انقراض تدريجي برخي گونه هاي گياهي و دارويي در خوزستان | اتاق خبر
کد خبر: 339310
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 23:39
معاون اداره جنگل كاري و جنگل داري منابع طبيعي استان خوزستان گفت: قاچاق برخي از گونه هاي گياهي و دارويي بومي و كمياب در استان خوزستان باعث انقراض تدريجي آنها شده است.

اتاق خبر - خسرو دشتي پور اظهار كرد: برداشت بي رويه و غيرقانوني برخي از گونه هاي گياهي كه مصرف دارويي نيز دارند باعث انقراض برخي گونه هاي گياهي در استان شده است.
وي گفت: فصل برداشت محصولات غيرچوبي جنگلي و مرتعي از جمله گونه هاي گياهي، دارويي، صنعتي و اسانس دار از جنگل هاي و مراتع استان آغاز شده است و متقاضيان و بهره برداران اين گونه محصولات بايد براي گرفتن مجوز به اداره هاي منابع طبيعي شهرستان ها مراجعه كنند.
معاون اداره جنگل كاري و جنگل داري منابع طبيعي استان خوزستان افزود: به منظور حفظ ذخاير ژنتيكي و گونه هاي گياهي در حال انقراض، برداشت و بهره برداري از محصولاتي مانند پياز گل نرگس، موسير، پوست درخت محلب، سقز، ريشه شيرين بيان، بيلهر، ميوه بنه و بلوط، كليه بذور، ريشه و پوست درختان و درختچه هاي جنگلي از سطح منابع طبيعي استان ممنوع است.
دشتي پور عنوان كرد: بادام تلخ جزو گياهان دارويي است كه برداشت آن ممنوع است، بالغ بر 40 تا 50 هكتار در سطح منابع ملي استان بادام تلخ كشت مي شود و جز گياهان دارويي بسيار با اهميت است كه متاسفانه قبل از به بهره برداري رسيدن گياه توسط قاچاقچيان برداشت مي شوند.
وي عنوان كرد: همچنين گونه هايي همچون كرفس كه در منطقه دهدز از توابع شهرستان ايذه رشد مي كند و قارچ هايي كه در كوه قارون ايذه رشد مي كردند به دليل برداشت بي رويه گونه هاي آن ها نابود شده اند.
معاون اداره جنگل كاري و جنگل داري منابع طبيعي استان بيان كرد: برداشت و قاچاق گونه هاي گياهي كمياب در استان درآمد بسيار زيادي را براي بهره برداران دارند و اين گونه هاي گياهي در بازار و كشورهاي ديگرفروخته مي شوند.
دشتي پور گفت: نمونه گياهي ديگري كه در استان به دليل بهره وري زياد رو به نابودي است درختچه محلت است كه ميوه هاي معطر توليد مي كند و بهره وران و قاچاقچيان به طور غيرقانوني اين ميوه هاي را برداشت مي كنند و به كشورهاي حوزه خليج فارس قاچاق مي كنند.
وي اضافه كرد: گياه ديگري به نام مرزه در منطقه الوارگرمسيري خوزستان مي رويد كه به طور غيرقانوني و بي رويه برداشت مي شود و به استان لرستان قاچاق مي شود همچنين گونه هاي گياهي به نام مورت معطر به دليل برداشت بي رويه در حال نابودي است، در اطراف چند ذخيره گاه گياهي اين محصول حصاركشي انجام شده است.
وي گفت: اداره كل منابع طبيعي استان از اين گونه ها برداشت نمي كند اما افرادي كه تقاضاي برداشت اين گونه هاي گياهي را دارند بايد به منابع طبيعي مراجعه كنند و مجوز برداشت را بر اساس نظر كارشناسي در زمان مناسب و به اندازه لازم برداشت شود.
دشتي پور اضافه كرد: افرادي كه به طور غيرقانوني از اين گونه هاي برداشت مي كنند جرم يك قاچاقچي را دارد و طبق قانون به جرم قاچاق با وي برخورد مي شود.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید