شفافیت سازی در حوزه معدن و صنایع معدنی | اتاق خبر
کد خبر: 343381
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 11:31
در جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران مطرح شد
در پانزدهمین جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران بر لزوم شفاف سازی در تمام عرصه های صنعت به خصوص بخش معدن تأکید شد.

در ابتدای جلسه محمد حسین پیروی با اشاره به لزوم شفاف سازی در بخش معدن اظهار داشت: شفافيت فعاليت­هاي اقتصادي و صنعتي در دنيای امروز يك اصل انكار ناپذير است و يكي از مشكلات معدن در كشور ما مانند ساير بخش ها نبود شفافيت است.

وی ادامه داد: شفافيت هم موضوعيت است و هم طريقت بدين معنا كه نبود آن باعث بروز مشكلات و فرايندهاي ناكارآمد فعلي و وجود آن راه حل عمده مشکلات و موانع ساختاری توسعه  مي­باشد.

این عضو کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران عنوان کرد: معدن از مظلوم­ترين بخشهاي اقتصاد ايران است كه موانع توسعه ساختاري آن را فرا گرفته است. عدم وجود شفافيت در فعاليت­هاي معدنی  مشكلات موجود را بصورت بيماري مزمن بخش معدن تبديل نموده است.

وی افزود: شفافيت در دولت باعث افزايش كارایي، كاهش امكان فساد، افزايش درآمدها و افزايش اعتماد عمومي خواهد شد.شفافيت در بخش خصوصي نیز باعث تسهيل فعاليت­ها بالا رفتن راندمان و تبادل اطلاعات، افزايش سرمايه­گذاري و امكان ارزيابي فعاليت­هاي دولت و بخش خصوصي خواهد گردید.

پیروی در خصوص اصلاح قوانین بخش معدن یادآور شد: زير ساخت توسعه شفافيت اصلاح قوانين است. در شفافيت جريان اطلاعات از دولت به فعالان معدنی، از فعالان معدنی به دولت ، بايستی بدون هيچ گونه مانع جريان پيدا كند؛ چراکه عدم شفافيت قانون موجب ايجاد زمينه­هاي فساد، امكان وجود رانت اطلاعات، سخت­تر شدن فعاليت معدنكاري، بالا رفتن ريسك فعاليت­هاي معدنی و به هدر رفتن سرمايه­هاي ملي جهت اقدام چند باره جهت توليد اطلاعات می شود.

وی با اشاره به اهمیت وجود شفاف سازی در فعالیت های اقتصادی به ویژه بخش معدن گفت: در پاره­اي از موارد اطلاعات آنقدر نامطمئن است كه استفاده از آن نياز به ريسك بالا دارد.

پیروی در خصوص جريان اطلاعات از دولت به مردم بیان داشت: مي بايست سرنوشت و نحوه هزينه كرد بودجه­ هاي دولتي معدنی بصورت شفاف مشخص شود.

این عضو مطالعات سیاست گذاری دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: عدم وجود شفافيت مختص رابطه بين دولت و معدنكاران نیست، بلكه اين عدم شفافيت و تبادل اطلاعات بين بخش­هاي مختلف دولت و حاکمیت  فعال در حوزه معدن مانند سازمان زمين شناسي، معاونت معدنی ، ايميدرو، سازمان انرژي اتمي، مركز آمار ايران، سازمان حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي شركت ملي نفت ايران و ... وجود دارد و موجب هزينه­هاي مضاعف جهت ايجاد اطلاعات مضاعف مي­شود.

پیروی با بیان این که بنیادی با نام بنیاد شفافیت سازی صنایع استخراجی در حال فعالیت است ، در خصوص عملکرد این بنیاد عنوان کرد: EITI  یا همان (بنیاد شفافیت سازی صنایع استخراجی) مجموعه­اي است که تحت نظارت بانك جهانی جهت توسعه شفافیت فعالیت معدنی در کشورها ایجاد شده است  و منابع قابل توجهی را نیز براي انجام اصول شفاف سازي درآمد در اختيار كشورها قرار مي­دهد. این مجموعه در سطح جهاني به كشورهاي كه متعهد به شفاف­سازي فعاليت­هاي معدن باشد كمك مي كند.

وی ادامه داد: در مجموع با شفاف­سازي اطلاعات، حاكميت دولت در حوزه معدني جهت حفظ منافع عمومي تقويت شده و يك زمين بازي عادلانه براي تمام اشخاص و شركت­ هاي فعال در حوزه معدني فراهم مي­آورد و با انتشار اطلاعات  قابل اعتماد و در دسترس هزينه ­هاي فعاليت معدن كاهش خواهد يافت.

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید