اظهارات رییس اتاق اصناف در خصوص توافق مالیاتی اخیر | اتاق خبر
کد خبر: 340601
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 13:28
رییس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: سال ۹۳ در تهران بزرگ فقط ۱۸ درصد مفاصاحساب مالیاتی صادر شده و این بدان معنی است که ۸۲ درصد مجموع مودیان مفاصاحساب نگرفتند و دولت نیز نتواسته به حقوق حقه خود برسد.

اتاق خبر:علی فاضلی در گفت و گو با رادیو اقتصاد درباره توافق جدید اتاق اصناف ایران با سازمان امور مالیاتی کشور گفت: توافق امسال ما با سازمان امور مالیاتی متمایزتر از سال های قبل است به طوری که مودیان در مدت کمتر از ۶ ماه مفاصاحساب را دریافت می کنند و دولت نیز ظرف ۶ ماه می تواند مالیات را وصول کند و خزانه ای پربار تر از گذشته داشته باشد.
وی افزود: بر اساس ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم، مودیان مشمول سه بند الف، ب و ج می شوند که مودیان بند الف دارای دفاتر قانونی و مودیان بند ب نیز دارای دفاتری هستند که سازمان مالیاتی آن را پلمب می کند اما در این میان مودیان بند ج فاقد دفاتر هستند و بر همین اساس هر ساله مجبور هستیم تا با سازمان امور مالیاتی توافقاتی را درباره مالیات آنها داشته باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت تقویت بنگاه های کوچک و متوسط، تسهیلات و تمهیداتی فراهم شده تا در این راستا هر دو طرف راضی باشند.
به گفته فاضلی، دفاتر مودیانی که در امور سنگین تجاری فعالیت دارند، باید از سوی مراجع قانونی و ثبت شرکتها پلمب و صورت هزینه و درآمد مشخص شود. دفاتر مودیان بند ب نیز از سوی سازمان امور مالیاتی پلمب می شود منتها در کارگاه های کوچک و متوسط که اکثریت قریب به اتفاقِ اصناف در این بند قرار می گیرند، شاهد دفاتر رسمی نیستیم و به همین جهت باید به صورت خود اظهاری به جمع بندی در مورد مالیات آنها برسیم که البته باید دستگاه ناظری در این میان تعیین شود که کسی خلاف آنچه که درآمد دارد، اظهار نداشته باشد.
وی در خصوص فرار مالیاتی اصناف نیز گفت: در بخش صنفی، فرار مالیاتی نداریم چون بنگاهها عیان و مغازه ها نیز در دید عموم است ضمن آنکه کارکرد آنها به راحتی قابل احصاء است اما شاید در اظهارنامه ها کتمان مالیاتی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: یکی از گرفتاریها و معضلات ما در سال های قبل این بود که بسیاری از مودیان را از توافق خارج می کردند و درگیری و ناملایمات بسیاری به وجود می آمد.
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به این که به تمام اتحادیه ها این دستور العمل ارسال شده که تا پایان خردادماه اظهارنامه مالیاتی صنفی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند، افزود: برای آن دسته از مودیانی که نتوانستند مفاصاحساب بگیرند، مفاصاحساب سال ۹۲ ملاک قرار داده می شود و مقدار افزایش مالیات سال ۹۲ بر سال ۹۳ لحاظ خواهد شد و مالیات محاسبه و اخذ می شود.

منبع:اتاق اصناف ایران

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید