Performancing Metrics

خسارات تب برفکی به عشایر کرمانشاه | اتاق خبر
کد خبر: 338884
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 17:49
شیوع بیماری تب برفکی و عدم انجام به موقع واکسیناسیون دام ها خساراتی را به عشایر کرمانشاه وارد کرده که نیازمند رسیدگی مسئولان است.

اتاق خبر: تب برفکی از جمله بیماری های خطرناک دامی است که طی ماه های اخیر در برخی استان های کشور و از جمله کرمانشاه شیوع پیدا کرده و باعث وارد شدن خساراتی از جمله به عشایر شده است.

کمبود واکسن تب برفکی از جمله مشکلاتی بوده که باعث شده واکسیناسیون دام ها به موقع صورت نگیرد و این مسئله سبب شده چندین راس از دام های عشایر تلف شده و مشکلات دیگری نیز برای آنها به وجود آید.

برخی از خانوارهای عشایر نیز که دام های آنها به این بیماری مبتلا شده بود نسبت به تهیه واکسن به صورت آزاد اقدام کرده که هزینه تهیه این واکسن نیز به گفته آنها هر شیشه بیش از ۳۰۰ هزار تومان بوده و البته جوابگوی تمامی دام ها نبوده است.

چند تن از عشایر مستقر در منطقه تنگ کنشت کرمانشاه ضمن ابراز نارضایتی از انجام عدم به موقع واکسیناسیون دام هایشان، عنوان کردند که این موضوع باعث شده خسارت زیادی به آنها وارد شود.

یکی از عشایر این منطقه اظهار داشت: ما در منطقه قشلاق اقدام به خرید واکسن تب برفکی به صورت آزاد کردیم اما پس از بازگشت به کرمانشاه مجددا بیماری در میان دام های ما شیوع پیدا کرد و به همین خاطر مراتب را به مراکز مربوطه اعلام و از آنها درخواست کمک کردیم.

خواستار پاسخگویی مسئولان هستیم

شیرزاد رشیدی گفت: پس از این درخواست اکیپی برای واکسیناسیون دام ها به ما مراجعه کرده اما باز هم نسبت به واکسینه کردن بخشی از دام ها اقدام شد.

وی افزود: در مرحله بعدی به صورت گسترده تری نسبت به واکسیناسیون دام ها اقدام شد اما به موقع نبودن این عمل باعث شد که واکسیناسیون این مرحله چندان فایده ای نداشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به این موضوع و واکسینه نشدن به موقع دام ها بیماری تب برفکی در بین دام های عشایر منطقه شیوع بیشتری پیدا کرد و این مسئله باعث شد که خسارات زیادی به ما وارد شود.

رشیدی خواستار کمک برای جبران خسارات وارده از سوی مسئولان شد و گفت: عدم اقدام به موقع برای انجام واکسیناسیون باعث شد که ما متحمل این خسارات شده و اکنون خواستار پاسخگویی هستیم.

تب برفکی علاوه بر تلف شدن دام ها تبعات دیگری نیز به دنبال دارد

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز با مراجعه به مسئولان و مطرح کردن این موضوع که عدم انجام به موقع واکسیناسیون علت خسارت وارده به ما بوده اما هیچ فردی جوابگو نیست.

یکی دیگر از عشایر منطقه نیز خواستار توجه بیشتر به عشایر به عنوان قشر زحمت کش جامعه شد و گفت: بیماری تب برفکی خسارت هایی را به ما وارد کرده که خواستار کمک از سوی مسئولان هستیم.

مجید رضایی افزود: تبعات بیماری تب برفکی تنها به تلف شدن چندین راس از دام های ما مربوط نشده و این تبعات تا سال آینده نیز ادامه دارد.

وی گفت: افت تولیدات دامی و کاهش کیفیت این تولیدات از جمله تبعاتی است که بیماری تب برفکی برای عشایر در آینده نیز به همراه دارد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید