اقتصاد آزاد راهکاری برای عبور از بحران | اتاق خبر
کد خبر: 340615
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 09:50
دکتر صادق زیباکلام
در بحث قضیه ورود شورلت به ایران شاهد بودیم که مجلس به راحتی و بدون مطالعه و بررسیهای لازم و داشتن توجه به برنامه ریزی ها و تبعاتی که برای بخش خصوصی بوجود خواهد آمد تنها با یک نطق، رای به ممنوعیت واردات آن داد

اتاق خبر - هر چند به عقیده بسیاری از صاحبنظران سیاسی و اقتصادی کشور، با فرو ریختن دیوار ایران هراسی و شتاب گرفتن روز افزون ترافیک سفر هیات های خارجی به ایران، کشور هم اکنون اثرات کوتاه مدت اقتصادی برجام را مشاهده می کند، ولی موضوع اساسی تر آن است که بتوان با یافتن رابطه ای منطقی میان دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی از فرصت های بوجود آمده از فضای پسابرجام در بلند مدت بهره مند شد. اتاق خبر می کوشد تا با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصین روابط بین الملل به بررسی ابعاد و رابطه متقابل موضوع دیپلماسی و رونق اقتصادی بپردازد. در همین راستا صادق زیباکلام در گفت و گویی با اتاق خبر، ابعاد دیپلماسی اقتصادی در فضای پسا برجام را تشریح کرد.


زیباکلام در ابتدای سخنان خود در خصوص رابطه ی میان دیپلماسی و رونق اقتصادی گفت: بدیهی است که باید تلاش زیادی برای ایجاد رونق اقتصادی انجام داد و بالطبع اگر رونق و اقتصادی شکوفا وجود داشته باشد تاثیر مطلوبی نیز بر دیپلماسی و فعال بودن آن خواهد داشت. در عین حالی که اگر در کشوری دیپلماسی موفقیت آمیز عمل نکند به تدریج موانعی بوجود خواهد آمد و عملا اقتصاد کشور را مختل می کند. همچنان که در دوران اصولگرایان شاهد آن بودیم که به دلیل وجود ضعف در دیپلماسی، ایران به محاصره اقتصادی در آمد و تحریم ها باعث رکود کشور شد.
وی در خصوص وضعیت اقتصاد کشور و همچنین راه های برون رفت از رکود اقتصادی اظهار داشت: اقتصاد ایران، اقتصادی بیمار، فاسد و دولتی است که بنا نیست به صرف بدست آمدن و تحقق برجام در آن معجزه ای رخ دهد. بنابراین تا زمانی که اقتصاد کشور دولتی است، رونق، پیشرفت و توسعه اقتصادی را نخواهیم داشت.
به نظر می رسد راه حل مناسب برای حل مشکلات فعلی اقتصاد ایران و خروج از رکود، تبدیل آن به اقتصادی آزاد همانند جوامع دیگری است که با داشتن این نوع اقتصاد به موفقیت رسیده اند.

وی در خصوص نحوه اجرای برجام و مشکلاتی که در روند اجرایی آن وجود دارد، گفت:1+5 حال عمل به وظایف و تعهدات خود است. البته مشکلاتی نیز در این میان وجود داردکهبنظر نمی رسد یک شبه امکان حل و فصل آن وجود داشته باشد. اما در میان هر دو طرف ایران و آمریکاعزم و اراده جدی برای حل مسائل وجود دارد. و برخی تفاسیر از برجام نیز به مرور زمان رفع خواهد شد.
تمرکر تمامی مذاکرات دو طرف ایران و آمریکادر طی دو سال گذشته برای رسیدن به توافق و برجام حاوی این نکته است که هیچ یک از طرفین قصد بر هم زدن این توافق را نخواهند داشت.

راه حل مناسب برای حل مشکلات فعلی اقتصاد ایران و خروج از رکود، تبدیل آن به اقتصادی آزاد همانند جوامع دیگری است که با داشتن این نوع اقتصاد به موفقیت رسیده اند.

این استاد دانشگاه تهران، در مورد برنامه ها در جهت بهره گیری از فضای پسابرجام تصریح کرد: یگانه و تنها استراتژی کلانی که برای اقتصاد ایران باید تدوین آن انجام شود، این است که اقصاد ایران باید از زیر بال حکومت خارج شده و اقتصاد آزاد را در پیش بگیرد. این کار در ترکیه، آرژانتین، برزیل، هند و دهها کشور دیگر موفقیت آمیز عمل نموده است.

 

زیباکلام در پایان با اشاره به نقش بخش خصوصی در مسایل اقتصادی کشور گفت: در شرایط فعلی با توجه به اینکه تمامی امور در دست حکومت و دولت قرار دارد، بخش خصوصی امکان انجام هیچ فعالیتی را ندارد. به عنوان مثال در بحث قضیه ورود شورلت به ایران شاهد بودیم که مجلس به راحتی و بدون مطالعه و بررسیهای لازم و داشتن توجه به برنامه ریزی ها و تبعاتی که برای بخش خصوصی بوجود خواهد آمد تنها با یک نطق، رای به ممنوعیت واردات آن داد. بدیهی است که در چنین شرایطی نمی توان امیدی به فعال بودن بخش خصوصی داشت. بنابراین همکاری ها در مجموعه دولت، قوه قضاییه و مجلس باید به گونه ای باشد که بخش خصوصی احساس کند در کشور قانون حاکم است

94110 ت

نظرات
اصغر احدپور
| |
2016-05-10 19:25:48
اقتصاد آزاد راهی برای اختلاس های دوباره میلیاردی
ADS
ADS
پربازدید