Performancing Metrics

آغاز انتخابات پارلمانی صربستان | اتاق خبر
کد خبر: 336351
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 16:34
نخست‌وزیر صربستان امروز یکشنبه از رای‌دهندگان خواست تا مهلت چهار ساله دیگری به وی بدهند تا برنامه عضویت در اتحادیه اروپا را پیگیری کند، اما وی ممکن است مجبور به رقابت با یک اپوزیسیون ملی‌گرای افراطی شود که خواستار روابط نزدیکتر با روسیه است.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری رویترز، الکساندر ووچیچ، نخست‌وزیر 46 ساله صربستان تنها دو سال پس از پیروزی قاطع حزب ترقی‌خواه محافظه‌کارش در انتخابات خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شده است.

این ملی‌گرای تندروی سابق که در 2008 به سمت سیاست‌های دوستدار اتحادیه اروپا متمایل شد، می‌گوید برای اصلاحات و تکمیل عضویت در اتحادیه اروپا که مذاکراتش از دسامبر آغاز شده، از سوی جمعیت هفت میلیونی صربستان به حکمی قاطع نیاز دارد. براساس قوانین اتحادیه اروپا و توافق وام یک میلیارد و 200 میلیون یورویی صندوق بین‌المللی پول، ووچیچ به خصوصی‌سازی و کوچک‌سازی شرکت‌های دولتی متضرر متعهد شده است؛ اقدامی که به بیکاری هزاران تن می‌انجامد.

ووچیچ اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: می‌خواهیم روند خصوصی‌سازی را تکمیل کرده و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را افزایش داده و از همه مهمتر روحیه کارآفرینی مردم را تحریک کنیم.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب ووچیچ در مسیر کسب 48 درصد رای است که به وی پیروزی قاطع دیگری را در پارلمان صربستان نوید می‌دهد. حزب نخست‌وزیر صربستان دو سال پیش هم آرایی در همین حدود کسب کرد. تحلیلگران معتقدند که ووچیچ به ائتلاف با دومین حزب بزرگ پارلمان موسوم به سوسیالیست‌ها ادامه می‌دهد؛ گرچه وی به این ائتلاف نیازی ندارد و تنها با هدف تحکیم جایگاهش انجام می‌دهد.

از آنجایی‌ که تاکنون اجماع گسترده‌ای در پارلمان به نفع عضویت در اتحادیه اروپا وجود داشته، به نظر می‌رسد که با برگزاری انتخابات امروز بار دیگر ملی‌گرایان افراطی که مخالف عضویت در اتحادیه اروپا هستند به پارلمان بازگردند.

یوجیسلاو سسلج، از ملی‌گرایان جنجالی صربستان که ماه گذشته در دادگاه لاهه از اتهام جرایم جنگی دوران جدایی از یوگسلاوی در دهه 90 میلادی تبرئه شد، احتمالا به عنوان رهبر اپوزیسیون تعیین می‌شود. حزب "رادیکال‌ها"ی وی احتمالا سومین حزب بزرگ پارلمان می‌شود. در این صورت آنها برای اولین بار از سال 2012 به پارلمان راه پیدا می‌کنند. ممکن است ملی‌گرایان افراطی روند مذاکرات عضویت صربستان در اتحادیه اروپا را پیچیده کنند.

انتخابات پارلمانی صربستان از هفت صبح به وقت محلی آغاز شده و رای‌گیری تا هشت شب ادامه دارد. انتظار می‌رود نتایج اولیه یک ساعت پس از آن منتشر شود.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید