Performancing Metrics

گزارش جدید ربیعی از بازار کار | اتاق خبر
کد خبر: 336945
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 09:09
افزایش مزد قابل دفاع است؛
وزیر کار با تشریح اوضاع فعلی بازار کار کشور و همچنین نشست امروز شورای عالی اشتغال، گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار شغل خالص ایجاد شد.

اتاق خبر- وزیر کار با تشریح اوضاع فعلی بازار کار کشور و همچنین نشست امروز شورای عالی اشتغال، گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار شغل خالص ایجاد شد.

علی ربیعی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه تدبیر «حرکت»؛ امید امسال دولت برای اشتغالزایی است، گفت: تصمیماتی که در زمینه دستمزد در این سه سال گرفتیم، قابل دفاع بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: البته سال‌هایی دستمزد از تورم خیلی فاصله پیدا کرد، قدرت خرید کارگران خیلی پایین آمد و من خیلی دوست داشتم شرایط اقتصادی کارگران بهتر از این باشد و قدرت خرید کارگران را بیشتر افزایش بدهم اما به هر حال تصمیماتی که درباره مزد گرفتیم، در این سه سال قابل دفاع بود.

ربیعی گفت: ما در سال اول ۲۵ درصد مزد را اضافه کردیم که به طور مستقیم و غیرمستقیم ۳۱ درصد شد، در سال دوم ۱۷ درصد و امسال نیز ۱۴ درصد افزایش داشتیم. وی افزود: در هر سه سال تورم را در نظر گرفتیم و باید امنیت شغلی کارگران را حفظ کنیم به طوری که معیشت شان آسیب نبیند از طرفی دیگر بحث درمان و بیمه آنان نیز مطرح است که آنها را نیز در نظر گرفتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: البته ما باید کارفرمایان را حمایت کنیم؛ به ویژه که در این سال‌ها بنیان‌های اقتصادی و نظام تولیدی ما آسیب‌های جدی ای دیده است، باید مراقبت باشیم که کارفرمایان نیروی کارشان را کم نکنند و در واقع منابع و مصارف را طوری در نظر بگیریم که کارگاه ها تعطیل نشود.

وی ادامه داد: در هر حال ما دوست داشتیم قدرت کارگری افزایش پیدا کند اما اکنون ظرفیت اقتصادی کشور بیش از این کشش ندارد. ربیعی گفت: سال‌های سال تورم روی ۳۵ درصد ایستاد اما مزد کارگران ۹ درصد افزایش داشت در حالی که ما در قبال جامعه مسئول هستیم و وقتی صنعت و بخش خدمات ما ضعیف است، باید مدارا کنیم.

ربیعی افزود: هر چند که عذرخواهی رفتار مدیریتی غیرمتعارف است اما آقای روحانی در بحث سبد کالا عذرخواهی کرد و در واقع بر سر توزیع نامناسب اولین سبد کالا از مردم عذرخواهی کرد و این سنت حسنه است؛ به ویژه که ما قول‌هایی دادیم و باید به این قول‌هایمان عمل کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بحث حمایت از کارفرمایان اشاره کرد و گفت: ما سیاست‌های تشویقی در بحث حمایت از کارفرمایان را داریم که در برنامه ششم نیز می خواهیم این سیاست‌ها را ادامه بدهیم و به نوعی باری از روی دوش کارفرماها کم کنیم. اگر به شرایط رونق برسیم که البته پیش بینی رشدی که در هر سه سال داشتم، درست از آب درآمد و امسال نیز قطعاً پنج درصد رشد را تجربه خواهیم کرد.

ربیعی ادامه داد: البته این رشد پنج درصدی باید همراه با اشتغال باشد و البته در کنار این رشد پنج درصدی رونق نیز باید شکل بگیرد. ملاک ما برای اعلام نرخ بیکاری آمار، مرکز آمار است. ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بنگاه ها در نظر گرفتیم تا کارگران خود را حفظ کنند و تعدیل نیرو صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه پارسال حدود ۳۰۰ هزار کارگر را حفظ کردیم، افزود: اگر به سمت رونق اقتصادی پیش برویم، تلاش می کنیم از این ناحیه چند درصد به حقوق‌ها اضافه کنیم. ربیعی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت ۳.۸ دهم درصد بالا رفته است، افزود: باید بر مبنای نرخ مشارکت نرخ بیکاری را محاسبه کنیم.

وزیر کار با بیان اینکه صدور دفترچه تامین اجتماعی هم می تواند شاخصی برای میزان اشتغال باشد، افزود: آمارهای من براساس بیمه های تامین اجتماعی است. ربیعی گفت: پارسال ۸۸۸ هزار دفترچه تامین اجتماعی صادر کردیم و از این تعداد حدود ۳۰۰ هزار ریزش از جمله بازنشسته داشتیم، به عبارتی پیش از ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شد.

ربیعی با اشاره به اینکه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ شغل ایجاد کردیم، افزود: در سال ۹۳ حدود ۷۰۰ هزار و در سال گذشته نیز ۸۸۸ هزار دفترچه بیمه تامین اجتماعی جدید داشتیم. اکنون ۲۲ میلیون شغل و ۱۵ میلیون دفترچه داریم، یعنی همیشه نسبت ۲ به ۱ وجود داشته است.

وی درباره جلسه امروز سه شنبه شورای عالی اشتغال که با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، گفت: پارسال برش استانی ۷ استان را از جمله کردستان، سمنان و کرمانشاه اجرا کردیم و مزیت‌های شغلی هر استان استخراج شد.

ربیعی با بیان اینکه امروز درباره طرح «حرکت» بحث می شود، افزود: با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حدود ۱۲۰ هزار شغل را برای سال ۹۵ در حوزه گردشگری پیش بینی کردیم. وی ادامه داد: پارسال صندوق کارآفرینی ما بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود ۴ درصد تسهیلات داد که بخشی از آن در حوزه گردشگری و صنایع دستی بود.

وزیر کار خاطرنشان کرد: در بخش آی سی تی هم با وزارت ارتباطات هماهنگی انجام شد و بیش از ۲۰۰ هزار شغل را در این حوزه پیش بینی کردیم. با محیط زیست و وزارت نفت در حوزه های بهینه سازی انرژی کنسرسیوم کار تشکیل شده است و آموزش موبایل و سیار را در سازمان آموزش فنی و حرفه ای از پارسال آغاز کردیم.

ربیعی با اشاره به اینکه مطالعات نشان می دهد هر یک درصد رشد اقتصادی باید ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند، گفت: چون رشد اقتصادی ما بیشتر در بخش‌های گاز و صنعت است، ممکن است ما را با شغل کمتر روبرو کند؛ به همین علت بر توسعه محلی متکی شدیم.

وی افزود: رئیس جمهور تک رقمی کردن نرخ بیکاری را در پایان دولت یازدهم هدف‌گذاری کرده است. وزیر کار با بیان اینکه به مشکلات کارگران و بازنشسته ها آگاه هستیم، گفت: با عقلانیت و سخت کوشی تلاش می کنیم وضع زندگی کارگران را ارتقا دهیم و کارگران بالقوه را تبدیل به کارگران بالفعل کنیم.

ربیعی به حوادث ناشی از کار اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی در این حوادث کشته می شدند اما هر سال این حوادث را کاهش و ایمن را افزایش دادیم. وی با بیان اینکه  ‌امید داریم وضع کارگران را بهبود ببخشیم افزود: ۲۸۵ ورزشگاه را در سطح کشور برای کارگران برنامه ریزی کردیم.

وزیر کار با اشاره به اینکه در مواردی قراردادهای سفید امضا منعقد می شود، گفت: وقتی توازن عرضه و تقاضا برای کار بر هم می خورد امنیت شغلی از بین می رود. مقابله با ناامنی شغلی در کنار افزایش امنیت اجتماعی جزو راهبردهای امسال ماست.

ربیعی گفت: ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده هستند که باید آنها را بیمه کنیم. وی افزود: برای کارگران فصلی سعی می کنیم در فصول دیگر برای آنها کار موقت ایجاد کنیم اما این در شرایط رونق اقتصادی اتفاق می افتد نه رکود.

وی با بیان اینکه نظام تامین اجتماعی آنها را باید اصلاح کنیم، ادامه داد: سالانه ۲  هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری پرداخت می کنیم. صندوق تامین اجتماعی هم مشکلاتی دارد اما تلاش می کنیم توان این صندوق را افزایش دهیم تا بیمه بیکاری را هم پرداخت کنیم.

ربیعی درباره بازنشستگان صندوق فولاد هم گفت: ۶۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق اسفند آنها باقی مانده که ۳۰ میلیارد آن فراهم شد و بقیه را تا ۲ روز آینده جور می کنیم تا حقوق اسفند آنها تسویه شود. حقوق فروردین آنها را هم سعی می کنیم به سرعت پرداخت کنیم.

منبع: مهر 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید