بهبود توریسم نیازمند حمایت دولت | اتاق خبر
کد خبر: 341533
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 11:28
مهین بوالحسنی
ایران از نظر جاذبه های گردشگری در زمره 10 کشور نخست قرار دارد اما از نظر امکانات در شرایط نابسامانی به سر می برد بنابراین در جذب گردشگر چندان موفق عمل نکرده است.

اتاق خبر: پیش از آغاز هرگونه فعالیتی برای بهبود شرایط صنعت گردشگری یک کشور یا شهر باید باید جاذبه های گردشگری آن خطه را شناخت و ارزیابی کرد و بر اساس ظرفیت های موجود برای توسعه آن برنامه ریزی کرد اما مهم تر از هر چیزی برای موفقیت در این حوزه باید نگاه مسئولان را نسبت به گردشگرری تغییر داد که خوشبختانه این اتفاق در ایران رخ داده است و صنعت گردشگری به عنوان یکی از ابزارهای اصلی اقتصاد مقاومتی معرفی شده است.

ایران از نظر جاذبه های گردشگری در زمره 10 کشور نخست قرار دارد اما از نظر امکانات در شرایط نابسامانی به سر می برد بنابراین در جذب گردشگر چندان موفق عمل نکرده است.

ایران یکی از معدود کشورهایی است که در یک زمان 4 فصل را در خود دارد بنابراین بسیاری از جهانگردان تمایل به سفر و دیدار از این سرزمین را دارند اما به دلیل بی توجهی ها هنوز نتوانسته است در این زمینه موفقیتی کسب کند.

از جمله نواقص دیگری که بر شرایط کنونی گردشگری وارد است کمبود امکانات برای ارائه به گردشگران و قوانین خاصی است که در کسوت یک کشور اسلامی دارد البته لزومی ندارد که ایران تنها بر جذب گردشگر اوپایی تمرکز کند بلکه می تواند بر گردشگران کشورهای عرب نیز تمرکز کند چراکه از نظر فرهنگی با یکدیگر نزدیکی بیشتری دارند . در واقع اگر امکان آن فراهم شود بسیاری از اعراب تمایل به  حضور در ایران را دارند.

ایران از نظر گردشگری زیارتی نیز قابلیت بالایی دارد اما متاسفانه نتوانسته است روی آن تمرکز کند و تبلیغات کمی در این زمینه کرده است. صدا و سیما در خصوص تبلیغات و آماده کردن اذهان می توانست به خوبی عمل کند اما این رسانه ملی به هیچ وجه در این زمینه وارد نشد.

نتیجه این بی مهری ها به این جا رسید که صنایع دستی ایران که می توانست یکی از منابع درآمد ما باشد در حال حاضر رو به نابودی است. دولت باید از این صنعت حمایت کند؛ به عنوان مثال، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زیرچتر حمایتی دولت یکی از راه های موثر است. اگر نمایشگاه صنایع دستی در خارج از کشور برگزار می شود نباید از فعال این حوزه انتظار داشت که باهزینه شخصی بتواند خود را به این نمایشگاه برساند. این اشخاص باید از سوی دولت مورد حمایت قرار گیرند اما جدا از حمایت مالی که صورت نمی پذیرد  حتی  در این حوزه اطلاع رسانی به درستی انجام نمی شود.

عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران

94104ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید