چگونه به جنگ دیابت برویم؟ | اتاق خبر
کد خبر: 337181
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 22:57
یک کارشناس تغذیه گفت: برای پیشگیری یا کنترل دیابت نباید هیچکدام از گروه‌های اصلی غذایی حذف شود بلکه باید با کاهش مواد قندی، چربی و روغن، افزایش دریافت فیبر و استفاده از غلات کامل رژیم غذایی را اصلاح کرد.

اتاق خبر - «فتانه کاوری‌زاده» تغذیه سالم و انجام فعالیت بدنی را عواملی مهم برای غلبه بر دیابت عنوان و اظهار کرد: دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک و یک اختلال چند عاملی است که با افزایش مزمن قند خون مشخص می‌شود و ناشی از اختلال در ترشح یا عمل انسولین و یا هر دوی آنها است.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان ایلام، دیابت را دو نوع وابسته به انسولین و غیر وابسته به انسولین برشمرد و گفت: دیابت غیر وابسته به انسولین بیماری است که ارتباط نزدیکی با چگونگی زندگی فرد دارد و به سرعت در جهان رو به افزایش است که عواملی چون چاقی، عدم فعالیت بدنی، نداشتن تغذیه مناسب و صحیح از عوامل ایجاد این نوع بیماری است.

وی تاکید کرد: اگر چه عوامل خطری مانند سن، ژنتیک یا وراثت را نمی‌توان تغییر داد اما با تغییر شیوه زندگی برخی از عوامل خطرزا مانند چاقی و اضافه وزن، نوع تغذیه، ورزش نکردن و استعمال دخانیات قابل دور کردن هستند.

کاوری‌زاده به راه‌های پیشگیری یا کنترل دیابت شامل افزایش فعالیت بدنی، تنظیم برنامه غذایی و تعادل وزن بدن اشاره کرد و گفت: ورزش کردن می‌تواند در کاهش وزن، کاهش قند خون و افزایش حساسیت به انسولین نقش داشته باشد البته نوع ورزش و شدت آن باید متناسب با سن و شرایط جسمی بوده تا به کاهش وزن کمک شایانی شود. بدین صورت ورزش ایروبیک و هوازی، با شدت متوسط حداقل 5 روز به مدت 30 دقیقه و یا ورزش هوازی با شدت شدید به مدت 20 دقیقه و 3 روز در هفته توصیه می‌شود.

وی ادامه داد: برای پیشگیری و یا کنترل دیابت نباید هیچکدام از گروه‌های اصلی غذایی حذف گردد بلکه با اصلاح رژیم غذایی با کاهش مواد قندی، چربی و روغن، با مصرف بیشتر سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و استفاده از غلات کامل مانند نان، برنج وماکارونی به جنگ دیابت رفت.

این کارشناس با تاکید بر اینکه باید افراد سعی کنند وزن خود را در محدوده‌ی متعادلی نگه‌دارند و یکی از راه‌های پیشگیری و کنترل چاقی اصلاح رفتارهای غذایی است، ادامه داد: باید عادات خوردن را تغییر داد و باید به این منظور تعداد وعده‌های غذایی را در روز افزایش و حجم هر وعده را کاهش داد.

کاوری‌زاده گفت: باید برای کاهش اشتها، چند دقیقه قبل از صرف غذا یک لیوان آب مصرف کرد و غذا را به آرامی خورد و خوردن ماست کم چرب، سبزی، سالاد به سیر شدن شما کمک می‌کند. مصرف سبزیجات کم کالری مانند سبزی خوردن، کاهو، خیار، گوجه، انواع کلم و ساقه کرفس از گرسنگی مداوم جلوگیری می‌کند.

کاوری‌زاده افزود: باید مصرف سوسیس، کالباس، خامه، سرشیر، سس، پفک، کله‌پاچه که حاوی مقادیر زیادی چربی هستند را در برنامه غذایی خود بسیار محدود کرد و همیشه باید از میزان قند خون خود آگاه بود تا روند پیشگیری و طی دوره‌ی درمان بهتر انجام گیرد.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید