تلاش پروتون مالزی برای بازگشت به بازار خودرو ایران | اتاق خبر
کد خبر: 343894
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 01:08
مدیر ارشد اجرایی شرکت توسعه تجارت خارجی مالزی (ماترید) روز چهارشنبه با این عنوان که برخی از محصولات شرکت خودروسازی مالزی (پروتون) همچنان در ایران معتبر است، مدعی تمایل ایران برای واردات این خودرو شد.

اتاق خبر - 'ذوالکیفلی محمود' مدیر ارشد اجرایی ماترید مالزی که اردیبهشت ماه جاری به همراه یک هیات از بخش خصوصی این کشور به ایران سفر کرد، گفت: ایران تمایل دارد محصولات پروتون را به میزان زیاد وارد کند.

براساس گزارشی که خبرگزاری رسمی مالزی (برناما) منتشر کرده است، وی اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نکرد. شرکت زاگرس خودرو بروجرد سال 1375 توسط بخش خصوصی در ایران راه اندازی شد و نخستین محصول خود را با همکاری شرکت پروتون مالزی تولید کرد.
زاگرس خودرو، تولید محصولات پروتون مالزی از جمله ویرا، جن-2، واجا و ساگا را در دستور کار قرار داد اما این کارخانه آذرماه سال 1391 به دلیل مشکلات مالی تعطیل و بیش از 400 کارگر آن بیکار شدند.
مدیر ارشد اجرایی شرکت توسعه تجارت خارجی مالزی در حالی از تمایل ایران برای واردات محصولات شرکت خودروسازی پروتون سخن گفته است که دولت مالزی اواخر فروردین ماه امسال کمک حدود 400 میلیون دلاری به این شرکت ارائه کرد تا بدهی های خود را در میان فروش ضعیف داخلی این خودرو و شکست های سنگین در عرصه رقابت پرداخت کند.
'مصطفی محمد' وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی گفته بود که تصمیم کمک مالی به پروتون برای فعالیت 60 هزار کارگری است که به طور مستقیم با تکیه بر آینده پروتون زندگی می کنند.
فروش این شرکت خودروسازی در پنجسال گذشته روند کاهشی داشته و آنگونه که آمار نشان می دهد سهم این شرکت خودروسازی مالزی از بازار داخلی 17.7 درصد است که این میزان در سال 2011 میلادی 29.6 درصد گزارش شده بود.
سازمان تجارت توسعه خارجی مالزی متعهد به همکاری نزدیک با شرکت پروتون است تا بتواند ظرفیت های تجاری خود را در صادرات به کار گیرد.
'ذوالکیفلی محمود' اعلام کرد که این سازمان، اطلاعات بازار در مورد کشورهای دارای ظرفیت صادرات را به آنها ارائه می کند.
به گفته وی، شرکت پروتون متمایل به توسعه تجارت خود است و ظرفیت صادرات به بازارهای خارجی را دارد.
این مقام مالزیایی در ادامه تصریح کرد: ما کشورهایی در خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا را که با آنها توافق تجاری آزاد داریم برای صادرات در نظر گرفته ایم.
شرکت پروتون قصد دارد با صادرات 100 دستگاه پروتون 'پریو' به شیلی تا پایان ماه جاری میلادی، بار دیگر پس از 16 سال وارد بازار این کشور شود.
شرکت خودروسازی پروتون سال 1983 به دستور 'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق مالزی و با سرمایه گذاری شرکت دولتی خزانه ملی تاسیس شد و یکسال بعد با مشارکت و پشتیبانی فنی شرکت میتسوبیشی موتورز، اقدام به تولید نخستین خودروی مالزیایی به نام ' ساگا' کرد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید