Performancing Metrics

24 شرکت در تهران به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل شد | اتاق خبر
کد خبر: 342876
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1395 - 06:49
اتصال رایگان تولیدکنندگان محتوای بومی به مرکز ملی تبادل اطلاعات
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران به راه اندازی مرکز ملی تبادل اطلاعات در تهران اشاره کرد و گفت: هم اکنون 24 شرکت به این مرکز متصل شده اند.

اتاق خبر - «محمدجواد آذری جهرمی» امروز (یکشنبه) در آیین گرامیداشت روز جهانی ارتباطات که همزمان با رونمایی از سه پروژه ارتباطی کشور در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، افزود: تاکنون 30 اتصال متقابل برای بیش از هشت گیگابیت ترافیک اینترنتی، بومی سازی شده است که امید می رود با برقراری 650 ارتباط دوطرفه، این ظرفیت برای ارائه سرویس های داخلی به 80 گیگابیت افزایش یابد.
وی خبر داد تولیدکنندگان محتوای بومی به صورت رایگان به این مرکز متصل می شوند.
آذری جهرمی گفت: با اقدام های صورت گرفته هزینه ارتباطات داخل شبکه اپراتورها به صفر نزدیک شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: افزون بر هزینه پهنای باند بین الملل، هزینه اتصال اپراتورها به هم و نیز هزینه شبکه انتقال زیرساخت باید در برقراری ارتباط لحاظ شود.
وی گفت: امروز موفق شدیم هزینه اتصال بومی و داخلی سرویس دهندگان را به طور تقریبی بدون هزینه کنیم. تا پیش از این سرویس دهندگان مجبور بودند برای پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه حدود 17 میلیارد ریال هزینه پرداخت کنند که اکنون این رقم را به 90 میلیون ریال کاهش یافته است.
معاون وزیر ارتباطات افزود: این هزینه حدود 40 درصد در نرخ تمام شده برای خدمت دهندگان ارتباطی موثر خواهد بود و هزینه شان را کم می کند.
آذری جهرمی ادامه داد: کاهش این قیمت برای افت هزینه اتصال به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.
به گفته وی، کاهش هزینه ها فقط از سوی زیرساخت منطقی نیست و باید سایر فعالان و ذینفعان این بازار مانند مخابرات و اپراتورها نیز قیمت سرویس های خود را کاهش دهند که در این زمینه ما هزینه ارتباطات داخلی را کاهش داده ایم تا با همکاری سرویس دهندگان، قیمت سرویس های داخلی برای کاربران نهایی ارزان شود.
آذری جهرمی درباره اندازه گیری کیفیت سرویس های ارتباطی از سوی رگولاتوری یادآوری کرد: طبق سامانه طراحی شده در رگولاتوری امکان دریافت اطلاعات سرویس بر اساس نقشه جغرافیایی و محل استقرار کاربر و سرویس دهنده قابل اندازه گیری است و این سامانه امکان نظارت آنلاین بر ارائه خدمات را فراهم می کند که می تواند به مشترک نهایی نیز اعلام شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت درباره تعیین کف و سقف قیمت دیتای تلفن همراه گفت: باید قیمت بسته درنظر گرفته شده برای کاربر نهایی از نظر صوت، پیامک و دیتا(داده) با هم دیده شود و قانونگذاری در این زمینه باید به صورت جامع انجام گیرد. بر این اساس در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به دنبال مدلی هستیم که همه ابعاد تلفن همراه باندپهن رعایت شود و اپراتورها در زمینه مکالمه یا دیتا (داده) متضرر نشوند.
به گفته وی، یکی از ایده های مطرح شده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نرخ قیمت دو دهم ریال به جای پنج دهم ریال به ازای هر کیلوبایت اینترنت است که البته این فقط به عنوان یک ایده مطرح شده است.
وی تاکید کرد 40 درصد درآمد اپراتورهای تلفن همراه از محل داده است و کاهش قیمت در این بخش نباید به ورشکستگی سایر شرکت ها منجر شود بلکه باید سبب تنظیم بازار شود.

** بازار 448 میلیون دلاری ایران برای گوگل
آذری جهرمی به پتانسیل رشد کارآفرینی در کشور در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: پیش بینی ها و ابراز نظرها نشان می دهد اگر گوگل توانایی ورود به بازار کسب و کار ایران را داشت سالیانه 448 میلیون دلار از این بازار درآمد کسب می کرد. این رقم معادل چهار برابر درآمد اپراتور سوم تلفن همراه کشور است.
معاون وزیر ارتباطات به موانع شکوفایی کسب و کار در بخش آی.سی.تی در ایران اشاره کرد و گفت: یکی از راه حل های رفع این موانع، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است که در 2.5 سال گذشته اقدام های موثری برای اجرای این طرح صورت گرفته است.
وی راه اندازی مرکز تبادل ترافیک اینترنت (IXP) را یکی از این اقدام ها برشمرد و یادآوری کرد: این مرکز امروز در تهران راه اندازی شده است و به زودی در شهرهای مشهد، شیر از و تبریز نیز راه اندازی می شود. با استفاده از این مرکز، امکان استفاده از بستر ارتباطی برای ارائه سرویس های بومی برای سرویس دهندگان فراهم شده است.
آذری جهرمی با تاکید براینکه زنجیره زیرساخت در شبکه ملی اطلاعات کامل شده و مدل شبکه ملی اطلاعات در زیرساخت شکل گرفته است، اضافه کرد: امیدواریم با رفع موانع نظام حقوقی تولید محتوا در کشور، تولیدکنندگان محتوا بتوانند از امکانات ایجاد شده برای ارائه خدمات بومی استفاده کنند.
به گزارش ایرنا، مرکز ملی تبادل اطلاعات با هدف انجام تعامل های الکترونیکی بین دستگاهی امروز با حضور وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیرشورای عالی فضای مجازی و فعالان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور همزمان با روز جهانی ارتباطات به بهره برداری رسید.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید