Performancing Metrics

مشکلات گمرک چیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 342322
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 14:43
در گفت و گو با عضو کمیسیون امورگمرکی و حمل و نقل خانه اقتصاد بررسی شد
به قدری در بخش حمل و نقل و گمرک،مشکلات زیاد است که اگر مشکلات و مسائل حل شده در این بخش، در دو کفه ترازو قرار گیرند؛ قطعا کفه مشکلات سنگینی خواهد کرد.

به گزارش اتاق خبر، حوران دخت عمادزاده عضو کمیسیون امور گمرکی و حمل و نقل خانه اقتصاد ایران در خصوص بحث "پنجره واحد" گمرکی اظهار داشت: در واقع بحث پنجره واحد در گمرک را می توان به دو گونه تلقی کرد؛ نخست این که در خود گمرک یک پنجره واحد وجود داشته باشد و بخش های مختلف موجود، از خروجی خاصی عمل کنند و دیگری بحث پنجره واحد بین مسئولان و متولیان حمل و نقل در کل سازمان است.

وی با اشاره به لزوم وجود تکنولوژی روز در بحث پنجره واحد گمرک اعلام کرد: ما نیز به وجود چنین امری اعتقاد راسخ داریم اما بایستی در کنار تکنولوژی، سیستم های دستی نیز وجود داشته باشند.

عمادزاده ادامه داد: چرا که در صورت حذف سیستم های دستی و نهادینه نشدن سیستم های الکترونیکی، نه تنها تجار،آسیب هایی را متحمل خواهند شد بلکه کل سیستم مملکتی نیز متضرر خواهد گردید.   

این عضو کمیسیون گمرک خانه اقتصاد ایران، ضمن انتقاد از دیدگاه مسئولان نسبت به فعالان حوزه حمل و نقل افزود: همیشه این طور بوده که به فعالان این حوزه با دید مثبت نگریسته نشده است و فعالان این حوزه، افراد درستکاری تلقی نشده اند.

وی با بیان این مطلب که مشکلات متعدد و فراوانی در بخش گمرک و حمل و نقل وجود دارد عنوان کرد: بخش گمرکی در ایران مملوء از مشکل است؛ از سیستم ترخیص، انبارداری، ترانزیت گرفته تا مسائل مرزی و گرفتن مجوزات. 

عمادزاده افزود: با این حال باید به قضایا از ابعاد مختلفی نگاه کرد، گرچه وجود مشکلات موانع بسیاری برای پیشرفت این بخش به وجود آورده است اما این حوزه با پیشرفت هایی نیز رو به رو بوده است. کما این که به تازگی صحبت هایی در خصوص ایجاد وزارت راه و ترابری و حمل و نقل به گوش می رسد.

وی تصریح کرد:حمل و نقل زیربنای اقتصاد کشور است، اما متأسفانه در کشور ما به حمل و نقل آن طور که شایسته است بها داده نمی شود. 

این فعال بخش حمل و نقل با اشاره به این مطلب که گرچه خبرهای خوبی پس از برجام به گوش می رسد بیان کرد:با این حال نتایج ملموسی در این زمینه قابل مشاهده نیست.

عماد زاده در بخش دیگری افزود: حوزه حمل ونقل پتانسیل فراوانی برای اشتغال زایی دارد اما متأسفانه بخش گمرک و حمل و نقل با موانع و سدهای بسیار زیادی برای تحقق این امر مواجه است.

وی در خصوص مشکلات موجود در قوانین گمرکی گفت:مهم ترین مسئله این جاست که قوانین گمرک تفسیر به رأی خود می شوند در حالی که ما قوانین خوبی در بخش حمل و نقل داریم؛ مشروط به این که عین آن عمل شود و قوانین پیچیده نشود.

عضو کمیسیون گمرک خانه اقتصاد ایران تأکید کرد:ما برای پیشرفت در هر حوزه ای، به چشم های نظارتی صادقانه، نیاز داریم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید