قوانین در پسابرجام اصلاح شود | اتاق خبر
کد خبر: 340400
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 16:35
عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد در گفت و گو با اتاق خبر
عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران اعلام کرد: رفت و آمدهای هیات های اقتصادی در کوتاه مدت به هیچ عنوان نمی تواند کارساز باشد، چرا که مقررات ما برای شرکت هایی که بعد از برجام برای سرمایه گذاری در ایران تمایل پیدا کردند بایستی اصلاح گردد.

باقر دزفولی در گفت و گو با اتاق خبر در خصوص رفت و آمدهای هیأت های تجاری به ایران و تأثیر این مراوادات بر صنعت کشور اظهار داشت: در آینده حضور این هیاتها در ایران پررنگتر شده ، و ضروری است مقامات و سازمانهای  اقتصادی و بازرگانی کشور برنامه ریزی جامعی برای مذاکرات و امضای توافقنامه ها با این هیات ها داشته باشند.

وی ادامه داد:  با توجه به انحلال وزارت بازرگانی و ادغام آن با وزارت صنایع و در سایه  قرار گرفتن فعالیتهای بازرگانی در وزارت جدید التاسیس و عدم توان لازم و امکانات سخت افزاری  نرم افزاری در سازمان های وابسته به آن وزارتخانه  برای پیگیری امور، میباید وزارت مزبور چاره ای در این زمینه اندیشیده و از کمک سازمان ها و ارگانهای دیگر از بخشهای عمومی و خصوصی از جمله اتاق های بازرگانی  بهره جوید.

دزفولی در بخش دیگری گفت: خرید کالاهای مصرفی مسلما در اولویت های مسئولان نخواهد بود چرا که سیاست های اعلامی توسط اتاق بازرگانی و وزارت صنعت،معدن، تجارت؛ سرمایه گذاری یا تأمین فاینانس(منابع مالی) است.

این عضو کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران با بیان این که روابط با کشورهایی مثل چین، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی می توانند بازده خوبی برای اقتصاد کشور داشته باشد اعلام کرد: با توجه به سابقه طولانی تجارت با چین می توان گفت روابط با این کشور عملاً سریع تر به نتیجه می رسد. در مورد کشور روسیه نیز اگر شرکت های دولتی ما با این کشور قرارداد منعقد کنند قطعاَ نتیجه بخش تر خواهد بود.

دزفولی با اشاره به مشکلات داخلی برای تأمین مالی و تعریف مجری طرح تأکید کرد: در حال حاضر به دلیل رکود جهانی، پروژه هایی در زمینه نفت و گاز و استخراج و پتروشیمی بیش از سایر صنایع برای سرمایه گذاری توجیه دارند اما در زمینه فولاد به هیچ وجه تولید انبوه و سرمایه گذاری عقلانی نیست.

وی در ادامه افزود: پیشنهاد می گردد مسئولان مربوطه در وزارت اقتصاد و دارائی و یا سایر ارگان های ذیربط قبل از اجرای کامل برجام و لغو تحریم ها و جدی شدن سرمایه گذاری های خارجی و فاینانس های بانک های خارجی برای اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در کشور ، اقدام به مذاکره با این سازمان های رتبه بندی نموده تا با کاهش رتبه ریسک کشوری ، سرمایه گذاری خارجی در کشور ، توجیه پذیرتر شود و شرکت های مزبور تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری از خود نشان دهند .

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید