عوامل جهش نرخ ارز در ماه های آتی | اتاق خبر
کد خبر: 339236
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 11:46
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
دولت در تلاش است که با روند هزینه دادن؛ نرخ ارز را در کشور ثابت نگه دارد اما این سیاست به دلایل مختلف نمی تواند ادامه پیدا کند و ارز در کشور بعد از مدتی تثبیت با جهش های قیمتی روبه رو می شود.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: یک کارشناس اقتصادی در مورد مصوبه اخیر نمایندگان مجلس در مورد چگونگی تعیین نرخ ارز و شناور بودن آن، قیمت ارز را ناشی از نرخ تورم در ایران و سایر کشور ها دانست.

میثم رادپور استاد دانشگاه و کارشناس مسائل ارزی در گفت و گو با اتاق خبر، با بیان اینکه هزینه های ثابت نگه داشتن ارز برای دولت بسیار زیاد است،گفت: تک نرخی کردن نرخ ارز مستلزم این است که، ارز با همان نرخی ارزی که توسط دولت اعلام می شود در بازار عرضه شود و ارزی که توسط اتاق مبادلات ارائه می شود با قیمت ارز آزاد ارائه شود. بنابراین تا زمانی که زیرساخت های لازم برای این اقدامات رخ ندهد نمی توان انتظار داشته باشیم که ارز در کشور تک نرخی شود.

یکی از عواملی که در تعیین نرخ ارز در بلند مدت موثر است، اختلاف تورم داخلی و خارجی است. در صورت اینکه ارز در کشور نتواند خود را با شرایط فعلی در کشور تطبیق دهد باید منتظر صعود نرخ ارز در کشور مانند آنچه که در سال 90 و 91 اتفاق افتاد باشیم.

رادپور در ادامه با ذکر مثالی به تفاوت نرخ تورم در ایران و آمریکا و تاثیر آن بر قیمت دلار اشاره کرد و گفت:  برای مثال اگر نرخ تورم در ایران 20 درصد باشد و نرخ تورم در آمریکا 1 درصد، نشان دهنده تضعیف سالانه ريال ایران در مقابل دلار آمریکا به میزان 19 درصد است.

این کارشناس با رد این ادعا که نرخ ارز در کشور ثابت و مدیریت شده است افزود:  در واقع برخلاف آنچه در مورد نرخ ارز گفته می شود، ارز در کشور بعد از مدتی تثبیت با جهش های قیمتی روبه رو می شود و این سیاست قابل ادامه دادن نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به سیاست های دولت های قبلی در ایران در مورد نرخ ارز و تلاش برای ثبات آن، گفت: با توجه به کسری بودجه دولت به دلیل کاهش درآمد های نفتی، وجود مشکلات بسیار در نظام بانکی کشور و افزایش ارزش جهانی دلار، شاهد این هستیم که نرخ ارز در کشور تغییر زیادی نکرده است. با توجه به این که نرخ ارز به طور مصنوعی ثبات زیادی در کشور دارد می توان انتظار داشت که نرخ ارز با جهش مجدد روبه رو شود.

وی به مشکلات اقتصادی دولت در مورد تامین بودجه اشاره کرد و گفت: با توجه به کم شدن درآمد های دولت و منابع محدود مالی که دولت برای تامین هزینه های خود در اختیار دارد به همین دلیل دولت چاره ای جز گران کردن ارز برای تامین هزینه های خود ندارد. حتی می توان در مورد نرخ کنونی ارز این ادعا را داشت که قیمت ارز د رحال حاضر بسیار کمتر از واقعیت بازار  است.

رادپور با اشاره به تورم سالانه در کشور در سال های گذشته و میزان آن، اعلام کرد: در حال حاضر قیمت ارز در چند سال گذشته کمترین تغییر را نسبت به اجناس دیگر در کشور داشته است، این در حالی است که کشور در حدود 80 درصد نرخ تورم را سال های گذشته تجربه کرده است و تقاضا برای واردات و ارز نیز بیشتر شده است.

وی ضمن دفاع از طرح مصوب مجلس در مورد ارز، ادامه داد: در این طرح سیاست تعدیل نرخ ارز به کار گرفته خواهد شد و این اقدام درستی است. در سال های گذشته، طرحی شبیه به این طرح در مجلس تصویب شده بود اما هرگز  از سوی دولت به مرحله اجرا نرسید. در حقیقت این طرح در نهایت باعث خواهد شد که نرخ ارز به نرخ واقعی خود نزدیک شود.

94105 ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید