Performancing Metrics

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:اگر مسؤولی عملکرد مناسبی ندارد، از طرف مردم کنار گذاشته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 342517
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1395 - 00:28
در دیدار تشکل‌های دانشجویی کشور؛
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عملکرد مسؤولین و ساختار نظام را دو مقوله متفاوت دانست و گفت: اگر در مسأله‌ای مسؤول، عملکرد مناسبی ندارد، از طرف مردم کنار گذاشته می‌شود که این هم با برگزاری انتخابات در ساختار نظام لحاظ شده است.

اتاق خبر - از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز -شنبه- در دیدار دبیران و اعضای شورای مرکزی بیش از 60 تشکل دانشجویی سراسر کشور، این مطلب رابیان کرد و افزود: انتخابات سال 92 را بهترین مصداق برای تصمیم مردم دانست و گفت: وقتی مردم دیدند دولتی آمده که شورای عالی را قبول ندارد و تصمیمات فردی می‌گیرد، در انتخابات تصمیم دیگری گرفتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در خصوص شعار «استقلال آزادی» که مورد سؤال یکی از دانشجویان بود، استقلال کشور را به ابعاد سیاسی و اقتصادی تقسیم کرد و گفت: در مسایل اقتصادی، استقلال کشور با عدم توجه به تولیدات داخلی به دست نمی‌آید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خصوص «آزادی»، رأی مردم را ملاک انتخاب راه دانست و با ارائه تحلیلی از انتخابات تعیین نوع حکومت در سال 58، گفت: ساختار نظام به گونه‌ای تنظیم شده که همه مسؤولین نظام، حتی رهبری با رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رشد آگاهی مردم را معلول گستردگی تحصیلات در جامعه، به خصوص در قشر زنان دانست و گفت: یک زن حتی اگر در خانه بماند، یک مادر تحصیلکرده است.
او جوانان را صاحبان اصلی انقلاب دانست و گفت: سنی از ما گذشته و کشور و آینده نظام مال شما جوانان دانشجو است.
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: امیدواریم جامعه ما از برکات وجودی مولودهای این ماه عزیز برخوردار باشد.
هاشمی رفسنجانی در این با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی، به میدان آمدن مردم را در راستای اهداف انقلاب دانست و گفت: در شرایط فعلی وضع نسبت به گذشته بهتر شده و مردم و جوانان بدون دغدغه حرف‌های خود را می‌زنند که این حالت کشور را در مسیر انتخاب احسن قرار می‌دهد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تشکّل‌های دانشجویی را آماده کردن جوانان برای مدیریت آینده کشور خواند و با بیان گوناگونی تشکّل‌ها در موضوعات مختلف، گفت: دانشگاه جای گفت‌وگوی جوانان است تا خود را برای مدیریت کشور آماده کنند.
هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «باید فضای گفت‌وگو در دانشگاه باز باشد»، گفت: اگر این سنت حسنه جدّی گرفته شود و دانشجویان در مناظره‌ها، حرف‌های گروه‌های متعدد را بشنوند، برای تصمیم‌گیری‌ها بهتر است.
او با تأکید بر این نکته که «پختگی باید نصیب جوانان دانشجوی کشور شود»، به وجود بیش از 2500 دانشگاه در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: گناه بزرگی است که با توجیهات غیراستدلالی، جلوی فعالیت دانشجویان گرفته شود.
هاشمی رفسنجانی، قانون را ملاک دخالت و عدم دخالت نهادهای دیگر در مسایل دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه محل تحصیل، بحث، مناظره و بیان دیدگاه‌های مختلف است.
*گفتن‌های زبانی، مردم و کشور را به جایی نمی‌رساند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با استناد به آیات قرآن، به بیان تفاوت‌های تسلیم شدن زبان و ایمان قلبی پرداخت و گفت: گفتن‌های زبانی مردم و کشور را به جایی نمی‌رساند و آنچه در این مسیر مؤثر است، اعتقادات و باورهای قلبی است.
او با بیان مصادیقی از آیات قرآن و روایات بزرگان دین در خصوص اهمیت حفظ امنیت منتقدان، در خصوص عقاید و عمل، گفت: عقیده از باور قلبی به دست می‌آید و نمی‌توان کسی را به زور، مؤمن واقعی کرد.
در آغاز این دیدار صادق آرامش، رئوف نظری از دانشگاه محقق اردبیلی، امین ریگی از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، آقای افشین هزاوه از دانشگاه امیرکبیر تهران، سیما منتظری از دانشگاه شهرکرد، به بیان دیدگاه‌های خوددرباره آزادی بیان، جمهوریت نظام، ردّ صلاحیت‌ها، ریاست آینده مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان ر هبری، شورای نگهبان، شعارهای دولت روحانی، جامعه مدنی و مشارکت‌های عمومی، حصر، اقتصاد مقاومتی و دفاع وزارت علوم از جایگاه دانشگاه‌ها، پرداختند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید