تاثیر منفیِ ال‌نینو بر عروس‌های دریایی | اتاق خبر
کد خبر: 340378
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 21:26
تغییرات جوی و پدیده ال نینو موجب ناپدید شدن تعداد زیادی از عروس‌های دریایی در آب‌های منطقه "پالائو" در اقیانوس آرام شده است.

اتاق خبر: گرم شدن زمین بر تعادل بوم شناختی این سیاره تاثیر گذاشته است. برای مثال تاثیرات عینی ال نینو و تغییرات اقلیمی شامل ذوب شدن پهنه‌های یخ در قطب جنوب و سفید شدگی مرجان‌ها در دیواره بزرگ مرجانی است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که شکل جدیدی از تاثیرات مخرب پدیده ال نینو ظاهر شده که شامل کاهش جمعیت گونه‌های عروس دریایی است.

جزیره پالائو در اقیانوس آرام زیستگاه میلیون‌ها عروس دریایی است اما وقوع پدیده ال نینو و کاهش بارندگی موجب کاهش قابل توجه جمعیت این گونه جانوری شده است.

کارشناسان هشدار دادند: احتمال می‌دهند که تاثیر تغییرات آب و هوایی و ال‌نینو بر جمعیت گونه‌های عروس دریایی بیش از این باشد.

همچنین بررسی انجمن تحقیقات صخره‌های مرجانی نشان می‌دهد تعداد این گونه جانوری در این منطقه از متوسط هشت میلیون به 600 هزار عروس دریایی رسیده که این تغییر، هشداردهنده‌ است. هنوز مشخص نیست چرا عروس‌های دریایی ناپدید شده‌اند. هرچند شواهد حاکی از آن است که پدیده ال‌نینو در بروز این وضعیت نقش دارد.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، به گفته کارشناسان شور شدن آب دریاها در اثر کاهش بارندگی و تغییر در عادات غذایی این جانوران در کاهش تعداد عروس‌های دریایی نقش دارد.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید