Performancing Metrics

سردار دهقان در راه مسکو | اتاق خبر
کد خبر: 336636
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 13:13
در راستای شرکت در همایش بین المللی امنیت صورت می گیرد:
سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران قرار است در سفر به مسکو علاوه بر شرکت در همایش بین المللی امنیت، دیدارهای دوجانبه ای را نیز با مقامات روسی داشته باشد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایرنا، سردار حسین دهقان وزیر دفاع کشورمان بنا به دعوت سرگئی شویگو همتای روسی خود در راس یك هیات برای شركت در پنجمین همایش سالانه بین المللی امنیت در مسكو قرار است فردا (سه شنبه) وارد روسیه شود.
افزون بر شركت در برنامه های این همایش دو روزه كه چهارشنبه آغاز خواهد شد، وزیر دفاع ایران در حاشیه این نشست بین المللی دیدارهای دو جانبه ای انجام خواهد داد.
وزیر دفاع روسیه اعلام كرده است كه در این همایش 17 وزیر، 14 معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد كل نیروهای مسلح و دیگر شركت كنندگان از كشورهای مختلف راهبرد مبارزه با تروریسم در حال توسعه در مناطق مختلف و همگرایی های بین المللی علیه این پدیده را بررسی خواهند كرد.
افزون بر مبارزه با تروریسم به عنوان محور نشست امسال، مسائل امنیتی منطقه آسیا و اقیانوس آرام، ثبات جهانی و همكاری های نظامی از دیگر محورهای مورد بررسی در این نشست اعلام شده است.
شركت ایران در نشست بین المللی امنیت از اینرو برای مسكو اهمیت بسیاری دارد كه دو كشور راهبرد مشترك ضد تروریستی اتخاذ كرده اند و توانسته اند مانع پیشروی خطر تروریسم در خاورمیانه شوند زیرا جلوگیری از گسترش آن بویژه به سمت جمهوری قفقازی روسیه از اولویت های این كشور به شمار می رود.
سرگئی ناریشكین رییس دومای روسیه چهارشنبه گذشته گفت: مسكو سهم ارزشمند تهران را در مبارزه با تروریسم بین المللی ارج می نهد.
ناریشكین در دیدار با علی لاریجانی كه برای شركت در كنفرانس سران مجالس اوراسیایی به مسكو سفر كرده بود، ضمن مهم خواندن ارتقای سطح همكاری های دو كشور در عرصه های مختلف، تاكید كرد: ایران شریك مطمئن و نزدیك روسیه در منطقه محسوب می شود و در باره مسائل مهم زیادی در عرصه بین المللی مواضع یكسان یا شبیه هم داریم.
وی در این دیدار كه با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسكو برگزار گفت كه بر خلاف ادعای غربی ها روسیه مبارزه با داعش، جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی را تا آخر ادامه می دهد.

**همگرایی های دفاعی و امنیتی ایران و روسیه
چند دور مذاكره وزیران دفاع ایران و روسیه و همچنین آخرین سفر سردار دهقان به مسكو در دی ماه گذشته كه با رییس جمهوری این كشور نیز دیدار و مذاكره كرد و سپس سفر شویگو به تهران برای پیگیری مذاكرات، نشان می دهد دو طرف از اهمیت همگرایی های منطقه ای خود و تاثیر آن بر عرصه بین المللی آگاهی دارند.
از سوی دیگر، حضور هیات ایرانی در نشست بین المللی امنیت مسكو كه موضوع اصلی آن مبارزه با تروریسم است نیز نشانه پیشرفت همگرایی های دو كشور در سطح منطقه ای است كه راهبرد ضد تروریستی مشتركی را در خاورمیانه اتخاذ كرده اند.
افزایش همكاری های منطقه ای ایران و روسیه حاصل روابط عالی سیاسی و تاكید سران دو كشور بر افزایش همكاری های فراگیر می باشد كه سبب تداوم مواضع مشترك در امور منطقه ای از جمله حل سیاسی بحران سوریه، عراق، یمن و همچنین لزوم تشكیل ائتلاف گسترده بین المللی ضد تروریسم شده و كشورهای حامی گروه های تروریستی را در تنگنا قرار داده است.
در چارچوب این نگاه راهبردی به همگرایی های دو كشور، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری ایران و روسیه تاكنون هفت دیدار با هم داشته اند كه آخرین نشست دوم آذرماه در تهران بود.
مذاكرات و رایزنی ها در سطوح سران و دیگر مقام های دو كشور سبب افزایش همگرایی ها در تحولات خاورمیانه به ویژه بحران سوریه شد كه دستاوردهای بزرگ منطقه ای داشت و از اسفند ماه سال 94 منجر به برقراری آتش بس در این كشور و از سرگیری مذاكرات سوری سوری در ژنو شده است.
از سوی دیگر، تاكید ایران و روسیه مبنی بر راهبرد اولویت مبارزه با تروریسم تكفیری و افراطی در خاورمیانه به ویژه سوریه و عراق سبب توجه جامعه جهانی به مبارزه با این پدیده شد.
همزمان با این تحول، دستاوردهای همكارهای تهران، مسكو، دمشق و بغداد در ائتلاف منطقه ای ضد تروریستی نیز برای ثبات خاورمیانه اهمیت بسیاری دارد.
این رویكردهای ایران و روسیه به عنوان تنها كشورهای حامی راهبرد واقعی ضد تروریسم سبب شد، فشار بر گروه كشورهای غربی عربی ضد سوری به ویژه آمریكا و عربستان به عنوان پیشگامان حامیان گروه های تروریستی به گونه ای افزایش یابد كه ضمن قبول از سرگیری مذاكرات سوری سوری برای حل سیاسی بحران، با برقراری آتش بس نیز توافق كنند.

** همكاری دفاعی تهران و مسكو
سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به مسكو در دی ماه سال گذشته و انجام مذاكرات دفاعی با عالی ترین مقام های سیاسی و نظامی روسیه، دستاوردهای زیادی در تبیین همگرایی دو كشور داشت به گونه ای كه ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این كشور گفت: همكاری های راهبردی تهران و مسكو ثبات بخش امنیت منطقه ای است.
«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه نیز در دیدار با همتای ایرانی خود گفت: مسكو و تهران با خطرها و چالش های مشتركی در منطقه مواجهند كه فقط به صورت مشترك با آن می توان مقابله كرد.
وی اضافه كرد: معتقدم كه اجرای طرح های همكاری دو كشور تا حدود زیادی به تدابیر ایران و روسیه درمبارزه با تروریسم بستگی دارد و خواهان همكاری های پایدار و درازمدت در این عرصه هستیم.
شویگو یادآوری كرد: مذاكرات رئیس جمهوری روسیه با رهبر انقلاب اسلامی ایران و رئیس جمهوری ایران در نوامبر 2015 (دوم آذرماه) به روابط دو كشور و مجموعه همكاری های دوجانبه تحرك تازه ای بخشید.
سردار دهقان نیز با تاكید بر ادامه همكاری های دوجانبه ایران و روسیه درمباحث دفاعی، از گسترش همكاری های راهبردی مسكو و تهران خبر داد.
وزیر دفاع ایران در ادامه برنامه دیدارها و مذاكرات خود با مقام های بلندپایه روسیه، همچنین در كاخ كرملین با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این كشور دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای وبین المللی گفت وگو كرد.
در این دیدار كه بیش از یك ساعت طول كشید، رئیس جمهوری روسیه گسترش و تعمیق همكاری دفاعی و امنیتی تهران مسكو را طبیعی و اجتناب ناپذیر و در جهت منافع دو كشور قلمداد كرد و براستمرار آن در چارچوب توافق های انجام شده تاكید ورزید.
پوتین در ادامه با مهم ارزیابی كردن همكاری های راهبردی ایران و روسیه در مقابله و مهار بحران های منطقه ای، نقش دو كشور را در ایجاد امنیت پایدار در منطقه حائز اهمیت دانست.
سردار دهقان نیز در این دیدار مناسبات دفاعی امنیتی دو جانبه را بسیارخوب و سازنده بیان كرد و گفت: روابط تهران - مسكو راهبردی و دراز مدت است.
وزیر دفاع با اشاره به اراده رهبران دو كشور بر توسعه و تعمیق همه جانبه روابط، گفت: این روند می تواند به الگوی مناسبی برای همكاری های منطقه ای تبدیل شود.
اكنون در چارچوب نگاه راهبردی سران و مقام های دو كشور به توسعه همكاری ها و نتایج مذاكرات در سطوح عالی و كارشناسی، سفر سردار دهقان به مسكو برای شركت در نشست بین المللی امنیت و مذاكرات در حاشیه این همایش می تواند ابعاد تازه ای به همكاری های ایران و روسیه در عرصه های دوجانبه و منطقه ای بدهد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید