دولت با پرداخت خسارات بیماری تب برفکی از دامداران حمایت کند | اتاق خبر
کد خبر: 340974
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 17:22
کارشناس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم حمایت دولت از دامداران خسارت دیده استان از شیوع بیماری تب برفکی تاکید کرد.

اتاق خبر: علی نجفی، انتظار می رود حداقل خسارت وارده شده ناشی از بیماری تب برفکی از طریق بیمه و یا از بودجه مدیریت بحران پرداخت شود به دلیل اینکه دامداران به‌سختی می‌توانند مخارج روزمره خانواده‌های خود را تأمین کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه بیماری تب برفکی در منطقه ارسباران شایع شده و این بیماری از نظر ضرر و زیان‌های مالی و اقتصادی، مخرب تر از زلزله ۱۰ ریشتری برای دامداران و ساکنین روستاهای منطقه است، حمایت دولت از دامداران خسارت دیده ضروری است.

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی افزود: امیدواریم مسئولان استانی و شهرستانی با اقداماتی مؤثر دست‌به‌کار شده و حداقل خسارت وارده شده ناشی از بیماری تب برفکی را از طریق بیمه و یا از بودجه مدیریت بحران پرداخت شود به دلیل اینکه دامداران به‌سختی می‌توانند مخارج روزمره خانواده‌های خود را تأمین کنند.

وی ادامه داد: با این شرایط و وضعیت به وجود آمده از دولت تدبیر و امید خواهشمندیم تا تصمیماتی اتخاذ کند که بتوان بخشی از خسارت‌های تب برفکی را به دامداران روستایی و عشایری پرداخت کرد.

نجفی بابیان اینکه تب برفکی ویروسی قابل‌سرایت بین دام‌های سبک و سنگین است و جهش یافته و به بیماری جدیدی تبدیل‌شده است، اظهار داشت: بایستی با رعایت الزامات بهداشتی دامداران این بحران را خودشان مدیریت کنند و به این دلیل که تب برفکی به علت تغییر در ژنتیک در صورت عدم توجه دامداران، احشام آن‌ها به تب برفکی مبتلا خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه دامداران هرگونه خریدوفروش و از اجازه ورود دلالان به داخل اماکن نگهداری دام‌ها خودداری کنند، بیان کرد: با توجه به اینکه ضدعفونی و سم‌پاشی اماکن دامی در هر ۶ ماه یک‌بار لازم است، دامداران علاوه بر اینکه از خرید علوفه پرهیز کنند بلکه حتی اجازه دهند تا ماشین‌آلاتی به داخل محوطه دامی ورود پیدا کند.

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از گسترش بیماری تب برفکی زمین اماکن دامی از آهک پوشیده شود، گفت: دامداران نقاطی که دام‌ها را به محل نگهداری هدایت می‌کنند با استفاده از مواد  نسبت به ضدعفونی اماکن دامی اقدام کنند تا بتوان در کنترل بیماری و کاهش تلفات مؤثر واقع شد.

نجفی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامت و فعالیت‌های جهاد کشاورزی برای خدمات‌رسانی بیش از حد انتظار بوده که قابل‌تقدیر است و یقین داریم که اگر مدیریت تب برفکی به سازمان جهاد کشاورزی واگذار می‌شد شاید امروز شاهد چنین تلفاتی در بین دام‌های روستائیان نبودیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید