اختصاص 2.5 میلیارد دلار ارز به وارد‌کنندگان/فقط 20 درصد برنامه محقق شد | اتاق خبر
کد خبر: 34326
تاریخ انتشار: 18 آذر 1391 - 17:09

 

در حالی که باید ماهانه پنج میلیارد دلار ارز به واردات اختصاص یابد، طی دو ماه و نیم از راه‌اندازی مرکز مبادله‌ ارزی مجموع ارز اختصاص داده شده به واردات کالا در حالی که باید رقمی در حدود 12 میلیارد دلار باشد، کمتر از 2.5 میلیارد دلار بوده است.

مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی نحوه تخصیص ارز برای واردات با بیان مطلب بالا اظهار کرد: هنوز نحوه‌ی نقل و انتقال پول از صادر‌کنندگان به وارد‌کنندگان مشخص نیست.

وی ادامه داد: توافق شش ماده‌ای که پیش از این بین نمایندگان صادر‌کنندگان و نمایندگان سازمان توسعه تجارت بدون حضور نمایندگان وارد‌کنندگان انجام شد هم عملی‌ نشد، زیرا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی با این توافق چندان موافق نبودند.

حریری‌ با تاکید بر این‌که وزارت اقتصاد و دارایی معتقد است که صادر‌کنندگان باید ارز خود را با نرخ مبادله‌ای ارائه کنند، خاطر نشان کرد: ولی براساس توافق‌نامه شش ماده‌ای قرار بود ارز صادر‌کنندگان به صورت توافقی در اختیار وارد‌کنندگان قرار گیرد و اختصاص ارز آنها با نرخ مبادله‌ای باعث مقاومت صادر‌کنندگان شد.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران در ادامه درباره‌ی چگونگی تامین ارز وارد‌اتی تصریح کرد: شرایط تامین ارز وارد‌کنندگان هنوز مشخص نیست. بخش عمده‌ای از واردات به دلیل بلاتکلیفی بازار و وارد‌کنندگان انجام نمی‌شود، زیرا نه مقررات و صدور بخشنامه‌ها دارای ثبات است و نه وضعیت ارز. این عوامل موجب محتاط‌ شدن وارد‌کنندگان در واردات کالاها شده است.

حریری با بیان این‌که بخش اندکی از ارز واردات کالا توسط مرکز مبادله‌ ارزی تامین می‌شود، اظهار کرد: حدود دو ماه و نیم از تشکیل مرکز مبادله‌ ارزی گذشته است که براساس اطلاعات و آمار به دست‌ آمده مجموعه‌ی ارزی که در این مدت به واردات اختصاص داده شده، کمتر از 20 درصد زمان مشابه در سال قبل بوده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته هر هفته 1.2 میلیارد دلار ارز بابت واردات از کشور خارج شده است که این رقم در ماه به پنج میلیارد دلار می‌رسد. از این‌رو در کل سال قبل میزان ارز اختصاص یافته شده به واردات رقمی در حدود 60 میلیارد دلار بوده است.

او با بیان این‌که آماری که توسط مرکز مبادله‌ ارزی ارائه می‌شود، تعداد ثبت سفارش‌های پذیرفته شده است، بیان کرد: ولی جایی که ثبت سفارش در آن انجام شده و مبلغی که دقیقا توسط بانک‌ها به وارد‌کنندگان اختصاص یافته است، به هیچ وجه اعلام نمی‌شود.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران افزود: 45 روز تا دو ماه کار اختصاص ارز به وارد‌کنندگان در بانک‌ها به‌طول می‌انجامد. آنچه که به نظر می‌آید این است که مرکز مبادله ارزی بیش از آنکه اوضاع واردات را سامان دهد تقاضای ارز را به تاخیر می‌اندازد و یک فاصله زمانی زیادی را در تقاضای موثر در بازار ایجاد می‌کند.

وی با بیان این‌که مرکز مبادله ارزی می‌تواند درکوتاه‌مدت با استفاده از این روش بازار را به ثبات و تبادل برساند، خاطر نشان کرد: ولی بیم آن می‌رود که در آینده شاهد جهش قیمت ارز به دلیل بروز تقاضای به تاخیر افتاده باشیم.

حریری ادامه داد: ما در طول سال گذشته 63 میلیارد دلار واردات رسمی و در حدود 15 میلیارد دلار واردات غیررسمی و قاچاق داشته‌ایم که مجموع این ارقام به 80 میلیارد دلار می‌رسد. امسال اگر بنا به دلایل مختلف تقاضای واردات تا 20 درصد هم کاهش یابد باید در حدود 60 میلیارد دلار و به‌طور میانگین ماهانه پنج میلیارد دلار واردات داشته باشیم. اگر کمتر از این میزان به واردات ارز اختصاص یابد، تقاضا در جایی که کنترل آن به دست کسی نیست افزایش می‌یابد و بدون شک روی قیمت ارز تاثیر می‌گذارد.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران با تاکید بر این‌که باید مطابق آمار و اعداد به مردم اطلاع‌رسانی شود که دولت تا چه حد ‌می‌تواند ارز واردات را تامین کند، بیان کرد: در سال‌ 1383 کل مصارف ارزی ما حدود 40 میلیارد دلار بوده است و تمامی وابستگی ما به واردات از سال 1384 به بعد همزمان با افزایش قیمت نفت رخ داد.

وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر نمی‌توان واردات را متوقف کرد، تصریح کرد: با بستن درهای واردات دیگر هیچ تولیدی نمی‌توانیم داشته باشیم، زیرا تمامی مواد اولیه و قطعات اولیه برای آن میزان تولید داخل نیز به صورت واردات انجام می‌شود.

حریری با بیان این‌که در سال قبل از مجموع واردات رسمی تنها 12 میلیارد دلار آن صرف واردات کالاهای مصرفی شد، گفت: مابقی واردات صرف کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای بوده است.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران با تاکید بر این‌که استراتژی توسعه ما کاملا وابسته به واردات است، خاطر نشان کرد:‌در زمانی که وفور منابع ارزی داشته‌ایم، توانسته‌ایم در موضوع واردات و تولیدات ورود پیدا کنیم. در حال حاضر نیز با ممنوع کردن واردات مستقیما تولیدات ما لطمه می‌بیند.

وی رقم کل واردات نسبت به تولید ناخالص ملی را از معادل جهانی بسیار پایین‌تر دانست.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید