قاچاق سوخت در نیروگاه‌ها به حداقل رسیده است | اتاق خبر
کد خبر: 336730
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 19:50
در حالی که در گذشته در برخی موارد با تبانی راننده با عوامل نیروگاه‌ها شاهد بروز تخلفاتی بودیم امروزه ابزارهای کنترلی، کاملا اتوماتیک و دیجیتالی شده و دخالت عوامل انسانی و به دنبال آن انحراف از شبکه نیروگاهی و قاچاق سوخت نیز به حداقل خود رسیده است.

اتاق خبر: قاسم خورشیدی ، میانگین مصرف سوخت نیروگاه‌ها در سال 1392 حدود 75 میلیون لیتر بود که توانستیم با کنترل و نظارت‌های الکترونیکی و میدانی، حجم انحراف و قاچاق از شبکه نیروگاهی را مدیریت و کنترل کنیم، به نحوی که این میزان در بخش نیروگاهی در سال گذشته به کمتر از 37 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد که البته دلیل اصلی این میزان کاهش به دلیل جایگزین شدن گاز طبیعی به جای سوخت مایع بود.

وی افزود: ‌دولت یازدهم برای اینکه بتواند با میزان قاچاق سوخت مقابله کند، آسیب شناسی هایی در حوزه‌های مختلف انجام داد و در بخش نیروگاهی نیز با طراحی سامانه‌های مرتبط، شاهد افزایش نظارت در این بخش هستیم.

خورشیدی با بیان اینکه انحراف از شبکه نیروگاهی و قاچاق در این بخش به حداقل خود رسیده است، گفت: زمانی که کامیون ها وارد نیروگاه‌ها می‌شوند با دوربین‌های پلاک‌خوان چک می‌شوند و از طرفی با کاهش دخالت عوامل انسانی میزان تخلفات نیز بسیار کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در حال حاضر کامیون‌ها از مبدأ انبارهای پخش بارگیری شده و در کریدور مشخص شده موظف به حرکت هستند و نباید انحرافی از مسیر مشخص شده داشته باشند.

وی در عین حال بیان کرد: امروز به عدد هر کامیون، یک حساب جداگانه در سامانه هوشمند سوخت ایجاد کردیم و برنامه‌ریزان به راحتی می‌توانند در مورد هر کامیون تصمیم خاصی بگیرند و نتیجه استفاده از این قابلیت باعث شده که روزانه بیش از 9 میلیون لیتر کاهش مصرف در بخش حمل و نقل دیزلی داشته باشیم که در گذشته این‌طور نبود.

خورشیدی اظهار کرد: در سال گذشته مصرف روزانه سوخت حدود 196.5 میلیون لیتربود و این در حالی است که این میزان در سال 1392 حدود 247 میلیون لیترگزارش شده و اینکه گفته می‌شود قاچاق افزایش یافته، درست نیست.

او در عین حال بیان کرد: در زمینه ناوگان حمل و نقل دیزلی نیز رضایت‌مندی افزایش یافته و هر کامیون و ناوگان حمل و نقلی که عملکرد مناسب‌تری در اقتصاد ملی داشته باشد سوخت یارانه‌ای بیشتر دریافت می‌کند.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا یادآور شد: در سال 1392 مجموع مصرف نفت و گاز کشور روزانه 106 میلیون لیتر بود که این میزان در سال گذشته به 81.6 میلیون لیتر کاهش یافته است.

منبع:ایسنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید