ناکارآمدی در صنعت گردشگری | اتاق خبر
کد خبر: 341229
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 10:30
مهدی سیاووشی کرد
برای آگاهی مردم در خصوص میزان اهمیت این صنعت و نحوه برخورد با گردشگران نیز می توان برنامه های آموزشی در نظر گرفت.

اتاق خبر: عوامل بسیاری در توسعه گردشگری یک کشور تأثیر گذار هستند که مهم ترین آن ها عزم ملی است. برای تصریح این سخن می توان به قابلیت تأثیرگذاری دولتمردان در این حوزه  اشاره کرد. اگر سیاستمداران جذب گردشگر را از جمله  اهداف و برنامه ریزی های اصلی کشور قرار دهند راه دستیابی به موفقیت در این حوزه هموارتر خواهد شد.  در همین راستا مقام معظم رهبری طی گفته های خود در برخی از سفرهای استانی راه توسعه برخی شهرها را توسعه گردشگری مطرح کرده اند. نشانه دیگر توجه کنونی سیاستمداران ایرانی به صنعت گردشگری در نظر گرفتن جایگاهی برای آن در برنامه ششم توسعه است.

البته عزم و ارداه ملی تنها مربوط به حکومت نیست بلکه جامعه نیز باید در آن مشارکت داشته باشند. این امر تنها با افزایش سطح آگاهی مردم به دست می آید بنابراین باید برای افراد جامعه برنامه های آموزشی در خصوص میزان اهمیت این صنعت و نحوه برخورد با گردشگران ترتیب داد.  در وهله نخست این کلاس های آموزشی باید برای برخی فعالان صنفی مانند رانندگان وسایل نقلیه، هتلداران و ... برگزار شود چراکه بیش از سایرین با گردشگران در ارتباط هستند اما در مجموع باید این آموزش ها در سطحی گسترده برای تمام اعضای جامعه باشد تا جایی که فرهنگ گردش پذیری و نحوه صحیح برخورد با آن ها در کسوت میزبان در ما نهادینه شود. بهترین راه برای دست یابی به این هدف آغاز آموزش های لازم در سنین پایین و مدارس است. 

عامل دیگر جذب گردشگران، امنیت موجود در کشور مقصد است که ایران در حال حاضر به عنوان یکی از امن ترین کشورهای منطقه شناخته می شود.  با توجه به جاذبه های گردشگری ایران باید گفت این کشور به صورت بالقوه مورد توجه گردشگران خارجی است البته وجود این عوامل بدون توجه کردن به زیر ساخت ها فاقد ارزش است بنابراین قبل از هر اقدامی باید قابلیت ها و ظرفیت ها در خصوص راه ها، جاده ها و تعداد هتل ها را بالا برد و بر اساس برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت در این حوزه سرمایه گذاری کرد.

در مجموع نباید این نکته را از یاد برد که امروزه در دنیا این صنعت به عنوان عاملی مهم در رونق اقتصاد شناخته می شود چرا که درآمد آن با توجه مشاغل بسیاری که درگیر هستند در سطح جامعه توزیع می شود، ارزآوری دارد و به عنوان صنعت سبز شناخته می شود؛ این اصطلاح به این معنا است که گردشگری منجر به تخریب و آلودگی در کشور مقصد نمی شود و سود بالایی نیز به همراه دارد.

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده از سوی سازمان های جهانی متوجه می شویم بسیاری از کشورها توسعه صنعت گردشگری را در اولویت نخست خود قرار داده اند اما متاسفانه کشوری همچون ایران به رغم ظرفیت های بالا نتوانسته است هنوز در این بازار رقابت وارد شود.

94104ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید