شورای امنیت به اجرای تحریم‌های کره‌شمالی نزدیکتر می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 338100
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 14:45
دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد مذاکره درباره پیش‌نویس بیانیه‌ای را که اجرای تحریم‌های سنگین علیه کره‌شمالی را که شتاب می‌بخشد و قرار است به صورت جهانی اجرایی شود، آغاز کرده‌اند.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدامات تنبیهی سازمان ملل به دنبال تازه‌ترین آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ در دستورکار قرار گرفت. در پیش‌نویس بیانیه از تمامی اعضای سازمان ملل متحد خواسته شده تا نهایتا در 31 مه درباره "تدابیر مشخص و قاطعی" که برای اجرای قطعنامه تحریم‌ها در نظر گرفته شده، گزارش دهند.

براساس این بیانیه، کمیته تحریم‌های سازمان ملل تقویت اجرای قطعنامه 2270 را شدت بخشیده است. این قطعنامه در مارس و پس از چهارمین آزمایش اتمی و پرتاب موشکی پیونگ‌یانگ تصویب شد. به گفته دیپلمات‌ها، ایالات متحده آمریکا و چین بر روی این بیانیه توافق دارند اما تصویب آن پس از درخواست روسیه برای تجدیدنظر بیشتر به تعویق افتاد. گفته می‌شود، بیانیه مذکور احتمالا در هفته آتی به تصویب برسد.

در همین حال لیو جییئی، نماینده چین در سازمان ملل که ریاست این ماه شورای امنیت را در دست دارد، به خبرنگاران گفت که کار بر روی بیانیه مذکور ادامه دارد و باید به توافق 15 عضو شورا برسد. وی همچنین گفت که پیشنهاد کره‌شمالی مبنی بر توقف مانورهای سالانه آمریکا با سئول در ازای توقف آزمایشات اتمی، ارزش مطالعه دارد. وی تاکید کرد: هر پیشنهادی که بتواند به مذاکره و برقراری صلح در شبه‌جزیره کره ختم شود، باید به صورت دقیق بررسی شود و ارزش مطالعه دارد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید