راهکار حل بحران پناهجویان بستن مرزها نیست | اتاق خبر
کد خبر: 343335
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 12:56
سازمان ملل متحد:
کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد هشدار داد، بحران پناهجویان به پدیده‌ای جهانی بدل شده و بستن مرزها و بازگرداندن پناهجویان راهکار حل این بحران نیست.

اتاق خبر - فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد این اظهارات را در برنامه‌ای در شبکه خبری بی‌.بی‌.سی مطرح کرد.

آنجلینا جولی، فرستاده ویژه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نیز در جریان این برنامه گفت: تعداد جنگ و درگیری‎ و میزان جابجایی به حدی رسیده که سیستم کمک‌رسانی بین‌المللی در قبال پناهجویان با شکست مواجه شده است.

در همین حال، گراندی گفت که باید به معدود کشورهایی که متحمل فشار ناشی از این بحران شده‌اند، هم از نظر مالی و هم از نظر اسکان دادن به پناهجویان کمک کرد.

او گفت که سال پیش کمتر از یک درصد از ۲۰ میلیون پناهجویی که در سراسر جهان آواره هستند در کشورهای دیگر اسکان داده شدند و شمار کسانی که به دلیل سختی‌های ناشی از جنگ از کشورشان فرار می کنند، در حال حاضر به بیشترین عدد در تاریخ رسیده است.

گراندی گفت: کشورها باید در تحمل چنین فشارهایی شریک شوند و در غیر این صورت عدم توازن موجود ممکن است واکنش‌های شدید، مخالفت‌ها و بسته شدن مرزها را در پی داشته باشد و در نهایت ما در مسئولیت خود در کمک به پناهجویان شکست خواهیم خورد.

کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد تأکید کرد که اسکان پناهجویان مسیری است که باید با جسارت بیشتری در آن قدم گذاشته شود؛ به ویژه آن که صرف نظر از آوارگان داخلی، کمتر از ۲۰۰ هزار تن از جمعیت ۲۰ میلیونی پناهجویان از سوی کشورهای دیگر پذیرفته و اسکان داده شده‌اند.

وی افزود: فشار ناشی از چنین بحرانی اکنون بر دوش چند کشور میزبان صدها هزار پناهجوست و این کشورها معمولا به مراکز درگیری نزدیک هستند و تنها شش یا هفت کشور در تأمین ۸۰ تا ۹۰ درصد از کمک‌های مالی نقش دارند.

کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد گفت: با توجه به آن که جابجایی جهانی اکنون به ۶۰ میلیون تن رسیده است، نیاز به نوعی سرمایه‌گذاری متفاوت احساس می شود که همه کشورها باید در آن دخیل باشند.

گراندی اذعان کرد که خروج از این بحران به مذاکرات طولانی و دشوار نیاز دارد و تصمیم بعضی کشورها از جمله بستن مرزها و خودداری از پذیرش مهاجران موفقیت‌آمیز نیست.

در همین حال، سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید" خواستار تعهد بیشتر جهانی برای تضمین دسترسی کودکان پناهجو به مدرسه شد.

این سازمان در گزارش تازه خود اعلام کرد که تنها یک نفر از هر ۴ کودک پناهجو در مدرسه ثبت نام کرده است.

در این گزارش از دولت‌ها و نهادهای کمک‌رسانی درخواست شده است تا چارچوب سیاسی جدیدی را تدوین کنند تا از محرومیت طولانی‌تر از یک ماه کودکان از دسترسی به مدرسه جلوگیری شود.

این سازمان هشدار داده است که اگر دولت‌ها و آژانس‎های کمک‌رسان با این موضوع برخورد نکنند، بحران پناهجویی منجر به پیدایش نسلی گمشده از کودکان خواهد شد که بی‌سوادی آنها را محکوم به فقر و ناامنی بیشتر خواهد کرد.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید