زیان 45 تا 50 درصدی به صادرکنندگان محصولات کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 339673
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 11:26
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
سال گذشته صادرکنندگان محصولات پاییزه مانند سیب و کیوی با ضرر های بسیار بالایی مواجه شدند و میزان این زیان در حدود 45 تا 50 درصد بود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز در مورد وضعیت بخش کشاورزی و صادرات محصولات کشاورزی، را اسفبار توصیف کرد.

سید احمد میرجلیلی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز و عضو اتحادیه ملی میوه و تره بار در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با توصیف سال 94 به عنوان سالی اسفبار برای بخش کشاورزی کشور، اعلام کرد: سال 94 سالی بسیار بد برای بخش کشاورزی بود و در این مدت که از سال 95 کذشته است تغییر خاصی را نسبت به سال گذشته مشاهده نمی کنیم.

میرجلیلی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تولید محصولات پائیزه کشاورزی وجود داشته است گفت: متاسفانه سال گذشته در بخش صادرات محصولات پائیزه مانند سیب و کیوی با ضرر های بسیار بالایی مواجه شدیم. میزان این زیان در حدود 45 تا 50 درصد بود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز افزود: علت اصلی بروز این مشکل، سیاست های عربستان سعودی و بحرین بود. این دو کشور بعد از قطع روابط سیاسی خود با ایران محموله های صادراتی میوه از ایران را به کشور عودت دادند. در نتیجه صادرکنندگان ایرانی مجبور شدند که کالای برگشت خورده را با نصف قیمت و حتی یک جهارم قیمت واقعی آن به فروش رسانده و دچار ضرر و زیان شوند.

عضو اتحادیه ملی میوه و تره باردر در مورد وضعیت کنونی بازار میوه و صیفی جات در کشور، با بیان اینکه این محصولات در حال حاضر در بازار کشور فراوان هستند، تصریح کرد: متاسفانه در بخش صادرات این محصولات افراد زیادی که تخصص کافی برای صادرات این محصولات ندارند وارد شده اند. محصولات صادراتی این افراد عمدتا کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه هستند.

وی ادامه داد: محصولات صادراتی این افراد غیرمتخصص به دلیل مشکلات زیادی که در مورد بسته بندی دارند در کشور های مقصد با استقبال روبرو نمی شوند و علاوه بر ضرر شخصی باعث بدبینی به کالاهای صادراتی ایران خواهد شد.

میرجلیلی علت این کار را تلاش برای واردات کالاهای صنعتی از کشورهای مقصد، از سوی برخی از وارد کنندگان خواند و گفت: این افراد با صادرات این محصولات کشاورزی مانند کاهو و کلم، اقدام به واردات محصولات صنعتی مانند آهن آلات و نئوپان می کنند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی صادر شده توسط این افراد در کشورهای مقصد، زیر قیمت به فروش می روند گفت: به دلیل نداشتن مهارت و مشکل در بخش بسته بندی کالاهای صادراتی این محصولات به سرعت فاسد شده و به طور گسترده معدوم می شوند.

 عضو اتحادیه ملی میوه و تره بار با ذکر مثالی در مورد نقش بسته بندی در صادرات کشور گفت: بسته بندی صحیح و جذاب باعث استقبال مشتریان از محصول خواهد شد و به همین دلیل هزینه بسته بندی بیشتر از جنس صادراتی است.

وی در مورد راهکار پیشنهادی خود برای حل این مشکلات، مشورت دولت با اتحادیه ها دانست و گفت: در صورتی که به پیشنهادات و نظرات اتحادیه ها در این مورد عمل شود می توان انتظار داشت که این مشکل حل شود.

میرجلیلی به نقش قاچاق در ضربه زدن به صنعت صادرات کشور اشاره داشت و گفت: در این شرایط افرادی که در بخش صادرات و واردات به طور جدی و حرفه ای فعالیت می کنند از این طریق ضربه خواهند بود و این به ضرر کشور و تولید کنندگان تمام خواهد شد.  

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید