وزیر اسبق بهداشت از تبلیغات پزشکان خارج از کشور انتقاد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 340379
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 21:30
وزیر اسبق بهداشت و رییس جامعه جراحان ضمن انتقاد از تبلیغ پزشکان خارج از کشور، این موضوع را به نفع کشور ندانست و گفت: نگران چنین برنامه‌هایی هستیم که متاسفانه بعضا و بدون هیچ علت منطقی و علمی به آن دامن زده می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، دکتر ایرج فاضل در نشست خبری برگزاری چهلمین کنگره سالانه جامعه جراحان، مشکل برگزاری کنگره‌ها را کمبود فضا خواند و گفت: متاسفانه مرکزی که بتواند کنگره‌های علمی را در کشور مدیریت کند، وجود ندارد.

وی در ادامه صحبت‌هایش درباره مقوله تبلیغ برخی پزشکان مشهور در خارج از کشور و همچنین اعزام بیمار جهت درمان گفت: در حال حاضر کشور نیازی به اعزام بیمار به خارج برای درمان ندارد و ما نیز نگران چنین برنامه‌هایی هستیم که متاسفانه بعضا و بدون علت منطقی و علمی به آن دامن زده می‌شود؛ بی‌تردید این چنین مباحثی برنامه‌ریزی تبلیغاتی است که البته به نفع کشور هم نخواهد بود. به عنوان مثال در جراحی‌های عروق و اعصاب موردی وجود ندارد که مجبور به اعزام بیمار به خارج از کشور باشیم. از طرف دیگر بسیاری از مراکز دانشگاهی و آموزشی کشور برجسته هستند و آموزش‌های خوبی هم ارایه می‌دهند اما فعالیت‌های آنها بازتاب گسترده‌ای ندارد.

فاضل ادامه داد: اولین‌های پیوند کلیه در زمان وزارت بنده انجام شد و فسادی هم در کار نبود. اما متاسفانه اکنون شاهدیم که تبلیغاتی برای بعضی از پزشکان می‌شود که از خارج می‌آیند و بی‌تردید این فساد مالی است؛ چراکه هزینه یک شب اقامت آنها 1000 دلار می‌شود و با اسکورت به این طرف و آن طرف می‌روند. این پول‌ها از کجا می‌آید؟ این هزینه از بیت‌المال مردم خرج می‌شود؟ کسی باید جواب بدهد.

رییس جامعه جراحان همچنین در پاسخ به سوالی درباره انجام اعمال جراحی توسط رزیدنت‌ها و اینکه پزشک مسوول خود اقدام به جراحی نکند، گفت: اگر چنین اعمالی وجود داشته باشد چنانچه خطایی رخ دهد، مسئولیت آن با پزشک مسئولی است که بیمار به خاطر او تن به عمل داده است. البته باید گفت که متاسفانه در کشور ما هنوز کار گروهی جا نیفتاده است.

وی همچنین درباره تعرفه‌ها و بویژه تعرفه‌های جراحی گفت: متاسفانه موضوع تعرفه هیچ گاه حل نشده و به مشکلی کهنه تبدیل شده است. این مشکل زمانی حل می‌شود که پوشش بیمه‌ای مناسب باشد و رابطه مالی میان پزشک و بیمار وجود نداشته باشد. فریز کردن تعرفه‌ها انصاف نیست و تعرفه‌های ناعادلانه عارضه دارد. یکی از مشکلات در بحث تعرفه‌ها، دست بردن در کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت است و باید این روند اصلاح شود.

فاضل ادامه داد: از آنجا که تعرفه‌ها واقعی نیستند، فساد رخ می‌دهد در نتیجه ممکن است مردم مخفیانه به پزشک پول دهند و پزشک هم می‌گیرد. من این پدیده را تائید نمی‌کنم اما علت آن تعرفه ناعادلانه و تحمیل آن به جامعه پزشکی است. ما حاضریم نسخه جدید 2015 کتاب تعرفه‌ها را ترجمه کنیم، این در حالیست که آخرین نسخه مربوط به سال 84 است که در کشور استفاده می‌شود.

 

دیه افزایش می‌یابد اما دستمزد پزشک و جراح نه!

 در ادامه، دکتر سیاوش صحت، عضو جامعه جراحان نیز گفت: از آنجاکه بیماری‌های قلبی - عروقی و همچنین تروما ناشی از حوادث ترافیکی دو علت مهم مرگ در کشور محسوب هستند و حیطه کار جراحان نیز بیشتر در این دو حوزه است، تلاش شده در کنگره امسال به نوآوری‌ها و علوم مرتبط در این زمینه‌ها بیشتر پرداخته شود.

وی ضمن اشاره به آمار تصادفات در کشور، درباره بحث اعزام بیمار به خارج از کشور نیز گفت: سال‌هاست که وزارت بهداشت حتی یک تقاضا برای اعزام بیمار به خارج از کشور نداشته است و مباحث مطرح در این زمینه نادرست است و قطعا تبلیغاتی است.اما متاسفانه به دلیل تبلیغاتی که صورت می‌گیرد، مردم ناآگاهانه در مسیر اعزام قرار می‌گیرند.

این عضو جامعه جراحان درباره تعرفه‌های پزشکی نیز گفت: تعرفه‌های درمانی باید متناسب با تورم، وضعیت درمان و توانایی پزشکان باشد اما شاهدیم که متاسفانه دیه براساس تورم و هر شش ماه یکبار بالا می‌رود، اما دستمزد پزشک و جراح که در معرض آن قرار دارند، افزایشی نمی‌یابد. حال این انصاف است؟

بنابر اعلام روابط عمومی جامعه جراحان، به گفته وی، چهلمین کنگره جامعه جراحان از 20 تا 24 اردیبهشت برپا می‌شود و 475 سخنرانی علمی، 87 میزگرد و برپایی پنج کارگاه علمی در آن تدارک دیده شده است. همچنین یک جراحی زنده نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

در ادامه دکتر عباسیون، نایب رئیس جامعه جراحان نیز درباره خطاهای پزشکی گفت: خطای پزشکی برای همه جوامع رخ می‌دهد و هیچ جراحی‌ای بدون عارضه نخواهد بود. البته در بیمارستان‌های آموزشی عوارض بیشتر است و تردیدی نیست که باید رزیدنت‌ها و جراحان تازه‌کار، آموزش‌های بهتری ببینند.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید