نهادینه شدن اصل نوگرایی؛ رمز موفقیت اتاق های مشترک | اتاق خبر
کد خبر: 335912
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 11:57
مشاور معاون اجرایی رییس جمهور در گفت و گو با اتاق خبر مطرح کرد
مشاور معاون اجرایی رییس جمهور گفت: نوگرایی و توزیع مسئولیت ها 2 اصل مهم و حائز اهمیت برای پیشبرد امور اتاق های مشترک محسوب می شوند.

اتاق خبر-  مشاور معاون اجرایی رییس جمهور گفت: اتاق های بازرگانی مشترک باتوجه به تقسیم کاری که صورت گرفته به نوعی اتاق های منطقه ای- تخصصی محسوب می شوند که به منظور توسعه ارتباط بین فعالان اقتصادی در زمینه امور صادراتی و وارداتی شکل گرفته اند.

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت و گو با اتاق خبر افزود:  اتاق های بازرگانی مشترک در جهت توسعه روابط به منظور حل و فصل مشکلات، تسریع و تسهیل مبادلات تجاری و بسترسازی سرمایه گذاری مشترک که در نهایت منجر به انتقال دانش فنی و تکتولوژی به ویژه از کشورهای توسعه یافته که در زمینه صنعت داخلی مزیت نسبی دارند، تاسیس شده اند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در طی سالیان گذشته در اتاق های مشترک به مانند اتاق بازرگانی ایران شاهد ریاست طولانی مدت روسا بوده ایم که در سایه این حکومت سنتی، اتاق های مشترک بین تعدادی از صاحب منصبان اتاق بازرگانی تقسیم شدند که این امر باعث شد کماکان این حضور ریاستی در برخی از اتاق های مشترک تداوم داشته باشد.

بهرامی ارض اقدس با ابراز گلایه از  اینکه به جز معدودی از اتاق های مشترک که به واسطه حضور مدیرانی جوان و کارآمد در هیآت رئیسه توانستند آثاری به مراتب خوب از خود به جای گذارند و نقش فعال تری در توسعه روابط بین کشورها و فعالان اعضای اتاق ایفا کنند؛ اظهار کرد: سایر اتاق های مشترک بزرگ همچنان به صورت سنتی اداره می شوند و البته انتظار می رود در انتخابات پیش روی چهره های جدید و آشنا به امور تجاری وارد میدان شوند تا مبادلات تجاری خوب و موفقی با کشورهای دیگر شکل گیرد و بدین ترتیب در جهت توسعه روابط، عضو گیری و فعال سازی اتاق های مشترک بیش از گذشته حرکت شود.

وی با بیان اینکه انتخاباتی که اخیرا در اتاق بازرگانی ایران انجام شده این نوید را می دهد که همچون اتاق ایران، اعضای جدید جذب اتاق های مشترک نیز شوند و امید می رود که به 2 اصل در این میان توجه ویژه ای شود؛ گفت: اصل اول توزیع مسئولیت ها است، اینکه فردی با تمام مشغله های خود عضو هیأت رئیسه چند اتاق باشد و یا ... به هیچ وجه پسندیده نیست. باید افرادی به صورت تمام وقت در اتاق های مشترک به امور رسیدگی کنند و بدین صورت اجازه داده نشود که تعدادی مشخص مسئولیت ها را در انحصار خود بگیرند.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران ادامه داد: اصل دوم  مقوله جوانگرایی و کاربرد ظرفیت های جدید در اتاق مشترک است که اگر در انتخابات آتی اتاق های مشترک این اتفاق صورت گیرد ما انتظار داریم این اتاق ها به نقش اصلی خود بازگردند.

وی درخصوص نقش اتاق های بازرگانی مشترک در اقتصاد بین الملل گفت:  اگر افراد کارآمد و لایق آشنا به زبان های بین المللی و همچنین به زبان و مقررات کشورهای هدف، در راس امور قرار گیرند می توان انتظار نقشی بسیار فعال و موثر به مانند سایر اتاق ها از آن ها داشت. به عنوان مثال اتاق مشترک ایران و ایتالیا به دلیل استفاده از نیروی های جوان و نوگرا به نسبت برخی از اتاق ها بسیار موفق تر عمل کرده است.

بهرامی تاکید کرد: اگر در ساختار و ترکیب اتاق های مشترک تغییراتی صورت گیرد؛ آن ها می توانند با سهم خواهی و ارائه خدماتی مناسب و با بهره گیری از پتانسیل های بالقوه جایگاه اصلی خود را پیدا کنند. در اینصورت می توان ادعا کرد که هیچگونه فعالیت اقتصادی و مبادلات تجاری بدون اینکه اتاق های مشترک در جریان فعل و انفعلات آن قرار بگیرند؛ انجام نخواهد شد.

  94106 ت 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید