6 درصد از شالیزارهای مازندران بیمه است | اتاق خبر
کد خبر: 340834
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 11:34
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 14 هزار و 13 هکتار معادل 6درصد از شالیزارهای مازندران زیرپوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

اتاق خبر: مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران در خصوص وضعیت کشت برنج در مازندارن بیان داشت: 94 درصد از شالیزارهای مازندران تا به امروز شخم و شیار شده است و در 92 درصد از شالیزارها نیز عملیات بذر پاشی انجام شده است.

او با تاکید بر اینکه شرایط جوی دراردیبهشت ماه موجب تسریع روند نشاکاری در این استان شده است بیان داشت: در 85 درصد شالیزارها آب تخت اولیه انجام شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد: تاکنون 58 هزار و 39 هکتار معادل 27 درصد از شالیزارهای مازندران نشاکاری شد که 5 هزار و 89 هکتار به‌صورت مکانیزه و 52 هزار و 950 هکتار به روش سنتی نشا شد واین میزان نشاندهنده افزایش 11درصدی نشاکاری در مازندران نسبت به سال گذشته است که اگر این روند به همین صورت ادامه داشته باشد امسال نیز همانند سال گذشته محصول خوبی از شالیزارها برداشت خواهد شد.

همچنین پیش از این نیز علی قنبری - معاون وزیر جهاد کشاورزی - اعلام کرده بود که در بازار، کمبود برنج وجود ندارد و وزارت جهاد کشاورزی واردات این محصول را به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مدیریت کرده است که در واقع اتخاذ سیاستی مناسب در راستای اقتصاد مقاومتی است.

گفتنی است که سالانه حدود سه میلیون تن برنج در کشور مصرف و حدود دو میلیون تن تولید می‌شود؛بنابراین نیاز به یک میلیون تن واردات وجود دارد که به نظر می رسد به همین اندازه واردات صورت گرفته است وشاید تنها مشکل موجود نظارت بر اجرای قیمت‌گذاری در بازار است؛چراکه در ماه های اخیر قیمت این محصول با نوسانات همراه بوده است.

قیمت انواع اقلام پرمصرف برنج در جدول زیر آمده است:

ارقام پرمحصول قیمت(تومان)
طارم 8700 تا11000
ندا 6300 تا 7200
شیرودی 6500تا 7500

 منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید