حمایت از تولید در حد شعار است | اتاق خبر
کد خبر: 339734
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 16:10
عضو کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با اتاق خبر
حمایت از تولید شعاری بیش نیست، در واقع دولت و سازمان های دولتی ما به دنبال این هستند که به دوش تولیدکنندگان مشکلات خود را حل کنند، دولت باید دست از شعار دادن بردارد و واقعی تر به بحث حمایت از بخش تولید نگاه کند.

علیرضا اسکندی در گفت و گو با اتاق خبر با اعلام این مطلب در خصوص ماحصل رفت و آمد گروه های تجاری به ایران اعلام کرد: در حال حاضر به طور بالقوه قراردادی جاری نشده است و اثرات ملموسی در بخش صنعت ایجاد نگردیده که قابل رؤیت و لمس باشد؛ اما به لحاظ روحی و روانی تقریبا همه چیز به سمت نگرش مثبت، توسعه و افزایش ظرفیت ها پیش می رود.

وی ادامه داد: اگر بودجه برنامه هایی که در دست اقدام است تأمین شود و قراردادها با طرف های تجاری خارجی منعقد شود قطعا اثرات مثبتی در سال های آینده شاهد خواهیم بود.

وی در پاسخ به این که آیا دولت از ظرفیت های بخش خصوصی نیز استفاده خواهد کرد گفت: متأسفانه یکی از مشکلات ما در بخش اقتصاد دخالت بیش از حد شرکت های نیمه دولتی در بحث صنعت است، بی شک چون این شرکت ها به منابع بالاتری متصل هستند و ارتباطات بیش تری در بخش صنعت و اقتصاد دارند بیش ترین بهره مندی را خواهند برد.

اسکندری افزود: به هر حال فضا برای بخش خصوصی نیز تا حدی فعال شده است و اگر نگاه مثبت تری داشته باشیم می توانیم بگوییم هر دوبخش خصوصی و دولتی در حال بهره مندی هستند اما در کشور ما هنوز نگاه خاص و ویژه ای که باید به  بخش صنعت معطوف گردد، ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: اگر مصرانه بخواهیم که برنامه های اقتصادی راندمان و بهره وری لازم را برای بخش اقتصادی کشور به همراه داشته باشد باید به سمت اقتصاد آزاد و خصوصی حرکت کنیم. بخش خصوصی نیز بایستی ظرفیت جذب پتانسیل ها ی اقتصادی را داشته باشد.

اسکندری اظهار داشت: در حال حاضر بخش خصوصی جایگاه اصلی خود را در اقتصاد کشور پیدا نکرده است و مدیران دولتی نیز در مجموع به دلیل منافعی که در بخش نیمه دولتی و دولتی برایشان وجود دارد تمایلی به خصوصی سازی واقعی ندارند.

وی در خصوص پیش شرط های گسترش تعامل با کشورهای دیگر عنوان کرد: هم اکنون تمام کشورها به دنبال بازار مصرف برای کالاهای مصرفی و خدماتی خود هستند، اما شرایط باید به گونه ای پیش رود که بتوانیم به داخلی سازی واقعی روی آوریم و قراردادها طوری تنظیم نشود که به بهانه حرکت درآوردن چرخ های صنایع پایین دستی تنها یک مونتاژکار باقی بمانیم.

وی تأکید کرد: مسئولان باید به این امر توجه داشته باشند که بایستی چرخه تولید کامل شود و اگر می خواهیم به سمت خودکفایی حرکت کنیم باید هرچه بیش تر به واردات قطعات تکنولوژیک اهتمام ورزیم، در واقع قطعه سازان و خودروسازان باید خط های تولید را به روز کنند و تولید کنندگان اگر از سفارشات خود مطمئن باشند به راحتی می توانند سرمایه گذاری کنند؛ در حالی که اگر دورنمای خوبی برای این وضعیت متصور نباشند دست از تولید خواهند کشید.

عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران اظهار داشت:حمایت از تولید شعاری بیش نیست، در واقع دولت و سازمان های دولتی ما به دنبال این هستند تولیدکنندگان خود مشکلات خود را حل کنند، دولت باید دست از شعار دادن بردارد و واقعی تر به بحث حمایت از تولید نگاه کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید