ارز طی 4 سال 100 درصد افزایش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 34309
تاریخ انتشار: 18 آذر 1391 - 14:43

 

به فاصله دو سال به صورت میانگین سالانه 3 درصد نرخ ارز رشد داشته است.این درحالی است كه در بهمن 90 قیمت دلار با یک تغییر ناگهانی به 2 هزار و 50 تومان رسید که افزایش صد درصدی را تجربه کرد.

درحالی كه نرخ غیررسمی ارز طی 4 سال گذشته به طور 100 درصد افزایش یافته،ارزش پول ملی نیز  در حدود 20 تا 30 درصد با کاهش مواجه شده است.

به گزارش ایلنا، در حالی که مرکز مبادلات ارزی این روزها به عنوان یک نهاد رسمی قیمت گذاری ارز تعیین شده است، اما آنچه که واقعیت ها را بیان می کند بازار است.

 بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی معتقدند نرخ ارز که در حال حاضر به صورت نرخ غیر رسمی شناخته می‌شود، نسبت به سه ماهه اول سال 88 با افزایش 100 درصدی مواجه شده و این امر به دلیل عدم مکانیزم های مناسب مدیریتی در بازار ارز است.

براساس گزارش های غیررسمی در سه ماهه اول سال 88 نرخ ارز 992 تومان بود و در سه ماه اول سال 90 به یک هزار و 60 تومان رسید.یعنی به فاصله دو سال به صورت میانگین سالانه 3 درصد نرخ ارز رشد داشته است.این درحالی است كه در بهمن 90 قیمت دلار با یک تغییر ناگهانی به 2 هزار و 50 تومان رسید که افزایش صد درصدی را تجربه کرد.

این امر باعث شد تا نوسان ارز، ارزش ریال را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

از سوی دیگر مرکز مبادلات ارزی که برای احیا و ساماندهی بازار ارز به عنوان یک سیاست گذاری استراتژیک از سوی دولتمردان تدوین و تاسیس شده است، نتوانسته است جلوی نوسان های سینوسی گسترده بازار ارز را بگیرد.

كارشناسان اقتصادی می گویند؛ تصمیمات خلق و ساعه و غیر کارشناسی باعث شده تا علاوه بر این که بازار سیاه ارز بیش از بیش تقویت شود، بلکه به دلیل عدم حمایت از واردكنندگان،بازار قاچاق كالا نیز افزایش یافته است.

اگرچه درآمد حاصل از فروش نفت در سال گذشته  114 میلیارد دلار به ثبت رسیده است،اما این درآمد سبب كاهش ارزش پول ملی شده است،این درحالی است که در سال 89 درآمد نفتی کشور 72 میلیارد دلار گزارش شده است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید