Performancing Metrics

امضای ۱۵ تفاهم آب و برقی با کره | اتاق خبر
کد خبر: 338248
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 23:15
وزیرنیرو با اشاره به امضای ۱۵ تفاهم نامه آب و برقی بین ایران و کره جنوبی از واگذاری ساخت ۹ سد و نیروگاه به کره‌ای‌ها خبر داد و گفت: با کره قرارداد خرید تضمینی برق امضا می‌شود.

اتاق خبر: حمید چیت چیان وزیر نیرو امروز در دیدار با «هواینگ کانگ» وزیر زمین، زیر ساخت و حمل و نقل کره جنوبی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رفت و آمد بین مسئولین دو کشور و مراودات بین شرکت‌ها، زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه را فراهم کرده و سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باعث خواهد شد تا سرعت این همکاری‌ها افزایش یابد، گفت: در ماه‌های اخیر بسیاری از علائق همکاری‌های بین دو کشور تبدیل به یادداشت تفاهم شده که برخی از این تفاهم‌نامه‌ها در این سفر، بین روسای جمهوری و وزرای دو کشور به امضا خواهد رسید.

وزیر نیرو با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران، ۹ تفاهم نامه همکاری در بخش آب و ۶ تفاهم نامه در بخش برق امضا خواهد شد، تصریح کرد: این تفاهم‌نامه‌ها به یک سند راهبردی بین دو کشور تبدیل شده و هرچه زودتر اجرایی شوند.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه این تفاهم نامه‌ها در دو بخش آب و برق خواهد بود، اظهار داشت: در بخش آب، احداث سد و نیروگاه بختیاری و احداث سد و نیروگاه کارون ۲ و مدیریت هوشمند آب سدهایی که بر روی سد کارون ۲ ساخته شده و همچنین احداث سد و انتقال آب از بهشت آباد به سه استان کشور (کرمان؛ یزد، اصفهان) از مفاد این تفاهم نامه‌ها خواهد بود.

وزیر نیرو همچنین تاکید کرد: در صنعت برق هم احداث سه نیروگاه به روش BOO و نیروگاه زنجان ۴، نیزار، بافق و هوشمند سازی شبکه‌های برق کشور در دستور کار تفاهم نامه بخش برق است.

چیت چیان با بیان اینکه ارتقای سطح ولتاژ انتقالی از ۴۰۰ به ۷۶۵ کیلوولت و کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع برق از دیگر موارد همکاری است که باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شود، یادآور شد: دولت ایران به‌ صورت ۱۰۰ درصدی از این پروژه‌ها حمایت خواهد کرد که امیدواریم مشمول پرداخت وام‌های کم بهره از سوی دولت کره جنوبی شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های تعریفی و توافق‌های صورت گرفته هدف نهایی نیست، تبیین کرد: این‌ها قدم‌های اولیه در زمینه‌های همکاری بین دو کشور است و با توجه به اینکه قرار است در زمینه‌های تولید برق در ۱۰ سال آینده ۴۷ تا ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود که ۷۵۰۰ مگاوات آن در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر است، بتوانیم همکاری‌های خود را در این بخش‌ها با کره جنوبی نیز ادامه دهیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ۴۳ تا ۴۴ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه‌های فاضلاب هستند که با سرعت زیادی به پیش می‌رود، گفت: به دلیل شرایط اقلیمی کشور نیازمند به استفاده از سامانه‌های آب شیرین کن در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هستیم که امیدواریم شاهد همکاری مشترک شرکت‌های داخلی و کره ای در این زمینه‌ها نیز باشیم.

وزیر نیرو همچنین به برگزاری مناقصه خرید ۴۰۰ دستگاه پست انتقال و توزیع شبکه برق کشور و حضور برخی شرکت‌های کره ای اشاره کرد و یادآور شد: میدان بزرگ کاری برای شرکت‌های کره‌ای در ایران فراهم شده که امیدواریم بتوانند از این شرایط کاری با انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکت‌های ایرانی بهره‌مند شوند.

این عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: وزارت نیرو با شرکت‌های کره ای قرارداد ECA امضا کرده و پرداخت قیمت برق را تضمین خواهد کرد.

چیت چیان با بیان اینکه پس از گذشت پنج سال دوره خرید برق به روش ECA، شرکت‌های کره جنوبی مختار هستند تا برق تولیدی خود را به‌صورت، قرار داد دو جانبه با خریداران برق، فروش برق در سازمان بورس انرژی و عرضه برق در بازار برق به‌صورت رقابتی به فروش برسانند، خاطرنشان کرد: به جز فروش برق در داخل کشور، این شرکت‌ها می‌توانند برق تولیدی خود را به سایر کشورها نیز صادر کنند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید