Performancing Metrics

چگونه بهترین زمان بندی را برای ترک به موقع محل کار داشته باشیم | اتاق خبر
کد خبر: 337221
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 01:05
ساعت‌های کاری در ادارات و سازمان‌ها معمولا بازه‌ی مشخصی دارند. برخی افراد توانایی زمان‌بندی دقیق بر روی کارها و وظایف روزانه‌ی خود را ندارند و اکثرا بعد از ساعت کاری نیز مجبور به کار کردن روی پروژه‌ها و ظایف خود هستند.

اتاق خبر - روش‌های ساده‌ای وجود دارد که با رعایت آنها می‌توان کارها و وظایف روزانه را به نحو بهتری انجام داد و محیط کار را در زمان معین ترک کرد.

رعایت اصول و قوانین کاری برای کارمندان و حتی کسانی که به شکل آزاد کار می‌کنند، ضروری است. افرادی که در سازمان‌ها و شرکت‌ها به صورت استخدامی مشغول به کار هستند، باید قوانین مشخصی را در مورد زمان ورود و خروج خود به محل کار رعایت کنند. افرادی نیز که دارای مشاغل آزاد هستند بهتر است قوانین مشخصی در مورد زمان کار برای خود وضع کنند تا بتوانند زمان روز را به بهترین نحو بین کار و استراحت و تفریح تقسیم کنند. با برنامه‌ریزی‌های ساده و ترک برخی عادات غلط، می‌توان این پایبندی به زمان را در خود ایجاد کرد و ساعات کاری را به ساعاتی منظم‌تر با بهره‌وری بیشتر تبدیل کرد. در این مطلب از بخش کسب و کار با تعدادی از این روش‌ها آشنا می‌شویم:

ساعت زنگ‌دار را فراموش نکنید

شاید ساده‌ترین کاری که برای زمانبندی به ذهن هر کسی می‌رسد، استفاده از ساعت زنگ‌دار است که زمان پایان کار را به ما یادآوری کند. بهتر است از این هشدارهای سنتی استفاده کرده و البته به آنها پایبند باشید. می‌توان برای وظایف و پروژه‌های مختلف روزانه نیز هشدارهای مختلف تعیین کرد. مثلا یک زنگ هشدار دو ساعته برای یک وظیفه یا پروژه‌ی خاص اختصاص دهید و پس از آن زمان دیگر روی آن طرح کار نکنید.

زمان مشخصی برای چک کردن ایمیل‌ها اختصاص دهید

ای میل

ایمیل‌ها برای راحت‌تر شدن مکاتبات بین افراد استفاده می‌شوند. اما همین تکنولوژی محبوب در بسیاری از اوقات تمرکز افراد را از کارهایشان پرت می‌کند و موجب می‌شود که افراد نتوانند در زمان مشخص کارهای خود را به اتمام برسانند. در اولین اقدام بهتر است عادت چک کردن ایمیل‌ها در اولین ساعات کاری را ترک کنید. این کار در ابتدای روز زمان زیادی از شما می‌گیرد و تمرکز شما را نیز در همان ابتدای روز از بین می‌برد.

برنامه‌ریزی سه‌روزه داشته باشید

بهتر است در ساعات پایانی روز، یک برنامه‌ی کلی برای روز بعد در نظر بگیرید و حتی این برنامه‌ریزی را برای دو روز بعد از آن نیز یادداشت کنید. وقتی چنین برنامه‌ی منظمی برای روزهای پیش رو داشته باشید، می‌توانید هر وظیفه‌ی غیر مترقبه‌ای را نیز در زمان‌های خالی آن جای دهید. فراموش نکنید که در این برنامه حتما باید ساعتی را برای پایان کار در نظر بگیرید. در غیر این صورت همیشه کاری برای انجام دادن خواهید داشت و حتی ممکن است ساعت‌های زیادی بعد از زمات کاری، مجبور به انجام کارها و وظایف جدید باشید.

زمان بندی

برای کارها و ظایف غیر مترقبه آماده باشید

در بسیاری از اوقات، کارهایی غیر مترقبه به برنامه‌ی شما اضافه می‌شود. گاهی اوقات ممکن است این کارها در ساعات پایانی روز به شما محول شوند. اگر این وظایف جدید اولویت بالایی ندارند، می‌توانید با قدرت تمام در ساعات پایانی به آنها بپردازید اما حتما زمانی برای پایان کار مد نظر داشته باشید و بقیه‌ی کار را به روز بعد موکول کنید. برای خود یک سناریوی تخیلی تصور کنید که بعد از یک ساعت مشخص، هیچ کاری را نمی‌توان در محیط کار انجام داد. بدین ترتیب مجبور خواهید شد با بیشترین قدرت و سرعت آن وظایف غیر مترقبه را انجام دهید.

زمان استراحت و تفریح را فراموش نکنید

فراموش نکنید که هدف کار کردن شما، رسیدن به زمانی برای تفریح و لذت بردن است. تلاش کنید تا در زمان‌هایی که مشغول کار نیستید، بیشترین لذت را از زمان خود ببرید. تفریح و استراحت، خلاقیت شما را افزایش می‌دهند و از خسته شدن ذهن شما در برابر کارها جلوگیری می‌کنند. شما با تفریح و لذت بردن از زمان خود در بیرون از محیط کاری، انرژی لازم را برای روز بعد و کارهای آینده جذب می‌کنید.

زمان بندی

نکاتی که در این مطلب اشاره شد، اکثرا مربوط به رفتارهای شخصی کارمندان و افرادی که به مشاغل آزاد مشغول هستند، بود. کارآفرینان و صاحبان کسب و کار نیز باید قوانین مشخصی برای خود و سازمان تحت فرمانشان مشخص کنند. یک کارآفرین نباید از اضافه‌کاری‌های زیاد کارمندانش بیش از حد خوشحال شود. بلکه باید زمان کاری و پروژه‌ها و ظایف هر شخص را به نحوی تعیین کند که فرد مورد نظر بتواند با انرژی کافی به کار ادامه دهد. یکی از مواردی که بهتر است در قوانین سازمانی مورد تجدید نظر قرار گیرد، پاداش‌هایی است که برای اضافه‌کاری در نظر گرفته می‌شود، بهتر است این پاداش‌ها به جای تعلق گرفتن به افرادی که زمان بیشتری را در محل کار سپری می‌کنند، به افرادی اهدا شود که بهره‌وری بیشتری دارند و وظایف خود را در مدت مشخص انجام می‌دهند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید