Performancing Metrics

اولین تفاهم ایران- ژاپن در صنایع پالایشگاهی امضا شد | اتاق خبر
کد خبر: 341897
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1395 - 09:28
ایران و یک شرکت ژاپنی با هدف کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه های نفت آبادان و تهران تفاهم نامه مشترک همکاری امضا کردند.

اتاق خبر: سعید محجوبی از کاهش ظرفیت تولید نفت کوره در پالایشگاه‌های موجود نفت به عنوان یکی از برنامه‌های راهبری توسعه صنعت پالایش نفت ایران یاد کرد و گفت: بر این اساس ایران و یک شرکت ژاپنی با هدف کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌های نفت آبادان و تهران تفاهم نامه مشترک همکاری امضا کردند.

مديرهماهنگي و نظارت بر توليد شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اینکه این قرارداد با هدف مطالعات مقدماتي پروژه كاهش نفت كوره در پالايشگاه تهران و پروژه كاهش مصرف انرژي در پالايشگاه آبادان به امضاء طرف ايراني و ژاپني رسيده است، تصریح کرد: هم اکنون پالايشگاه شازند طرح‌هاي مربوط به بهینه سازی را به پایان رسانده و پالايشگاه تهران براي كاهش مصرف نفت كوره و پالايشگاه آبادان براي طرح‌هاي كاهش مصرف انرژی با مشاركت يك شركت خارجي فعاليت خود را آغاز كرده‌اند.

این مقام مسئول از استقبال شرکت‌هاي خارجي به ‌خصوص چند شركت از كشورهاي كره جنوبی و ژاپن براي سرمايه‌گذاري در برخی از طرح‌های پالایشی خبر داد و افزود: بهبود کیفیت تولید فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌های موجود از برنامه‌های در دست اجرا است.

عباس کاظمی معاون وزیر  با تایید زیان ده بودن اکثر پالایشگاه‌های نفت کشور، گفته است: علت زیان ده بودن پالایشگاه‌های نفت ایران تولید مازوت زیاد است نه کاهش قیمت نفت خام و اگر سهامداران پالایشگاه‌ها به دنبال اجرایی کردن برنامه‌های تبدیل مازوت به بنزین یا گازوئیل نروند، همیشه با حاشیه سود پایین یا ضرر دهی باید فعالیت کنند.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه اگر قیمت نفت خام کاهش پیدا کند در واقع برای پالایشگاه‌ها باید مناسب باشد که خوراک آنها ارزان شود ولی مشکل تولید مازوت یا نفت کوره زیاد است، تصریح کرده بود: بنابر این در شرایط فعلی اجرای پروژه‌های تبدیل مازوت به فرآورده‌های ارزشمند از نان شب واجب تر است.

به گزارش مهر، ظرفیت فعلی پالایش نفت ایران با احتساب میعانات گازی به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه می‌رسد که با وجود ایجاد این ظرفیت، اما به دلیل بالا بودن ظرفیت تولید محصولاتی همچون نفت کوره «مازوت»، حاشیه سود فعالیت‌های پالایشگاهی در کشور را به شدت کاهش می‌دهد.

در شرایط فعلی ایران از نظر ظرفیت پالایش نفت در جایگاه یازدهم، از نظر تولید بنزین در جایگاه نهم و در زمینه تولید گازوئیل در رده سیزدهم جهان قرار دارد اما از حیث تولید نفت کوره ایران به بزرگترین کشور تولیدکننده این محصول نفتی در جهان تبدیل شده است.

بر این اساس یکی از سیاست‌های توسعه و ارتقای سطح کمی و کیفی صنعت پالایش نفت ایران در دوران پساتحریم اصلاح سبد تولید فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌ها با کاهش سهم نفت کوره به کمتر از ۱۰ درصد است.

از این رو تاکنون مذاکراتی با ژاپن، چین و کره جنوبی به منظور اجرای طرح‌های بهبود کیفیت و اصلاح کمیت تولید فرآورده‌های نفتی در برخی از پالایشگاه‌های قدیمی کشور همچون پالایشگاه آبادان، اصفهان، بندرعباس و لاوان آغاز شده است.

از سوی دیگر همزمان با سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه به بشکه‌ای ۴۰ دلار، بالا بودن ظرفیت تولید محصولاتی با ارزش افزوده کمتر همچون نفت کوره به پاشنه آشیل پالایشگاه‌های قدیمی نفت کشور تبدیل شده است به طوری که با استثنای پالایشگاه نفت شازند اراک تمامی پالایشگاه‌های کشور زیان ده  هستند و حتی برخی از این پالایشگاه‌ها در صورت عدم حمایت دولت ورشکست خواهند شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید