Performancing Metrics

احتمال ورود ناوهای آمریکایی به آب‌های اطراف لیبی | اتاق خبر
کد خبر: 337176
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 22:30
ناوهای آمریکایی احتمالا تا تابستان به کشتی‌های اتحادیه اروپا در سواحل لیبی می‌پیوندند که قرار است موج پناهجویان آفریقایی به اروپا را کاهش دهند.

اتاق خبر - به نوشته روزنامه گاردین، این تصمیم در حالی در نشست سران کشورهای جی 7 در هانوور مطرح شده است که در حال حاضر اتحادیه اروپا طی "عملیات سوفیا"ی خود به طول کامل مسئولیت نظارت بر آبهای بین‌المللی سواحل لیبی را بر عهده گرفته است و ناتو در دریای اژه و بین یونان و ترکیه به گشت‌زنی می‌پردازد.

مقامات در نشست جی 7 گفته می‌شود که پیشنهادی مبنی بر همکاری ناتو و اتحادیه اروپا در سواحل لیبی مطرح کرده‌اند. سران اتحادیه اروپا به ویژه وزرای ایتالیایی به شدت نسبت به افزایش تعداد پناهجویانی که از آفریقا وارد اروپا می‌شوند نگرانند با وجود اینکه تعداد این پناهجویان طی سال جاری شاهد افزایش نبوده است.

به گفته روبرتا پینوتی، وزیر دفاع ایتالیا تصمیم برای گسترش عملیات در حوزه لیبی در نشست با ناتو که قرار است هفتم ژوئیه در ورشو برگزار شود اتخاذ خواهد شد.

عملیات صوفیا که آب‌های یونان، کرت جنوبی و مصر را در بر می‌گیرد به جمع‌آوری اطلاعات درباره شبکه‌های قاچاق انسان و کمک به کشتی‌ها و قایق‌هایی که دچار مشکل شده‌اند محدود می‌شود. گسترش نقش ناتو در این مساله نشانه دیگری از این موضوع است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دریافته، بحران پناهجویان در حال بی‌ثبات کردن سیاست‌های اروپا و در نهایت منافع آمریکاست.

از آغاز سال 2014 بیش از 350 هزار پناهجو از سراسر جهان از طریق آب‌های لیبی خود را به ایتالیا رسانده‌اند. مقامات غربی تایید می‌کنند تا زمانی که درخواست رسمی از سوی دولت لیبی یا قطعنامه شورای امنیت وجود نداشته باشد نمی‌توانند وارد آب‌های لیبی شوند.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید