کوه همیشه سوزان در خوزستان | اتاق خبر
کد خبر: 336433
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 21:37
نمای تشکوه از کنار جاده به راحتی قابل دیدن است. این کوه سوزان و آتشین، گردشگران و مسافران بسیاری را به خصوص هنگام شب به سوی خود جلب می‌کند.

به گزارش اتاق خبر، در امتداد روستای ماماتین در جاده رامهرمز - ابوالفارس در استان خوزستان تپه‌هایی را کنار جاده خواهید دید که در شب سوزان و شعله‌ور هستند. زیبایی خیره‌کننده این کوه آتشین هر گردشگری را که از این جاده عبور می‌کند، به خود می‌خواند. تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری این شهر بوده و در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است. تش در زبان محلی به معنای آتش است و به دلیل همین شعله‌های کوچک و بزرگ آن را تشکوه نامیده‌اند. این کوه از گذشته‌های دور تاکنون شبانه‌روز می‌سوزد.

به گفته‌ی کارشناسان زمین‌شناسی دلیل شعله‌ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدروکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون نشت کرده و شعله‌ور می‌شوند؛ به طوری که هنگام شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود. نکته جالب توجه این است که در مجاورت تشکوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی‌توان آتش دیگری روشن کرد.

تشکوه

روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می‌دهد به گونه‌ای که تا به حال گردشگران بسیاری را در ساعات شب به سوی خود کشانده است. اما با وجود این جذابیت و شگفتی بی‌بدیل طبیعت، گردشگران برای رسیدن به این منطقه باید از مردم محلی کمک بگیرند، زیرا هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری هم کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می‌نامند. از لابه‌لای خاک و سنگ‌های کوه سوخته زبانه‌های آتش بیرون می‌آید و دود سیاهی روانه آسمان می‌شود. تیرگی این دود باعث می‌شود تا فضای اطراف چشمه‌های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد. کوه سوخته کوچک‌تر از تشکوه است و رنگ سیاهش آن را از سلسله جبال اطراف مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است.

تشکوه

کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبهای زمین‌شناسی است که نه تنها برای زمین‌شناسان، بلکه برای همه علاقه‌مندان به طبیعت جذاب و دیدنی است.

تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین‌شناسی بسیار بااهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است. در سال‌های اخیر که تشکوه در میان مردم شهرت بیشتری به دست آورده، به یکی از جاذبه‌های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است و هر سال گردشگران بیشتری را به خود فرامی‌خواند.

منبع: کجارو

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید