفتاب بگیرد؟
  2. حضور عناصر داعش در ترکیه: ترکیه برای جذب توریست بیشتر مرزهای کشور خود را به روی هرکسی بدون در نظر گرفتن هیچ گونه نظارتی باز کرد در نتیجه افراد وابسته به گروه تروریستی داعش به راحتی وارد کشور شدند و برای خود پایگاه تشکیل دادند و پس از مدتی مانند بمبی میان گردشگران منفجر شدند. کدام گردشگر حاضر است به کشوری سفر کند که در هر لحظه خطر انفجار و مرگ وجود دارد؟
  3. از دست دادن توریستهای روس: مورد هدف قرار دادن هواپیمای روسی اشتباه بزرگی بود اما اشتباه بزرگ تر از آن به میان کشاندن ناتو در این ماجرا بود. با تمام این حرف ها تیر خلاص را اردوغان با فریاد دستور شلیک را من دادم به روابط ترکیه و روسیه زد و باعث شد که این کشور گردشگران روسی که تنها امید بهبود اوضاع توریسم بودند را از دست بدهد.
  4. درگیری با کُردها: پلیس امنیتی ترکیه تصمیم گرفت شرایط آرام را برهم نزند و گروه پ. ک. ک را تحریک نکند بنابراین چشمان خود را بر روی این حقیقت که پ ک ک اسلحه، بمب و نارنجک انبار می کند بست. مأموران امنیتی زمانی به خود آمدند که دیگر کار از کار گذشته و خبر درگیری های داخلی این کشور تیتر یک روزنامه های مختلف شده بود بنابراین گردشگران خارجی به حق ترکیه را درگیر جنگی داخلی مانند سوریه تصور می کنند. لذا با توجه به چنین فضایی باید این سوال بدیهی را پرسید که کدام گردشگر حاضر است به کشوری با خانه های سوخته، زنان و کودکان آواره سفر کند؟

94104ت

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید