۴۴ درصد ارزش افزوده کشاورزی مربوط به دامپروری است | اتاق خبر
کد خبر: 341929
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1395 - 11:38
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: ۴۴ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی در حوزه دامپروری است.

اتاق خبر: رحمت الله سمیعی در همایش ملی پژوهش ها و دستاوردهای کاربردی در صنایع دام و طیور آبزیان که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، گفت: بر اساس قانون در بخش کشاورزی دولت موظف است از تمام ظرفیت ها و امکانات دربخش خودکفایی در کشاورزی استفاده کند و واقعیت این است که با رشد جمعیت ما نیاز مردم به پروتین هم افزایش می یابد.

سمیعی افزود: در برنامه چهارم و پنجم توسعه میزان مصرف پروتئین از ۲۳ گرم به ۳۳ گرم در روز رسیده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان با بیان اینکه ۴۴ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی در حوزه دامپروری است، گفت: ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی متعلق به بخش زیر دام و طیور است که حدود ۳۲ درصد تولید ناخالص ملی را شامل می شود.

وی با بیان اینکه باید نگاه صادراتی اصلاح شود، گفت: این نگاه نیاز دارد با نگاه بازار داخل، تنظیم شود و اگر مازاد تولید را صادر کنیم می توانیم ارزآوری برای کشور داشته باشیم.

سمیعی تاکید کرد: برای این کار باید به دنبال تشکل ها باشیم و اگر این تشکل ها مردم نهاد باشد حرکت های خوبی انجام می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گلستان اظهار کرد: استان گلستان در زمینه صادرات نوپاست و حدود ۲۵ درصد از مرغ کشور و ۲۰ درصد لبنیات کشور در استان گلستان تولید می شود و ما راه زیادی را در پیش داریم.

وی گفت: میزان اشتغال به دامپروری در دنیا ۱۵۰ میلیون نفر است که در کشور ما دو میلیون نفر را شامل می شود.

سمیعی با بیان اینکه شیر در کشور ما در واحدهای دامداری کوچک تولید می شود، افزود: زمانی که قدرت خرید خانواده ها کاهش پیدا کرد اولین چیزی که خانواده ها از سبد مواد غذایی خود حذف کردند مصرف شیر بود وهمچنین تبلیغات نادرست در حوزه تولید و استفاده از نام روغن پالم اشتیاق مردم برای مصرف شیر را کم کرد.

رئیس کارخانه جات خوراک آبزیان نیز در این همایش در رابطه با مشکلات پیش روی پرورش دهنگان آبزیان گفت: محدودیت استفاده از پودر ماهی و روغن ماهی به علت کاهش ذخایرماهی، نوسانات شدید قیمت مواد اولیه چه به دلیل انحصار در واردات و چه واسطه های ریز و درشت، صدور بی رویه مجوز تاسیس کارخانجات آبزیان در حالی که کارخانجات فعلی از نیمی از ظرفیت خود استفاده می کنند، از جمله این مشکلات است.

عبدالله کابلی با بیان اینکه مدت پرورش آبزیان از ۶ ماه تا بیش ازیک سال متغیر است، گفت: پرورش آبزیان به سرمایه در گردش بیشتری احتیاج دارد و اغلب پرورش دهندگان در حین پرورش به مشکل برمی خورند.

وی تصریح کرد: وام های کم بهره برای صنایع در گردش پرورش دهنگان و کارخانه داران می تواند تا حدودی این مشکلات را برطرف کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید